Катанац за добојске шљункаре!
07. 05. 2019. у 06:33
На подручју Добоја највећа нелегална експлоатација минерала у Српској. Непланско вађење песка из речног корита Босне један од узрочника великих поплава. За трајну заштиту Добоја од поплава потребно око 25 милиона марака

НЕЛЕГАЛНО Једна од приватних шљункара Фото ЛЈ. Ђ.
НЕМОЋНЕ да обезбеде 25 милиона марака за потпуну и трајну заштиту Добоја од поплава, градске власти су, изгледа, одлучиле да елиминишу што више узрочника, који доводе до изливања воде из речних корита.
Наиме, пред крај протеклог месеца градска инспекција је започела акцију контролисања рада приватних шљункара и онемогућавања рада оних које се не придржавају критеријума и прописа за њихов правилан рад.
Затворене су већ три, јер је установљено да нису испуниле дате услове, а наредних дана ће се, према најави из Градске управе, акција наставити и неће бити изузетака.
- Питање нелегалног рада шљункара постављено је на последњој седници Скупштине града и инспектори су кренули у акцију и наишли на изненађујуће стање. "Катанац" је стављен на три шљункаре на реци Босни, а познато је да још неколико њих не испуњава потребне стандарде и нема одговарајуће дозволе - речено је нашем листу у Градској управи.
Иако већ одавно еколози и разни стручњаци указују на то да су главни узроци поплава у БиХ последњих година експлоатација шљунка из корита река, у РС се до сада није стало на крај непланском вађењу минерала.
У последњој већој акцији, пре десетак година, републички инспектори за воде су од тадашњих укупно 35 шљункара У РС, на подручју Добоја забранили рад чак њих десет.
Иако су из Републичке управе за инспекцијске послове најављивали ригорозне мере и обелоданили незаконитости рада шљункара, на добојском подручју су готово све затворене шљункаре поново настављале рад, па се последњих година њихов број и увећао.
То није ни чудо, јер они који су се обогатили на том минералу очигледно нису тако лако желели да испусте "златну коку" из руку. Уместо да уредно уплаћују прописане таксе, за намене уређења корита река, шљункари су чак знатно смањили уплате по основу експлоатације.
ШТЕТЕ ОД ПОПЛАВА
ТОКОМ катастрофалних поплава, пре пет година, само су се на добојском подручју штете од поплава мериле милионима марака, а питање је времена било када ће и сам град бити угрожен, што се у мају 2014. године и десило. Тада су штете процењене на чак 172,7 милиона КМ.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Додик и СНСД су против чланства у НАТО савез!
ТУЖБЕ ЗБОГ ЗЕМЉИШТА
ОСИМ што су једни од узрочника поплава, шљункари узурпирањем пољопривредних површина приликом екплоатације песка узурпирају и земљиште власницима парцела уз реке, па се они обраћају градским и републичким властима са захтевом за накнаду штете. Мештани Которског код Добоја путем суда потражују чак пет милиона марака на име штете за уништена имања, за коју тврде да су проузроковали шљункари.