Бугарски бизнисмен у Србији оптужен за проневеру 1,31 милијарди евра
20. 07. 2017. у 16:59
Цветан Василев чека одлуку Вишег суда у Београду о захтеву Бугарске за његово изручење, а тужилаштво у тој земљи је подигло оптужницу против њега

Цветан Василев, фото М.Анђела
Василев у Србији чека одлуку Вишег суда у Београду о захтеву Бугарске за његово изручење.
Оптужница је поднета специјалном суду у Бугарској који се бави случајевима високе корупције.
Оптужени се терете за кривична дела организованог криминала, проневеру и лоше управљање, пренео је бугарски портал Софиаглобе.цом.
Василев је, како наводи тај портал, бивши већински деоничар и извршни директор Корпоративне комерцијалне банке (ЧБ) и оптужен је по 146 тачака због сумње да је са осталим оптуженима проневерио укупно 2,56 милијарди лева (око 1,31 милијарди евра), као и 205,9 милиона лева у готовини.
Са друге стране, Василев тврди да је истрага против њега политички мотивисана, а за догађаје који су довели до инсолвентности банке криви свог бившег пословног партнера Делијана Певског, посланика Покрета за права и слободе, наводи тај портпал.
ЧБ је 2015. отишла у стечај, циме је у стечај отишла и бугарска компанија "Глас индустри" која је купила Српску фабрику стакла из Параћина.
У оквиру истраге ЧБ подигнута је оптужница против више бивших високих званичника осумњицених да су припадали организованој криминалној групи на чијем је челу наводно био Василев.
Неки од њих оптужени су и за проневеру.
Два ревизора из ревизорске куце КПМГ Бугарска такође су оптужена за проневеру, а против тројице бивших радника централне банке поднета је тужба за лоше управљање.
Тужилаштво је саопштило да су тужба и докази поднети суду написани на више од 210.000 страна, укључујући резултате саслушања више од 400 сведока и 90 форензичких извештаја.
Што се тиче изручења Василева Бугаорској која је за њим расписала потерницу још 2014. године, Апелациони суд у Београду у априлу ове године је по други пут укинуо одлуку којом је било одобрено његово изручење и наложио Вишем суду да понови поступак утврђивања претпоставки за његову екстрадицију коју је заражила Бугарска.
Василев се у септембру 2014. године предао спрским правосудним органима и у Србији коначну одлуку о захтеву за изручење чека на слободи.
Медији су раније писали да је Василев поднео захтев за азил у Србији, али није познато да ли је о том захтеву одлучено.
Василев је већински власник бугарске Корпоративне комерцијалне банке "Корпбанк", над којом је у јуну 2014. године контролу преузела Народна банка Бугарске.
Све трансакције банке тада су обустављене, блокирани су рачуни са више од 3,7 милијарди долара, пренели су тада бугарски медији.
Пре расписивања потернице 28. јула 2014, Василев је побегао из Бугарске због сумњивог пословања, чиме је изазвао највећу банкарску кризу у својој земљи, писали су бугарски медији.
Након предаје Василева у септембру 2014. године, Виши суд у Београду му није одредио екстрадициони притвор већ му је забранио да напушта боравиште у Србији и одузео му пасош. Такође је наложио да се периодично јавља надлежној полицијској станици.
Miša
21.07.2017. 10:15
Mafija čuva jedna drugu???Naši tajkuni će tražiti azil u Bugarskoj, kada sudstvo ne bude korumpirano?
Коментари (1)