Човек из Власца открива тајне Ђердапа
24. 09. 2019. у 15:02
Међународни тим археолога дошао до значајног открића на скелету из периода након последњег леденог доба. Сазнаће се више о "сусрету" праисторијских народа настањених око Лепенског вира

Др Душан Борић (доле) са сарадницима
ПОТПУНО очуван скелет човека сахрањеног 6.500 година пре нове ере, са секиром од јеленског рога, откривен је недавно на Власцу у Ђердапу. Управо та алатка, положена у гроб са овим мезолитским човеком, велика је новина у односу на раније истражене хумке у крајевима око Лепенског вира, која овом археолошком открићу даје важност европских и светских размера.
По речима др Душана Борића, професора Колумбија универзитета у Њујорку, руководиоца овогодишњих истраживања у Власцу, ова гробница је неколико векова старија од времена појаве грађевина са трапезоидним подовима и скулптура од пешчара у суседном Лепенском виру. Зато ће предстојеће детаљне научне анализе новооткривеног скелета дати многобројне и врло важне податке о животу људи и њиховим миграцијама у периоду након последњег леденог доба.
- У откривеном гробу на Власцу је одрасла особа положена на леђа у испруженом ставу са рукама положеним преко карлице - каже професор Борић. - Има назнака и да је у раку положен умотан у неку врсту коже. Да је можда реч о мушкарцу, указују секира од рога, али и то што смо на скелету, у пределу карлице, пронашли алатку од кремена, која вероватно потиче од неког композитног оружја, што наводи на закључак да је до смрти дошло насилно, у неком сукобу. Прецизним ископавањем, уз скелет смо открили и врло мале љуштуре слатководног пужа, по свему судећи коришћене за орнаментисање тела.
ПРОЧИТАЈТЕ И: Нови апартмани за боље успехе
Детаљнија истраживања овог скелета из касног мезолита, како каже наш саговорник, тек предстоје.
- Податке о његовим биолошким одликама добићемо после остеолошке анализе, као и из анализа на доступним костима и зубима - објашњава Борић. - Тако ћемо добити још података важних за проучавања древне ДНК, одредиће му се старост помоћу угљеника Ц14, док ће друге изотопске анализе дати реч више о његовој исхрани и мобилности током живота. Детаљним изучавањем седимената из гробне раке, помоћу метагеномских анализа, сазнаћемо више и о микроорганизмима и патогенима који су, такође, могли да буду везани за овог човека.
Због значаја овог открића, по професоровим речима, скелет ће бити снимљен за прављење 3Д модела "човека из Власца", а сам тродимензионални модел користиће се и за потребе будућих просторних анализа у оквиру раке.
Скелет "човека из Власца"

- Потребно је нагласити да су мезолитски гробови малобројни не само у Србији, већ и широм Европе - подсећа професор Борић. - Важно је да се зна да само неколико регија, попут нашег Ђердапа, научницима пружа могућност да проучавају друштвене организације током мезолита, њихове обичаје сахрањивања и биоархеолошке одлике. Зато је откривање и проучавање овог мезолитског "човека из Власца" важно за проучавање популације ловаца-рибара-сакупљача с почетка периода климатског отопљавања након последњег леденог доба, као и за откривање миграција тог времена и сусрета праисторијских народа с подручја око Лепенског вира и оних са Блиског истока.
АТРАКТИВАН ЛОКАЛИТЕТ
АРХЕОЛОШКИ локалитет Власац, три километра низводно од Лепенског вира, последњи пут смо истраживали пре 10 година - каже проф. Борић. - Првобитно су га 1970. и 1971. истраживали професор Драгослав Срејовић и Загорка Летица током заштитних истраживања пре подизања ХЕ "Ђердап 1". Током 2006, опет смо открили овај локалитет и пронашли и даље очуване остатке мезолитског насеља и некрополе. Наредне три године истражили смо 16 мезолитских гробница и друге трагове материјалне културе. Заједно са скелетима су налажене перле за украшавање тела израђене од ждрелних зуба шарана, али и са присуством перли од "егзотичних" морских шкољки.
МЕЂУНАРОДНИ ПРОЈЕКАТ
ИСТРАЖИВАЊА Власца и других локалитета у Ђердапу, ове године се реализују међународном сарадњом Археолошког института у Београду и Колумбија универзитета у Њујорку, а предводе их др Драгана Антоновић и др Душан Борић. Истраживања су, иначе, део већег пројекта који професор Борић води при Колумбија универзитету под називом "У покрету: праисторијска мобилност и ширење пољопривреде у Евроазији".