ИМАМ ТРАЖИ ДА СЕ ПОЈАЧА ПОЗИВ МУЈЕЗИНА: Глас са минарета поделио Нишлије
31. 01. 2019. у 18:02
Нишки имам, ефендија Ирфан Рекај, тражи да градска власт додатно испоштује верске потребе муслимана. сматра да жене муслиманске вероисповести гинеколошки треба да прегледају само лекарке

Џамија Ислам-аге / ФОТО Ј. Ћосин
Нишки имам Ирфан Рекај захтева да се позив мујезина, који са врха минарета подсећа вернике на молитву, чује даље него што се сада чује са Ислам-агине џамије у центру Ниша.
Ефендија, такође, мисли да жене муслиманске вероисповести у том граду на гинеколошке прегледе треба да одлазе искључиво код женских лекара и захтева да се заштити стара Хасан-бегова џамија, која је проглашена културним добром.
Одмах по доласку на место главног имама у Нишу, пре две и по године, Рекај је, каже, градској власти предочио захтеве верника у Нишу и околини, од којих је главни био тај да се позив на молитву чује ван џамије. Међутим, он тврди да тада није наишао на разумевање и подршку да захтеве реализује, јер би тако нешто могло изазвати незадовољство код грађана, због чега планира да иницијативу поново покрене.
- Од велике важности за нашу веру је да се молитва чује ван џамије и ја покушавам да изборим то право за муслимане у Нишу, јер по закону, ми на то имамо право. Кад сам био на састанку са градоначелником и начелником за сигурност тражио сам да се чује молитва изван џамије. Они су ми рекли да то није сигурно. Ми имамо иста права у Србији и ако је Србија наша мајка, а не маћеха, онда морамо имати иста права - сматра ефендија Рекај.
Он додаје да ће наредних дана заказати састанке код градоначелника града и начелника Нишавског округа како би их подробније упознао са захтевима верника, којих у Нишу има близу 20.000.
Ирфан Рекај

- Покушавам да закажем и састанак са директором Клиничког центра у Нишу како би свим женама муслиманске вероисповести омогућио да на гинеколошке прегледе иду искључиво код женских лекара, као што је и у Новом Пазару случај. Такође бих желео да поразговарам о храни која се сервира у болници, да се припрема посебан мени за муслимане, који, како је познато, не једу производе од свињског меса - каже имам.
Рекај објашњава да се у другим градовима у Србији са џамија чује позив на молитву, те да не види ништа спорно у томе.
- Позив се чује у дворишту џамија, не у граду, осим у Новом Пазару. У Смедереву се чула донедавно, осим позива у 5 ујутро, да не би будила грађане. Чује се у Београду, али у дворишту, не у целом граду, чује се и у Новом Саду. Никада се нико од грађана није због тога бунио. Док сам служио у Смедереву нудили су ми и обезбеђење, али ја сам то одбио, сматрам да ми не треба, да смо ми слободни грађани. Наши обичаји тако налажу и ми се за то боримо - истиче он.
Напомиње и да је у Ниш дошао да говори о миру, вери и љубави према Богу, а не да провоцира било кога и да се нада да ће моћи да оствари права која би муслиманска заједница по закону требало да има.
У градоначелниковом кабинету о овој теми нису могли да говоре, сматрајући да су то питања за више институције, попут Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Министарства правде, али су кратко истакли да градска управа има одличне односе и добру сарадњу са свим верским заједницама у граду.
Ставови Нишлија су подељени. Док једни сматрају да су верска питања на југу Србије осетљива тема и да би позив могао изазвати негодовање грађана или чак и конфликте, други су мишљења да је тако нешто сасвим легитимно.
- Ако већ постоји џамија која ради и функционише, не видим зашто не би испратила све њихове обичаје. Немам ништа против да се молитва чује у дворишту објекта, само не бих волела да ме буди у зору и да то одзвања градом - каже Маја К.
- Не смета ми да се чује молитва са џамије, као што ми не смета ни црквено звоно - каже Сања Ј.
- Права која имају наше цркве на Космету и у Пазару, треба дати и њима - сматра Радован К.
ПОШТУЈЕМО ЈЕДНИ ДРУГЕ
РЕКАЈ каже да са својим комшијама у Нишу, где однедавно живи, има леп живот пун поштовања.
- Комшије ме изузетно цене, нису знали да сам имам. Поштујемо обичаје једни других. Имам троје деце, двоје иду овде у школу. Ово је слободна земља, зато и сматрам да треба да се нека наша права испоштују - закључује Ирфан.
Realno
31.01.2019. 18:26
Može, ali kad se čuju crkvena zvona sa popaljenih crkava na Kosovu!!!
Арлаукање са џамија је недопустиво у хришћанској земљи
"prava koja imaju nase crkve na Kosovu i Pazaru treba dati i njima"... koja to prava? sta je to Pazar? neka nova drzava? a i to u vezi nase pokrajine Kosovo... pa tamo nato cuva crkve, inace bi sve bile pretvorene ili u sut ili u javne cenife. ponekad me je stvarno sramota kakvih nas sve ima.
20000?Da niste nesto pogrijesili?Je li moguce da ih ima toliko u Nisu?
ne ne ne.
Коментари (34)