Називи српских улица: Још чувамо Југославију
02. 03. 2014. у 21:30
И после 20 година од распада СФРЈ, по називима би се рекло да и даље живимо у држави која више не постоји. Код „бивше браће“ одавно је избрисано све што асоцира на омражене Србе
ЗАМИСЛИТЕ када би неколико стотина Загрепчана живело у Београдској улици, Булевару краља Александра Ујединитеља или на Крагујевачком шеталишту. Делује као научна фантастика. Међутим, Србија се, судећи по називима улица, није одрекла „братства и јединства“, јер готово сваки град има понеки сокак који асоцира на градове, реке, књижевнике и политичаре из СФРЈ.
У нашим градовима можемо набројати чак 16 загребачких, 50 Сарајевских, 17 Љубљанских, 24 Скопске и 20 Подгоричких улица. Такође, има пет Хрватских, 27 Македонских, три Словеначке, 34 Црногорске, 48 Босанских, али и 218 улица Маршала Тита.
У бившим „братским“ републикама, почетком деведесетих, као метлом „очишћене“ су табле које асоцирају на градове, места и историјске личности из Србије. Београдска улица, на пример, још постоји само у главним градовима Македоније и Црне Горе. Немају је ни Загреб, ни Љубљана, нити Сарајево.
У главном граду Србије чак 120 улица је именовано по хрватским градовима и знаменитим личностима. Жестоком пешачком туром може се проћи Хварском, Дравском, Ријечком, Задарском, Шибеничком, Имотском, Сплитском, Осијечком... Срби нису заборавили ни хрватске националне хероје - кнеза Трпимира и бана Петра Зринског.
У кругу „двојке“ налазе се Загребачка, Палмотићева, Далматинска... Ипак, од Хрватске, више волимо Босну и Херцеговину, јер чак 360 уличних табли у нашој престоници асоцира на ову републику. Најзначајнија саобраћајна петља у Београду зове се по Мостару.

Слична ситуација је и у унутрашњости Србије, где се нису брисала имена улица. Па имамо 53 Дубровачке, шест Ријечких, седам Задарских, 24 Цетињске, 18 Мостарских, 12 Битољских, 10 Мариборских...
Секретар Привременог органа Горан Весић каже да ће се о овој теми дискутовати после предстојећих градских избора, а у расправу ће се укључити јавност и медији.
- Београд је био главни град бивше заједничке државе, па је самим тим било нормално да на неки начин и по именима улица представља ту државу „у малом“ - каже Весић. - Београд је космополитски град и права метропола, и по томе се разликује од других балканских престоница. Као становник Београда, поносим се што у времену распада СФРЈ нисмо рушили споменике или разбијали уличне табле. То говори о Београду, његовим становницима и нашем народу.
Поређења ради, Загреб има 5.065 улица. Од тог броја само називи десет мањих улица асоцирају на Србију, односно Војводину. Своје место на мапи Загреба имају Алибунарска улица, Апатинска, Земунска, Петроварадинска, Бачка, Сомборска, Суботичка, Румска, Сланкаменска, као и Трстеничка улица из централне Србије. У сарајевским општинама Стари град и Центар, нема ниједног назива који асоцира на било шта из Србије. На Грбавици постоји Новопазарска улица. Називи улица по градовима, местима и историјским личностима из Србије су у Источном Сарајеву.
.jpg)
Социолог др Милан Брдар оштро оптужује интелектуалну и политичку елиту зато што гаји „југословенство“ и „титоизам“.
- Немају самопоштовања. На све начине они се труде да понизе, не би ли се суседима свидели. Међутим, они нас безочно мрзе, што се види по односу њихових политичара и медија према нама - каже Брдар, подсећајући да се у Хрватској свакодневно разбијају табле са ћириличним називима, а у последње две деценије запаљено је два милиона књига са овим писмом.
.jpg)
НИСМО СЕ ОДУЖИЛИ НИКОЛАЈУ РОМАНОВУ
ГОРАН Весић каже да се Београд није одужио многим великим историјским личностима које су задужиле Србију.
- Пре свима, руском цару Николају Другом Романову, који је лично спасао српску војску у Првом светском рату. Исту почаст заслужују и совјетски генерали - ослободиоци Београда од нацистичког окупатора 1944. године - каже Весић.
Према његовим речима своје место на мапи престонице заслужују и краљ Александар Карађорђевић, Душко Радовић, Аца Николић, Радомир Шапер, Рајко Митић, Миљан Миљанић...
Beogradjanin
02.03.2014. 22:30
Pa postoji i pariska, i sofijska ulica, i crnomorska i sta sve jos ne, a sta bi bilo prirodnije nego da se ulice nazivaju prema mestima i predelima gde su ziveli nasi ljudi i sa kojima smo imali ili imamo dobre i intenzivne odnose. To sto su hrvati fasisti, pa su menjali sve zivo sto je srpsko, ne znaci da i mi treba da budemo isti.
@Beogradjanin - I ne treba da budemo isti ali treba da držimo do sebe. Interesantno je kako se, uvek kad se povede razumna priča o reciprocitetu, pojave neki koji kažu "Maa neeema veze". A siguran sam da ne biste pozajmili svojih 10evrića bez sigurnosti da će vam biti vraćeni. To je taj tip koji svoje ne da ništa ali bi državu dao za 20 din...kao da neće živeti u njoj.
@Beogradjanin - Nazivi tih ulica govore o srpskom nacionalnom programu.Srbi su u samom Beogradu poslije tih ratova samo davali nazive ulica prema krajevima u kojima su zivjeli Srbi.I to je sve.Tako su bratski Srbi u Titovoj Jugoslaviji pomagali bratskim a u sustini saradnicma neprijatelja Srba da kod sesbe izgrade republicke ustanove da je to bolesno ponasanje.Kao i ovoga koji komentarise da mi Srbi neceo da budemo kao Hrvati.Prijtelju moj Srbi su na putu nestanka.
@Beogradjanin - Za mene je Beograd bio I ostao Svjetska Metropola iako su ga izblamirali ovi vladari koji su vladali od 1990 pa do danas Nemoze se ni jedan grad u Ex Jugoslaviji ravnati sa Beogradom u svemu a najprije po kulturi I ponasanju samih Gradjana Beograda.Ja kad dodjem u Beograd osjecam se kao u mom rodnom Dubrovniku I kao u Capljini gdje sam zivio. U svemu je naj naj. Samo sto ima izroda kao sto je ovaj Takozvani Sociolog .
@Beogradjanin - @ "Beogradjanin" - Наравно да не треба да будемо "fasisti", али исто тако више не треба да будемо ни бесловесна мазохистичка марва која служи за подсмех сваком неписменом имбецилу из окружења.
Коментари (28)