Пропада храм у ком почива 6 српских владара
05. 10. 2017. у 20:14
Влага угрозила стабилност Цркве Светог Ђорђа на Опленцу, нејасна судбина и других објеката. Влада буџетом наменила новац за обнову, али је проблем нерешено власништво. Покренут је спор пред судом у Стразбуру

Задужбина краља Петра Првог Карађорђевића на Опленцу
Влага угрожава стабилност храма Светог Ђорђа на Опленцу и потребна је озбиљна реконструкција крова и темеља овог значајног објекта у чијим криптама почива шест српских владара. Нејасна је, међутим, и судбина других објеката и око 140 хектара земљишта које је краљ Петар тестаментом оставио народу.
Како решити одржавање значајног комплекса и важних културно-историјских споменика на Опленцу, засад је, како тврде у Тополи, непознаница. Реч је о задужбини коју је краљ Петар Први Карађорђевић оставио народу и потомцима "који у њој могу да уживају, али не и да је отуђе".
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Војвођанске приче: Џеjмс Бонд, а из Титела
Имовину Задужбине, међутим, после Другог светског рата одузела је држава. Стање је и сада (не)решено. Наиме, Задужбина је покренула поступак за враћање имовине још 1993, али је након вишегодишњег судског поступка изгубила спор. Поступак је тенутно пред судом у Стразбуру.
- Кров на Цркви Светог Ђорђа прокишњава, влага улази у темеље и прети да оштети и стабилност храма. Само за подстављање скеле, да би се започела поправка крова, потребно је око 5.000 евра. Задужбина није у стању да на адекватан начин сама брине о одржавању - каже Драган Јовановић, председник Скупштине општине Топола и члан Управног одбора Задужбине.
Од целокупне имовине, тренутно је у власништву Задужбине још и кућа краља Петра и 93 ара земљишта.
Зато, сматрају у Тополи, засад не постоји дугорочан и сигуран начин одржавања десетак репрезентативних објеката, међу којима су и краљева и краљичина вила и други објекти, као и око 140 хектара земљишта. Задужбина то није у стању, јер јој је готово целокупна имовина одузета. Делимичне приходе има од продаје улазница за своје објекте и дотација општине Топола.

- Опленац многи зову српским Версајем. Комплекс на Опленцу у неку руку то и јесте. Ту су значајни објекти, међу њима Црква Светог Ђорђа, где почива шест српских владара, велики парк у којем су столетна стабла које је и својом руком садио краљ Петар, затим музеј, виногради, више десетина хектара плодног земљишта - набраја Драган Јовановић.
Он каже да је Влада Србије ове године буџетом предвидела новац за реконструкцију појединих објеката на Опленцу, али због још нерешеног власништва тај новац стоји и не може да се употреби.
- Скупштини Србије смо поднели предлог да се за Опленац усвоји посебан закон, такозвани лекс специјалис, како би се на прави начин бринуло о овим добрима - каже Јовановић.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Гинисов рекордер из Сремске Митровице хуманошћу заслужио улицу
У Управном одбору задужбине, осим њега су и владика шумадијски Јован, представници владе и Крунског савета.
Драган Јовановић

ДРАГОЕНО
ЦРКВА Светог Ђорђа је објекат од изузетног значаја и под заштитом је Завода за заштиту споменика. Упућени кажу да само један квадратни центиметар мозаика у овој цркви кошта између 10 и 12 евра. Уколико би дошло до оштећења, штета би била непроцењива.
НАПЛАТА УЛАЗА
ПОЈЕДИНИ грађани се буне зашто се наплаћује улаз у Цркву Светог Ђорђа. Јовановић каже да је то један од начина да се прикупи новац за одржавање и додаје да је са тим упозната и Епархија шумадијска. Али уверен је да би требало да се наплаћује улаз на Опленац, а не у саму цркву и да буде јефтинији. Цена појединачне улазнице сада за децу је 300, за одрасле 400 динара, а за колективне посете 250 динара.
Miloje
05.10.2017. 21:54
Crkva nece da ulaze pare u svetinju ali hoce na naplacuje ulaz. Ima se za dzipove i luksuz ali ne i za svetinju. Sramota.
@Miloje - Crkva na Oplencu nije vlasnistvo crkve vec zadubine ili vec kako je receno u tekstu. Crkva nije u upotrebi za vernike vec je kao neki muzej. Bio sam prosle godine i na vratima su mi trazili da platim ulaznicu i kada sam se pobunio rekavsi da nikada nisam platio ulaznicu u crkvu, rekli su mi d acrkva nije vlasnik tog objekta. Kazu da svestenik dodje samo nedeljom da odsluzi Liturgiju ali da nema nikakve druga ovlascenja.
@Miloje - ako im je stalo? Sve je to na grbači naroda i napravljeno...
@Miloje - Kakve veze ima što ne pripada SPC, ni ja nemam dece pa opet se ne bunim što mi se svaki mesec odbija od plate za školstvo, plaćam za tuđu decu i drago mi je zbog toga. Zar SPC za objekat koji po arhitektonskom sklopu pripada verskim pravoslavnim objektima (i osveštana je posle prvog balkanskog rata) ne želi da uloži ni dinara ukoliko od njega ne može da zaradi? Sramota, malo je reći.
@Miloje - Очигледно је да је та црква приватна. Док се год буде плаћало, ја тамо не идем. Прилог да даш је у реду, али да те опљачкају на улазу, то је већ превише. Тај луксуз себи не допуштам.
Коментари (9)