ПРОБЛЕМИ НА ПРЕЛАЗУ ПАВЛОВИЋА МОСТ: Мештани не могу да дођу до имања
26. 02. 2018. у 16:54
Мештани Бадовинаца револтирани понашањем државних органа на граници. Власници не могу да обрађују своје поседе на левој обали Дрине

Пољопривредници мачванског села не могу да реше проблем са државом
МЕШТАНИМА мачванског села Бадовинци, који на левој обали Дрине имају више од 3.000 хектара њива и шума, готово је потпуно онемогућено да их обрађују већ више од месец дана. Ближи се пролећна сетва, па су у недостатку другог решења револтирани Мачвани спремни и да блокирају саобраћај на Павловића мосту према Републици Српској.
- Досадио сам и самом себи на колико сам се важних државних адреса у међувремену обраћао - уводи нас у причу Александар Вуловић, председник Савета месне заједнице у Бадовинцима са 5.300 становника. - Чак 263 домаћинства има комплетан посед на левој обали, а са друге стране им је само кућа и окућница. Укупно 670 газдинстава има у власништву или њиве или шуме на левој обали, па је проблем огроман.
Вуловић не може са сигурношћу да одговори на питање зашто је одједном постало немогуће преносити дрва и летину преко Павловића моста. Али у селу тврде да је проблем, наводно, коинцидирао са хапшењем двојице цариника, који су недавно изгубили посао и "зарадили" кривичне пријаве зато што су допустили да сељани превезу десетак прасића и неколико килограма соје.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - На Дрини ниче нова ћуприја
Саговорника о овој теми у Бадовинцима има много, али они не желе да им помињемо имена. Када се искључе микрофони и камере, спремни су да нам кажу да, како тврде, постоји сукоб унутар служби - полиције и царине, те да они ни криви ни дужни због тога испаштају. Не крију ни да у селу има шверцера, али кажу да ни случајно неће допустити да буду таоци овакве ситуације.
- Моја породица има 50 хектара са леве обале Дрине, али то је, такође, територија Србије, јер се речно корито померило - каже Живан Јакшић, кога смо затекли у месној заједници. - Када пођемо у њиву, цариник нам тражи поседовни лист, а сваке године морамо да вадимо нови, што кошта 1.800 динара. За сву механизацију морамо да имамо "зелени картон", што за нека домаћинства значи издвајање и по 40.000 динара годишње. Ми смо већ грађани другог реда, а сада и ово најновије!

Становници Бадовинаца тешко прелазе границу
И раније је, каже Јакшић, повремено било проблема са тумачењем закона око тога шта се сме, а шта не сме превозити. Посебно, јер прелаз Павловића мост није регистрован за промет прехрамбених производа, па овде нема пратећих служби попут ветеринарске и фитосанитарне инспекције. Ипак, цариници Бадовинчане од прошлог месеца и за приколицу дрва, коју су насекли у сопственим шумама на левој обали, шаљу на прелаз код Сремске Раче, 60 километара даље.
ЦАРИНИЦИ ЗНАЈУ ЗА ЖАЛБЕ
НА граничном прелазу Павловића мост, који смо јуче посетили како бисмо чули шта каже друга страна, затекли смо директора шабачке царинарнице Мићуна Мићуновића, који нам је рекао да је обавештен о жалбама мештана Бадовинаца, али да проблем није (само) у његовој надлежности.
- Царинска служба је једна у низу граничних служби, а на спровођење процедура имају утицаја гранична полиција, ветеринарска и фитосанитарна инспекција. Ситуација у Бадовинцима је вишеслојна и само уколико сви у ово - рекао је Мићуновић.
Francesco
26.02.2018. 17:37
Brat od strica prošle godine kupio plac pored moje kuće i kad je krenuo da pravi svoju kuću pita mene koliko može zid kuće da približi ogradi jer hoće veće dvorište. Ja ga pitam kolika je to razdaljina po zakonu, a on mi odgovori da je u pitanju 2 metra. Ja ga retorički upitam zašto mi onda postavlja takvo pitanje ako poznaje zakon.
Da se ne lazemo. Nije problem u drvima i senu vec u onome ispod drva i sena. Ma tom granicnom prelazu se milioni obrcu samo na nafti i to dnevno.
Коментари (2)