Пољопривреда као терапија у модричкој болници за хроничну психијатрију
21. 05. 2019. у 16:15
У оквиру сталног лечења пацијенти у специјализовној Болници за хроничну психијатрију у Модричи имају радно-окупациону терапију када се баве пољопривредоном произоводњом
.jpg)
Фото В. Благојевић
- Кроз овај вид укључивања пацијената у рад у пољопривреди, они остварују интеракцију са околином и осећај корисности и продуктивности. Њихове активности у баштованству, сточарству па и рад у кухињи значи бољу социјализацију, размену искустава, више дружења, бољу адаптацију на болничке услове, привикавање једних на друге - истакла је Ружа Лукић руководилац радне терапије у овој болници и додала:
- На крају радног дана одлично се осећају и имају бољи сан. Често сами анализирају ко је шта урадио и планирају шта ће да раде наредног дана. Овај рад и овај смештај у Кладарима је као једна сеоско домаћинство и њима је то живот какав су некада живели. На тај начин враћамо их у некакву нормалу, да су битни, да је њихов рад користан - каже Лукићева.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Смедерево: Психијатрија као нова
Лекари ове болнице у лечењу хроничних болесника редовно користе радно-окупациону терапију. Од 285 пацијента, смештених у болницу, преко 70% њих је обухваћено неким видом радно-окупационе терапија, а од чега њих 50-так се бави пољопривредом. Како кажу рад у пољоппривреди је последњи корак ка њиховом пуштању кући са лијечења.
.jpg)
- Пацијенти су овде запослени и ми покушавамо тај њихов здрави део личности да сачувамо па и да их вратимо као здрве личности.. Ти радови у пољопрвреди за пацијенте су изузетно важни. Све је као у правом домаћинству. Ми смо јединствена болница у Српској која ради на овај начин. Сви ови пацијенти у башти раде на начин какав су донели из свог краја, из Херцеговине, Крајине, Романије. Ни у чему их не спутавамо јер желимо да се њихова личност кроз овај рад у потпуности оствари односно да они оздраве - рекла је Гордана Спасојевић, социјални радник у Специјалној болници за хроничну психијатрију Модрича.
Њих око 50-так у току године на њиви, у пластенику или на фарми произведе значајне количине хране потребне за болничку кухињу. Осим здрвствене компоненте, на овај начин се уштеде заначајна финсијска средства у болници.
.jpg)
Deda Panta
21.05.2019. 20:53
Da li to znači da su svi naši poljoprivrednici na lečenju kao psihijatrijski slučajevi? Proizvode umesto da uvoze pa im dali dijagnozu?
Коментари (1)