РС: Учитеље бирају усмено!
13. 09. 2017. у 10:52
Будући просветари захтевају доношење новог правилника о запошљавању у основним школама у Српској. Применом Закона о основном образовању у РС, укинут писмени део тестирања знања

НЕЗАДОВОЉНИ Учитељи и наставници
БУДУЋИ просветари у основним школама Српске захтевају доношење новог Правилника о њиховом запошљавању, јер се садашња процедура своди само на усмени део - интервју! Применом Закона о основном образовању у РС у мају ове године, укинути су тестови знања који су носили четири бода, а остали су само усмени тестови који носе укупно шест бодова.
То је изазвало огромно незадовољство код будућих учитеља и наставника, јер сматрају да се овај начин запошљавања своди обично на шарм потенцијалних кандидата, а мање на обим знања које поседује. Из тих разлога, министар просвете и културе Дане Малешевић ускоро ће иницирати доношење новог Правилника о пријему и кандидатури радника, којим ће бити прецизније дефинисано бодовање кандидата.
Прочитајте још: Višak učitelja na sajtu
- Раније су узимани у обзир и резултати писменог дела теста, али су урађене свеобухватне анализе које су показале да резултати овог вида тестирања нису довољно добри показатељи те стога нису ни сврстани међу обавезне критеријуме с циљем да се смањи могућност евентуалних малверзација приликом запошљавања - објашњава министар. - С обзиром на то да је још на снази Правилник о критеријумима и процедури пријема радника у радни однос донет пре овог закона, бодовање је остало исто, само се не примењује тестирање и не рачунају ти бодови.
Он даље каже да су тестови укинути јер је министарство примило велики број притужби просветних радника, као и кандидата који су се пријављивали на конкурсе да је било злоупотреба приликом тестирања, односно да су неки кандидати унапред добијали тестове.
- Сматрамо да је усмени разговор приликом пријема у радни однос, поред других обавезних критеријума, довољан показатељ способности и компетенција кандидата, поготово ако се узме у обзир да је са завршеним основним студијима сваки од кандидата за одређено радно место стекао довољна знања за одређену област, односно полагањем стручног испита потврдио оспособљеност за рад у школи - поручио је за "Новости" министар Малешевић.
Прочитајте још: Tehnološki višak su 4.473 nastavnika
Председник Актива основних школа у Бањалуци Мирослав Попржен изјавио је да је претходни Правилник, до усвајања Закона о основном образовању у РС био "идеалан" и да га није требало ни мењати.
- Надам се да ће нови Правилник подразумевати повратак писмених тестова за учитеље и наставнике. Не знам зашто је министар променио мишљење, и како ће се то реализовати, вероватно кроз измене новог закона, али свакако подржавам иницијативу да се врати на снагу прецизније бодовање. Уз усмени разговор вероватно ће то опет бити неки вид писменог теста - рекао је Попржен.
Иначе, код запошљавања учитеља и наставника, у комисијама школа стандардна су и даље три члана, од којих током усменог разговора потенцијални кандидат може добити укупно шест бодова. Писмени тестови носили су четири бода више.
Учитељица из Бањалуке Наташа Ш. разочарана је новим Правилником који подразумева само усмени сегмент, јер, сматра, подразумева више шарм него знање којим располажу кандидати.
- Сматрам да то није фер, јер је усмени тест, односно разговор углавном условљен субјективном оценом, дакле, колико је неко способан да "шармира" комисију, а мање реалним знањем. Моје мишљење је да је потребно хитно вратити и писмени део тестирања јер је, бар он, сигуран бодовни удео и код оних кандидата који и нису нешто нарочитио шармантни али би били врсни предавачи - каже наша саговорница.
КРИТЕРИЈУМИ
ЗАКОНОМ о основном васпитању и образовању прописано је доношење Правилника о критеријумима и процедури пријема радника у радни однос, у којем се као обавезни дефинишу исти критеријуми који су били дефинисани и ранијим законским решењем, а то су: време проведено на евиденцији незапослених лица након стицања одговарајуће стручне спреме, просек оцена током студирања, резултати остварени на интервјуу и радни стаж кандидата.