Република Српска се придружује тужби против чланица НАТО-а

Танјуг

18. 12. 2017. у 12:15

Република Српска придружиће се тужби против чланица НАТО-а због изазивања хуманитарне и еколошке катастрофе током и после бомбардовања Српске пројектилима са осиромашеним уранијумом

Република Српска се придружује тужби против чланица НАТО-а

Фото: Н. Фифић

Република Српска придружиће се тужби против чланица НАТО-а због изазивања хуманитарне и еколошке катастрофе током и после бомбардовања Српске пројектилима са осиромашеним уранијумом, коју из истих разлога припрема Србија, пише данас бањалучки "Глас Српске".


Тужба ће бити базирана на шест правоснажних пресуда италијанских судова који су утврдили постојање везе између оболијевања од канцера и боравка италијанских војника у БиХ и на Косову и Метохији, које су чланице НАТО-а гађале осиромашеним уранијумом.

У Академији наука и уметности Републике Српске (АНУРС) рекли су да ће се Српска придружити тужби и правним путем тражити накнаду нанесене штете.


ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ГОДИШЊИЦА НАТО БОМБАРДОВАЊА: Сећање на 78 дана пакла

"До сада је негирано штетно деловање осиромашеног уранијума, а сада постоје докази за супротно и јак основ за покретање тужбе. Имамо доста доказа и података о узроцима који су довели до повећаног оболевања људи и стоке", рекли су у Академији.

Из АНУРС се наводи да се после бомбардовања нагло повећао број обољелих од малигних болести на неколико локација у Српској.

У Републичкој управи цивилне заштите кажу да су становници Братунца који су избегли из сарајевског насеља Хаџићи, где је бомбама са осиромашеним уранијумом гађан Техничко-ремонтни завод, масовно поумирали од канцера.


ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Срби не прихватају извињење НАТО због бомбардовања

"О томе доказе поседују и домаће институције, али и стручњаци УН. Само то је довољно за тужбу", рекли су у Републичкој управи Цивилне заштите.

У Српској краљевској академији рекли су да се Адвокатском тиму Академије до сада јавило више од хиљаду грађана који су оболели и породице преминулих од канцера, те да је у плану формирање међународне комисије адвоката из земаља западне Европе, Русије, Кине и Италије, који ће учествовати у писању тужбе.

"Пала је њихова прича да уранијум није штетан. Они не поричу да су нас бомбардовали, него поричу да је уранијум штетан по здравље. Сада имамо материјални доказ да то није тачно", истичу у Српској краљевској академији.

Чланице НАТО-а бомбардовале су Републику Српску од 30. августа до 14. септембра 1995. године, а Србију од 24. марта до 9. јуна 1999. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

Анти Антифа

18.12.2017. 12:27

Предлажем да умови који тврде да осиромашени уранијум није штетан,пар десетина грама држе у вази у дневној или дечијој соби

Цвико

18.12.2017. 12:59

Треба змију у главу. Осим пресуда италијанских судова, треба користити и изјаве званичника из НАТО корпорације како су нас разбијали почев од СФРЈ па до данас на разне начине. Одштета: 10% од годишњег буџета сваке чланице НАТО пакта, онолико година колико је протекло од дана кад су бацили прву бомбу па до дана кад су донели одлуку о плаћању одштете. Рате морају бити редовно плаћане. Свако кашњење продужава се за онолико година колико касне. Морају научити да бесправно нападање кошта.

sone

18.12.2017. 14:25

Nazalost od te tuzbe nece biti nista jer za talijanske vojnike uranijum je uticao na zdravlje a sto se tice srba za amere mi smo otporni na uranijum i pravda je selektivna.Interesantno sto siptari sute o ovome a siguran sam da je i kod njih broj oboleli i zagadjenje alarmantno.

Bilivili

18.12.2017. 14:48

I mi u CG smo bombardovani no gradjani su nebitni.Vama svaka cast.Trebali ste odavo goniti zvjeri.

Ацо

18.12.2017. 18:06

Нису само Србија и Република Српска бомбардоване, треба укључити и Црну Гору и Републику Српску Крајину.

Nervozan Tip

18.12.2017. 22:43

Kao u Zivotinjskoj farmi: svi ste jednaki, samo su neki jednakiji..