Пчеле зује и на Гуглу

С. БАБОВИЋ

06. 06. 2017. у 18:00

Крушевачки иноватори у Москви освојили златну медаљу за СМС вагу. Пчелари на даљину контролишу принос меда у кошницама

Пчеле зује и на Гуглу

Никола Јовановић и Аида Маслан Фото С.Бабовић

КРУШЕВАЧКИ иноватори освојили су златну медаљу на Међународном сајму иновација и иновативних технологија "Архимед" у Москви за јединствену СМС вагу која се користи у пчеларству. Осим што су тријумфовали у категорији "информациони, управљачки и навигациони системи", наши стручњаци вратили су се и са сребрном медаљом са партнерског иновационог сајма "Њу тајм" у Севастопољу и са специјалном наградом за значајан допринос у креирању иновација Техничког факултета Државног универзитета Волга.

Многобројна признања уследила су после неколико година развијања јединственог уређаја за пчеларе, који одавно више није само вага уз чију помоћ пчеларима стижу информације о приносу меда.

- Прототип СМС ваге настао је 2011. године, а трећа верзија уређаја у употреби је неколико месеци - наводи, за "Новости", мастер инжењер информационих технологија Никола Јовановић (36), иноватор и носилац малог патента за СМС вагу. - Од идеје која се родила у разговору са пчеларима, а мој отац је један од њих, до производа који имамо данас, СМС вага је напредовала. Више од 10 функција, од 20 колико их има, наша су иновација. Желели смо да добијемо вагу која се потпуно разликује од осталих.

Наши саговорници објашњавају да је та вага резултат сталног усавршавања производа.

- Суштина је у томе да помогнемо пчеларима да се на најбољи могући начин баве овом важном привредном граном и да у сваком тренутку од СМС ваге добију прецизну слику о дешавањима у пчелињаку, који може бити удаљен стотине километара - истиче Аида Маслан (29), економиста крушевачке фирме "Оптикал" која производи СМС ваге.

Уређај којим се на даљину мери количина меда у кошници,фото Приватна архива

Примена овог уређаја могућа је свуда где постоји сигнал мобилне телефоније, а међу оригиналним елементима ваге су, између осталог, и мерење тежине меда без дрвених наставака у кошници и предвиђање приноса у пчелињаку на основу мерења тежине с праћењем отпуштања воде из меда током ноћи.

- Праћање атмосферских услова доноси максималне приносе меда - појашњава нам Никола. - На пример, у крушевачком крају је управо медио багрем, па се пчелари селе у Александровац. Већ после једног дана могу да знају какав је принос меда у Жупи и уколико, и поред повољног стања у природи, паша буде слаба, из СМС порука закључују да под хитно морају да поново селе кошнице.

фото Приватна архива

Изум Крушевљана може да заштити пчелара од крађе пчела и меда, а полицији да помогне да лоцира лопова, јер помоћу ГПС шаље линк на "Гуглову" мапу и тачну локацију. И уколико крадљивац покуша да замени СМС картицу у ваги, она шаље власнику поруку да је украдена и где се налази.

- Инсталирана је у 18 земаља у Европи, а имамо случајеве да је пчелар у једној а да су његове кошнице у другој земљи - уколико су различити мобилни оператери, са пчелама се "разговара" у ромингу - причају нам кроз шалу чланови награђеног тима.

фото Приватна архива

У ЖИРИЈУ 26

МЕЂУНАРОДНИ сајам "Архимед" у Москви, на коме су представљене иновације из 15 земаља, организовали су руско Министарство одбране, Министарство индустрије и трговине Русије, Министарство образовања и науке, Привредна комора Русије, Инжењерска комора, Градска управа Москве, кабинет председника Владимира Путина и многи други. О најбољима у категорији у којој су победили Крушевљани одлучивао је интернационални жири од 26 чланова којем је председавао Јуриј Батурин, познати руски космонаут.

фото Приватна архива

ПРИЗНАЊА СА СВИХ СТРАНА

ТИМ креатора СМС ваге који чине Никола Јовановић, Аида Маслан и Предраг Котурановић, власник "Оптикала", претходних година освојио је и трећу награду на Шестом државном пчеларском сајму у категорији иновација, као и другу награду за најбољу технолошку иновацију Србије. Сам апарат је једини тог типа заштићен у Заводу за интелектуалну својину Републике Србије.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

ranko75

07.06.2017. 12:28

Svaka cast! Bravo! Ovake vesti mi ulepsaju dan, a ne tamo neki uzasi, koje i bez njihovih natpisa u novinama imamo previse u zivotu. Hvala vam za odlicnom prezentovanju sebe i Srbije, i koristi koju cini vas patent.