Осам векова СПЦ: Болни раскол у режији државе
11. 11. 2019. у 08:48
Овај велики удар на СПЦ и нацију уследио је само три године после раскола у Северној Америци и Канади
.jpg)
Раскол проглашен у Охриду 1958. године
У ИСТОРИЈИ хришћанства мало пута се догодило да се, вољом државе, насилно одвоји део једне аутокефалне цркве и да се, потом, неканонски, прогласи самосталним. Управо то се, 1967. године, догодило Српској православној цркви. Тада је у њеном канонском делу, који је означаван као Јужна Србија, организована такозвана Македонска православна црква.
Овај велики удар на СПЦ и нацију уследио је само три године после раскола у Северној Америци и Канади, који се проширио и на друге делове дијаспоре - у Европи и Аустралији. Но, захваљујући напорима и вољи блаженопочившег патријарха Павла, у Београду је маја 1991. године овај раскол превазиђен, док македонски још траје.
Остваривању "пројекта" названог "Македонска православна црква", комунистички прваци из Скопља и Београда приступили су одмах по завршетку Другог светског рата и стварања Народне Републике Македоније. Корени овог црквеног сепаратизма, како је писао историчар Ђоко Слијепчевић, настали су из низа теза КПЈ о националном питању у Југославији.
- Наследио га је патријарх Герман од свога претходника патријарха Викентија Проданова, који је био подлегао притиску режима и дозволио да у његовом избору за патријарха узму учешћа и вође овог покрета, који су у свему били подстицани и помагани од комунистичког режима у Југославији - пише Слијепчевић у свом капиталном делу "Историја српске православне цркве". - Примајући сарадњу са вођама овог сепаратистичког покрета, патријарх Викентије је веровао да ће моћи иступити оштрице њихових захтева, што су му они и обећали. Патријарх Викентије је био преварен. И када су кола пошла низбрдо, није их више било могуће зауставити.
Још октобра 1958. године у Охриду је одржан сабор на коме је одлучено да се "обнови стара македонско-охридска архиепископија" чије ће се границе поклапати са републичким границама Македоније. Девет година касније, митрополит Доситеј је прекршио каноне Православне цркве и архијерејску заклетву, и јула 1967. једнострано је прогласио потпуну самосталност "Македонске цркве". Да је то био државни план, потврда је стигла када је Доситеја одликовао лично Тито.
Српска црква је с великим стрпљењем покушавала да изглади сукоб. Пристајала је на уступке, чак и на то да неканонско одвајање дела своје територије уобличи у канонски оквир, али безуспешно. Године 2002, између СПЦ и "Македонске цркве" је у Нишу постигнут договор о корацима који би "довели до залечења раскола". Но, под утицајем власти Северне Македоније, тзв. Македонска црква је одустала од спровођења Нишког споразума. СПЦ, међутим, и даље позива "Македонску цркву" да приступи обнављању канонског јединства. Будући да се део свештенства вратио под окриље Српске цркве, она данас, у Северној Македонији, као једину канонску признаје новостворену Православну охридску архиепископију. На њеном челу је архиепископ Јован (Варнишковски), и то прихватају и све остале православне цркве. С друге стране, "Македонска православна црква" није призната ни од СПЦ ни од других помесних православних цркава.
Mida
11.11.2019. 09:10
Crkve placaju danak ortakluku s drzavom, bavljenju dnevno politickim i svetovnim temama radi materijalne koristi i uticaja. Postaju samo jedna od sestrinskih korporacija velikog religijskog lobija na globalnoj sceni. Bave se politikom, marketingom, turizmom, gradjevinarstvom, trgovinom bez placanja poreza a hoce da ostanu svete i čiste. S kim si takav si. Vernici im bezglavo lutaju u potrazi za utehom ali crkve nemaju odgovor na izazove modernog vremena u kome su saucesnik. Bog sve vidi.
Највеће зло које је снашло православни народ. Али издржали смо! Још само муџахедине да "решимо"
@Србин - pa tako je i srpska crkva dobila autokefalnost...
@Србин - Ne Srbija nije tako dobila autokefalnost. Srbi su stari narod nastavljac Romejskog carstva ,mnogi Srbi su bili Romejski carevi ,posle 5 veka ,propascu zapadnog rimskog carstva ,nastavljaju da zive u Romejskom carstvu ,sa lokalnim regionalnim titularima i titulama, posle prevage grckog faktora ,izazvanog pojedinim zapadnim drzavama u Konstatinopolju ,dolazi do ulanjanju ostataka Srba na dvoru ,i do osvajanja Srpskih teritorija .T isto rade i zapadne drzave.Iz razloga opstanka dolazi do obnove,
@Србин - koji su to Srbi bili carevi Romejskog carstva?
Коментари (8)