Градишка: За мост на Сави 7 милиона евра

Н. Ш. РАДИЋ

14. 03. 2018. у 13:15

Након 14 година преговора коначно почиње градња прекограничне саобраћајнице у Градишци. За овај пројекат из европских фондова бесповратно обезбеђена готово половина средстава

Градишка: За мост на Сави 7 милиона евра

Потписивање - Вигемарк и Беванда / Фото Влада РС

НАКОН четрнаест година откако су почеле прве активности у вези са изградњом прекограничног моста у Градишци, јуче је у Бањалуци потписан споразум између Европске инвестиционе банке и БиХ о инвестиционом гранту од 6,8 милиона евра за овај пројекат. У оптималним околностима, односно уколико се што пре распише међународни тендер, и Хрватска изда грађевинску дозволу, за три године први аутомобили требало би да пређу преко овог дуго очекиваног моста на реци Сави.

Специјални представник Европске уније у БиХ Ларс Гунар Вигемарк је оценио да је данас "добар дан за ЕУ и БиХ".

- Коначно започиње градња моста у Градишци након дугогодишњег обећавања. Изузетно ми је драго што ће Европска унија дати скоро седам милиона евра за овај пројекат - казао је Вигемарк.

- Надам се да ће то бити један од најважнијих граничних прелаза. Очекује се да ће за десетак година дневни пролазак бити око 28.000 возила - додао је Вигемарк.

Из Европске инвестиционе банке су нагласили да су у Бањалуци потписана два споразума, а осим бесповратних средстава за мост у Градишци, то је и 47 милиона евра за завршетак ауто--пута Бањалука - Добој.

Из ЕИБ су истакли да су опредељени да обезбеде средства за инфраструктурну повезаност у овом региону.

- Ми смо финансијски партнер властима у БиХ, а ово су ваши и пројекти ове земље. Ми смо ту да помогнемо да се они реализују - порука је из ЕИБ.

Министар финансија и трезора БиХ Вјекослав Беванда је напоменуо да је изградња моста у Градишци 50 одсто на Хрватској, а 50 одсто на БиХ, и да је новим грантом, односно суфинансирањем изградње решен дугогодишњи проблем.

Премијерка РС Жељка Цвијановић је рекла да је током 14 година разговарано са више хрватских влада, али да су се увек дешавали "застоји".

- Ушли смо у финалну фазу. Радни тим између РС, БиХ и Хрватске усаглашава тендерску документацију, а након што се заврши финансијска конструкција, може се ићи на расписивање међународног тендера, након што и Хрватска изда грађевинску дозволу - рекла је Цвијановићева, и подвукла да је након свега тога потребно око две године за градњу моста.

Укупна вредност моста је 17 милиона евра, истакла је Цвијановићева, а ауто-пута Бањалука - Добој 565 милиона евра.


ДЕО ТЕН-Т ПРОЈЕКТА

ОВАЈ инвестицијски пројекат односи се на изградњу објеката на граничном прелазу на делу пута између Бањалуке и Градишке, моста на граници преко реке Саве, као и прикључних путева на ауто-путу Бањалука - Градишка. Пројекат је део Трансевропске прометне мреже (ТЕН-Т) на Западни Балкан.


ОТВАРА СЕ 300 РАДНИХ МЕСТА

ОД овог пројекта, како је Вигемарк нагласио, вишеструке су користи, међу којима су да прекогранични саобраћај више неће морати да се одвија кроз центар Градишке и да ће отворити око 300 нових радних места. Уз то, смањиће се време преласка међудржавне границе, па ће, на пример камиони, уместо 30 чекати око 12 минута за прелазак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

Pecurkica

28.11.2018. 14:03

Коначно! Немогу описати онај осећај задљих двадесет година. Стигнем из Беча до Старе Градишке за пет сати о ионда некад и до три сата стојим на граници, А кућа ми је од саме границе 10 км. Овај мост је врло важан за целу регију! Како за путнике тако и за камионе.