За 365 дана Хитну помоћ звала 310 пута!

З. Рајић

23. 06. 2016. у 20:04

Лекари из Куле немоћни пред позивима пацијенткиње. Жена из Сивца неће да пије лекове за астму, када јој позли одмах зове службу ургентне медицине

За 365 дана Хитну помоћ звала 310 пута!

Директор Дома здравља др Жарко Шевин

ХИТНА помоћ Дома здравља у Кули има пацијенткињу из Сивца код које већ три године интервенише скоро сваки дан. Директор Дома здравља др Жарко Шевин каже да је прегледао евиденцију у последњих 365 дана и утврдио да су код ове пацијенткиње у том периоду екипе Хитне помоћи биле у посети 310 пута (!), а да је "статистика" иста и у претходне две године.

- Толики број интервенција код једног пацијента не постоји нигде у свету. Разговарао сам с колегама, специјалистима ургентне медицине, да се ограниче одласци код ове пацијенткиње, али одговор је да не смеју да ризикују због могућег кобног исхода, јер жена болује од хроничне опструктивне плућне болести са астмом - наводи др Шевин.

Према његовим речима, пречесте посете истом пацијенту оптерећују службу ХП и ремете њено функционисање, јер се може догодити да у истом тренутку помоћ затреба неком другом болеснику.

- Постоји и други аспект проблема, а то је да пацијенткиња сваки пут добија у вену лек који шири бронхије и тако олакшава дисање, јер она зове у помоћ због тога што се гуши. Међутим, претерано интравенско давање тог лека може бити опасно по живот - напомиње др Шевин.

ЧЕКАЊЕ ХИТНЕ СА ЦИГАРЕТОМ ДИРЕКТОР Дома здравља, који је специјалиста ургентне медицине, констатује да је пацијентима лакше да зову Хитну помоћ него да брину о свом здрављу. - Имао сам у својој пракси пацијенткињу која је пријавила да се гуши, а кад сам отишао на интервенцију, затекао сам је са цигаретом у устима - испричао је др Шевин.

Пацијенткиња из Сивца има тегобе које, како нам кажу лекари, спадају у други ред хитности за одлазак на терен.

- Реч је о стањима која се морају збрињавати у року од пола сата. У конкретном случају делује се што брже због опасности да пацијенткиња западне у "статус астматикус", најтежи клинички облик астме, у којем је гушење угрожава живот - предочава др Шевин.

Овај незабележен случај за Хитну помоћ биће тема посебног састанка са лекарима ове службе, рекао је директор Дома здравља, који је проблем покушао да реши и у разговору са пацијенткињом.

- Упозорио сам је да је неумерено примање лека у вену врло ризично, а она је рекла: "Нека умрем!" Евидентно је да не пије лекове који су јој преписани и да је редовно узимање терапије заменила звањем Хитне помоћи - каже др Шевин.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

Godpodine Sevin

23.06.2016. 20:39

nisam iz srbije ali imam majku s istim tegobama koju, pored terapije koju redovno uzima, najmanje dva puta sedmicno vozim na hitnu da bi joj intravenozno rasirili pluca da se ne bi ugusila. vi tu i jeste radi pacijenata. a sta treba ta zena da uradi? da se ugusi jer treba da ju je sramota da vas pozove?

Boris

23.06.2016. 21:30

@Godpodine Sevin - Ne citas tekst, zena ne uzima prepisanu terapiju i zove ih svakodnevno! Da uzima terapiju zvala bi ih bar duplo redje.... I jos nesto, kod ovakvih bolesnika postoji koncentrator kiseonika sa kojim bolesnica nocu spava i tada uz redovnu terapiju hitna pomoc joj ne treba!

djoka

23.06.2016. 21:35

@Godpodine Sevin - Treba da pije prepisane lekove i ne bi imala potrebu da zove hitnu pomoc bukvalno svaki dan. Da i ona zove hitnu pomoc dva puta nedeljno niko se ne bi bunio.

boban zg

23.06.2016. 21:45

@Godpodine Sevin - vazno je da se komentarise,a sto nije procitano ni shvaceno,,ma ko te pita zato..jedno je 110-120 puta godisnje adrugo je skoro svakodnevno

Ivan

23.06.2016. 22:37

Ljudi moji ja sam prosle godine od jula do decembra zvao hitnu pomoc,dosli jedno3-4 puta posle me sin vozio u do bolnice dezurne.Ovi iz hitne vide koji broj zove i nece da dodu,imambrohijalnu astmu i gusenje daju mi kisik ,a u venu aminofilin to kada me sin odveze u dezurne. bolnice,a po hitnoj u Bgd mozes da crknes.

Nebeski

23.06.2016. 23:07

Problem je u pumpicama sa ucescem, tj. sa onim pumpicama kod kojih postoji doplata u apoteci, a koja nije mala. Socijalni slučajevi sa uznapredovalim stadijumima bolesti ne mogu da ih sebi priušte. Kada gušenje ne prestaje na tablete aminofilna i ihnalacije Beroduala (za koje nema ucesca), zove se hitna da intravenski da odgovarajuči lek. Nasoj drzavi je jeftinije da plaća svakodnevne izlaske ekipe hitne pomoći nego da ukine učešće za pumpice poput Seretide, Serevent... Koga uopste briga za to?!

Jelena J

09.10.2016. 16:07

Ko nije asmaticar neka ne lupeta,jer ne zna kako je disati a ne disati,boriti se za dah. Ja redovno koristim alvesko ujutru i uvece,a berodual i durofilin po potrebi. Ali,letos mi to nije bilo dovoljno,umalo se nisam ugusila,u hitnoj sam primila vensku terapiju i odmah sam prodisala. Jos gore je kod bolesnika koji pored astme imaju i srcane tegobe.