Млади који су победили опаку болест поручују: Рак није баук, постоји нада и за живот после њега

Д.Л.

28. 08. 2019. у 13:50

У Републици Српској годишње од малигних болести просечно оболи 50 особа до 18 година, али су видљиви позитивни помаци у борби против ових опаких болести

Млади који су победили опаку болест поручују: Рак није баук, постоји нада и за живот после њега

Илустрација / Depositphotos

У Републици Српској годишње од малигних болести просечно оболи 50 особа до 18 година, али су видљиви позитивни помаци у борби против ових опаких болести, поручено је данас у Бањалуци на Шестој регионалној конвенцији младих излечених од рака.

Шеф Оделења хематоонкологије на Педијатријској клиници УКЦ-а Српске Јелица Предојевић Самарџић рекла је да је веома важно окупљати пацијенте који су преживели малигну болест и који су излечени.

- Њихово излечење је оно што наш посао чини вредним и даје нам стимуланс за даље активности, рекла је Самарџићева и додала да су услови за боравак ових пацијената у УКЦ-у побољшани.

Она је навела и да им у процесу лечења много помаже Родитељска кућа у којој је смештен велики број пацијената.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић рекао је да они који су се излечили од малигних болести мотивишу на стварање бољег друштва у целини.

- Друштво треба да помогне онима који су прошли такве ствари, јер они дају снагу свима нама да у будућности овај здравствени систем учинимо бољим, рекао је Шеранић новинарима у Бањалуци.

Шеранић је, говорећи о тренутном стању у вези са цитостатицима у клиничким центрима у Српској, рекао да је оно задовољавајуће, али да има проблема са набавком појединих цитостатика.

- Има проблема и са јавним набавкама и доступношћу појединих лекова, с обзиром да су одређене количине њих изузетно мале. Због тога и неке веледрогерије које врше промет овакве врсте лекова нису заинтересоване да набављају тако мале количине, рекао је Шеранић.


Према његовим речима, онда је неопходно прибећи одређеним методама, пре свега интервентном увозу, како би се дошло до тих лекова.

- То јесте проблем тржишта, не само Републике Српске, него и БиХ и заинтересованости појединих произвођача за ово тржиште, али са ширег аспекта то је регионални проблем који се у претходним периодима показивао и када је реч о вакцинама, навео је Шеранић.

Шеранић је истакао да Универзитетски клинички центар /УКЦ/ Републике Српске, Фонд здравственог осигурања и Министарство здравља и социјалне заштите чине све како би пацијентима обезбедили адекватан, квалитетан и безбедан лек.

Оснивач активне групе младих лечених од рака са територије Српске Милош Малешевић оценио је као веома важну ову конвенцију која, како је нагласио, учесницима пружа прилику да схвате да нису сами, да рак није баук и да постоји нада и за живот после њега.

Према његовим речима, Конвенцији, која ће трајати до петка, 30. августа, присуствује 48 младих излечених од рака из Србије, Црне Горе, Хрватске, Северне Македоније и БиХ.

Овај скуп, који има едукативни карактер, организује Удружење родитеља деце оболеле од малигних болести "Искра" заједно са мрежом младих лечених од рака Републике Српске "Младице РС".

Конвенција се одржава под покровитељством премијера Српске Радована Вишковића и Владе Републике Српске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације