НЕИЗВЕСНА БУДУЋНОСТ У СВЕМИРУ: Дуга путовања би могла да убију космонауте
02. 10. 2018. у 23:20
У оквиру истраживања, мишеви су били изложени истој врсти свемирске радијације која би очекивала људе на дугим свемирским путовањима

Depositphotos
То истраживање, како пише британски Индепендент, доводи у озбиљну сумњу могућност људског одласка на Марс или даље.
Прочитајте још: ЕРА СВЕМИРСКОГ ТУРИЗМА: Успешно лансирана туристичка летелица за пут у свемир (ВИДЕО)
Раније студије су говориле о томе да би таква путовања могла прилично оштетити људски мозак и довести до убрзаног старења.
У оквиру истраживања, мишеви су били изложени истој врсти свемирске радијације која би очекивала људе на дугим свемирским путовањима.
Таква радијација би на ткиву у стомаку начинила штету која би довела до дугорочних функционалних промена, а назначена је и забринутост да би космонаути имали велики ризик од добијања рака стомака и дебелог црева.
Прочитајте још: Успешан тест летелице за туристичка путовања у свемир
"Тешки јони, попут јона гвожђа или силицијума, штетни су због своје веће масе у односу на фотоне без масе који су најчешћи на Земљи као и протоне мале масе у свемиру. С тренутном заштитном технологијом тешко је заштити космонауте од штетних ефеката радијације тешких јона. Иако се лековима можда може деловати против таквих ефеката, такав лек још није пронађен", рекао је научник Камал Дата, који је радио на истраживању.
Према његовим речима, кратка свемирска путовања, попут одласка на Месец, не излажу људе превеликим оштећењима али и да је права брига "трајна повреда с дугачког пута на Марс или других мисија у свемиру које би трајале још дуже".
Он је навео да је потребно у потпуности разумети све евентуалне ефекте свемирских путовања да би се будући путници могли адекватно заштитити.
Marko
03.10.2018. 10:55
fino iskopate naseg Nikolu Teslu pa ga ozivite I onda vam on pokaze kako da odete ne na mars nego u tri lepe
Veliki problemi traze velike naucnike! Mozda za ovaj problem nema resenja sve dok iz vedra neba se ne pojavi neko ko ce ga rijesiti. To moze da bude sutra a mozda tek za 100 godina.
Коментари (2)