Шверц не познаје границе

И. Б.

23. 04. 2013. у 21:50

Новости откривају - Разне сценарије вишегодишњег кријумчарења робе из евроазијских земаља у Србију. Уместо текстила, фалш папири за воће, цвеће... За туру 10.000 евра

КРИЈУМЧАРЕНЈЕ робе из евроазијских земаља које је узрок опсежне истраге на Царини, али и повод за, досад, два хапшења, почетком априла ове године и прошлог лета, одвија се на царинским прелазима на неколико устаљених начина, утврђено је контролом и детаљним проверама истражних органа.

Како за „Новости“ откривају учесници у праћењу токова робе и документације на Царини, који настоје да размрсе и евентуалну повезаност власника робе, транспортера, шпедитера и цариника са људима из врха царине, пре свега из унутрашње контроле, шверцовање се ради, по правилу, са дуплим папирима.

- Навешћемо школски пример преваре - кажу у истрази. - У контејнерима из Кине стиже 20 тона робе, преко Хрватске, у Србију. До Ријеке иде бродом, одакле се роба товари у камионе, који, када стигну на гранични прелаз Батровци, пријављују само половину или, што је још чешће, две трећине робе, а вишак истоварају у магацинима шпедитера. Тек онда са, драстично мањом количином, одлази на царински терминал за царињење, где се приказују фалш папири. Тако власник робе добија царински рачун, али само за један део увезене робе.

ИСТРАГА У ДОБАНОВЦИМА У УПРАВИ царине су за „Новости“ потврдили да је у току интерна истрага на царинској испостави Добановци, која је била одложена због велике акције Тужилаштва с почетка априла. Како су објаснили, анонимина писма која су им стигла на адресу се проверавају, али ништа више од тога не могу да саопште.

Учесници имају свој „хонорар“. Цифра је, у зависности од вредности робе, у просеку око 10.000 евра за царинике, и око 5.000 евра за шпедитере.

Друга варијанта је она на којој је и „пала“ група од 14 особа, у акцији „Учитељ“ почетком априла. Уместо текстила, указује наш саговорник, имају фалш папире на, рецимо, керамичке плочице, вештачко цвеће, воће и слично, јер је царина много мања за такву робу. И у оваквим случајевима, цариници знају да се роба заправо кријумчари, али за „део колача“, зажмуре на једно око и пуштају их у земљу.

- На граници са Мађарском, шверц функционише другачије - тврди извор „Новости“. - Не увози се роба директно из Кине, већ из Будимпеште, а по њу иду људи који се већ годинама баве превлачењем кинеске робе из Мађарске у Србију. Одлазе аутомобилом, један пун гепек, наплаћују око 400 евра, од чега половина следује царинику. Власници робе имају још много издатака, фалш отпремница кошта око 150 евра, фалш улазна фактура је између 200 и 500 евра...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)