Градишка на посебан начин одаје почаст Диани Будисављевић

Д. Л.

15. 08. 2019. у 16:17

У току градања чесме са именом ове хуманитарке која је спасила 10.000 деце из логора

Градишка на посебан начин одаје почаст Диани Будисављевић

Диана Будисављевић

У спомен-парку у Градишки у току је изградња градске чесме посвећене аустријској хуманитарки Диани Будисављевић, која је из логора Независне Државе Хрватске спасила више од 10.000 деце из поткозарског краја.

Пројекат изградње градске чесме реализује Завичајни музеј Градишка, а међу иницијаторима њене изградње су и чланице Актива жена градишког СНСД-а.

Председник тог актива Ранка Перић Ромић рекла да су се са идејом за изградњу градске чесме овом активу обратили грађани и родитељи који градишким парком свакодневно шетају са својом децом.

Обратили смо се Градској управи и градоначелнику Зорану Аџићу, а испоставило се да је Завичајни музеј планирао да покрене ту иницијативу, па смо одлучили да заједно радимо на овом пројекту, истакла је Перићева, која је и посланик у Народној слупштини Републике Српске.

Она је нагласила да је мишљење свих било да градска чесма треба да буде симбол града, те да, с обзиром на то да се она гради у спомен-парку, треба да носи назив Диане Будисављевић, која је из логора спасила више од 10.000 деце са подручја Градишке и осталих поткозарских општина и градова.

- Градишка је добила сатус града и време је да градимо градски идентитет, те да баштинимо наше културно-историјске вредности, додала је Перићева.

Директор Завичајног музеја Бојан Вујиновић рекао је да је укупна вредност пројекта око 20.000 КМ, а до сада је обезбеђена половина потребних средстава.

Вујиновић је навео да ће бронзани медаљон са ликом Диане Будисављевић, који ће бити постављен на градској чесми, радити градишки вајар Младен Стајчић.

Он је навео да у финансирању пројекта учествују Градска управа и градоначелник Градишке, те да се изградња градске чесме финансира и донаторским средставима која су прикупљена од продаје слика са овогодишњег "Атељеа на отвореном доктор Борислав Шокчевић" у износу око 4.500 КМ.

Вујинић је навео да су радови на изградњу градске чесме почели пре петнаестак дана, те да завршетак очекују до краја септембра, када би градска чесма требало да буде свечано отворена у оквиру манифестације "Градишка јесен 2019".

Завичајни музеј Градишка припрема и пројекат изградње трга посвећеног градишкој породици Чубриловић, где ће бити постављена статуа Вељка Чубриловића, чија је израда у току.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

sas

15.08.2019. 16:54

Da hvala joj. Trebalibi to da kazu Hrvati. Najvisi broj te dece je prevedn na katolicanstvo. PS: danasnji nabolji Hrvati......

Dragan

15.08.2019. 18:49

Deca su data Hrvatima da od njih naprave nove ustase. Jebes takvo spasenje.

slavko radovanovic

16.08.2019. 01:27

Ženi treba podići spomenik.Istina je da su spašena djeca spašena tkao što su data porodicama Hrvata i praktično se prevedena u katoličku vjeru.Ali kako je žena mgola dugračije da pomogne.Samo tako.Uostalom svi koji nešto imaju da primjedbuju ni sami ništa nisu učinili za vrijeme rata.Ni četnici ni partizani.Okosnicu Titove vojske činili su Krajišnici.Kakto to da oni nisu ni pokušali napasti Jasenovac.Ni neke udrane grupe.