Хеј, Боже правде!
01. 08. 2006. у 18:08
Србија и даље једина земља на свету која званично нема химну. Драгомир Ацовић: Званична химна чека нови устав. Измењени текст компромис парламентарних странака. Константин Бабић: Химна је мењала речи са променом владара
СРБИЈА се, изгледа, још не сналази у новонасталој улози самосталне државе. За разлику од своје доскорашње чланице државне заједнице, Црне Горе, која је спремно са свим државним знамењима - заставом, грбом, химном - дочекала своју независност, код нас се још не зна коју ћемо химну певати. Додуше, инаугурацијом председника Бориса Тадића, завијорили су се нова српска застава и грб, зачула се и свечана песма, али - само привремено. Докле?
Један од чланова радне групе Министарства правде, која је одлучивала о српској химни и предложила да то, привремено, буде "Боже правде", био је и Драгомир Ацовић, из Крунског савета.
ПРИВРЕМЕНА ХИМНА
- РАЗЛОГ зашто је "Боже правде" привремена химна, врло је једноставан - објашњава Ацовић. - Да би постала званична, требало би претходно изменити Устав Србије, затим, да се с тим сложи двотрећинска већина у Скупштини, као и да се о предлогу изјасни народ на референдуму. За привремени избор химне, коришћено је решење као и за избор српске заставе. Радна група је предложила Скупштини да прихвати текст, какав је био 1882. године, као и да се у својству свечане државне песме тј. химне изводе само прва и четврта строфа. Народни посланици то нису прихватили, већ је дошло до компромиса између парламентарних странака, које су прихватили делимично измењени текст. Као члан Крунског савета нисам сматрао да би требало да реагујемо на шест замењених речи у осам строфа оригиналне песме, јер, није први пут да се тако нешто ради. Речи, нарочито у рефрену, су се разним приликама прилагођавале датој ситуацији. А кад је реч о глаголу хранити, који се у последњој строфи мења глаголом бранити, постоји једноставно објашњење. Међу Србима се заборавило да хранити, осим буквалног "храњења" кашиком или виљушком, има и значење бранити, чувати...
ХРАНИ - БРАНИ
КОНСТАНТИН Бабић, композитор, слаже се да ово није први пут да се речи химне "Боже правде" мењају. Тога је бивало и биће. Наиме, српска народна химна је до 1882. године у рефрену певала "кнез Милана Боже спаси", да би одмах после његовог крунисања за краља титула у тексту одмах промењена.
- Химна је мењала речи са променом владара. Певало се и краљу Петру и Александру Карађорђевићу - каже Бабић. - Прва вишестраначка скупштина је 1991. године оформила комисију која је требало да предложи и изгласа нову химну. У њој је било више од 40 чланова из културног и јавног живота и са само два уздржана гласа усвојен је текст "Боже правде".
Међутим, тврди наш саговорник, претходна власт је стално експериментисала, предлагала и "свирала" те "Марш на Дрину", па онда "Востани Сербие"... Чињеница је да су сви наши симболи монархистички, и грб и застава, па зашто не би била и химна.
- Ја сам за то да се врате првобитне речи из текста Јована Ђорђевића из 1872. године, односно уместо српске земље, како сада стоји, да се врати српског краља. Примера ради, у Холандији се изводи химна из 18. века у којој има и неколико скарадних речи које позивају на убиство, француска "Марсељеза" позива на рат, али то је само песма. Многи не знају да је химна свечана и борбена песма која окупља народ на борбу против непријатеља - каже Бабић.
На примедбе зашто и реч "храни" (чувај) у другој, четвртој и шестој строфи није измењена, пошто је право значење те речи непознато млађим генерацијама, наш саговорник кратко одговара: "Нека науче."
И ЗАСТАВА НАОПАКО
НАША застава је иста као и руска, само окренута наопако. Постоји прича, тврди Константин Бабић, да је једна делегација у време Карађорђа отишла у Русију по помоћ, а тада се тамо одигравала нека свечаност. Када су присутни питали зашто и Срби не иду у свечану поворку, они су у брзини ушли и окренули заставу наопако. Окупљени грађани су "приметили" да и Срби имају своје обележје.
Боже правде, ти што спасе
од пропасти досад нас,
чуј и одсад наше гласе
и од сад нам буди спас.
Моћном руком води, брани
будућности српске брод,
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!
(српског краља)
Сложи српску браћу драгу
на свак дичан славан рад,
слога биће пораз врагу
а најјачи Српству град.
Нек на српској блиста грани
братске слоге златан плод,
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!
(српског краља)
Нек на српско ведро чело
твог не падне гнева гром
Благослови Србу селу
поље, њиву, град и дом!
Кад наступе борбе дани
к’ победи му води ход
Боже спаси, Боже храни
српске земље српски род!
(српског краља)
Из мрачнога сину гроба
српске славе (круне) нови сјај
настало је ново доба
Нову срећу, Боже дај!
Отаджбину (краљевину) српску брани
пет вековне борбе плод
Боже спаси, Боже брани
моли ти се српски род!
Nemere
02.08.2006. 01:25
Nemere i tacka.Kakve srpske zemlje,pa cete reci da nemamo pretenzija prema susednoj zemlji.(Bosni)Ta corav vidi iz teksta.Nemere.Ovako Srbija i Bosna nemaju himne a to ih cini zajednicom sva tri naroda.Lepo nam .
Neznam kako ce se nesrbi osecati pored takve fine Cetnicke Himne.Cestitamo jos jednom srbija pokazuje svoje pravo lice sto ce joj bolje pomoci da udje uEvropu
Ja sam ateista. Volim svoju zemlju i zeleo bih u buducnosti da sa ponosom pevam himnu, ali nece biti tako. Izborom himne koja se posvecuje Bogu, dovode se u neprijatnu situaciju ljudi mog opredeljenja. A smatram da nas nema malo. Uz svo postovanje vernicima, - ipak je crkva mesto za takve pesme.
Да ли има лепше химне на свет од ове наше, српске?! Мислим да нема. То је топла молитва упућена Богу, за спасење читавог српског рода. А што се тиче речи које су измењене, мислим да је направљена велика грешка. Србија је монархија више столећа, а република само 60ак година (а сада већ знамо и на који је начин успостављена).Према томе ако смо прихватили,а добро је што јесмо, грб и заставу која у основи симболизује монархију, онда не видим никакав проблем у томе што неке речи у химни указују на монархију.
Najbolje bi bilo da nam himna bude Lane moje. Muzika neka ostane ista a reci neka se napisu shodne jednoj drzavi i svim narodima koji u njoj zive. Ta nas je pesma proslavila internacionalno i pokazala Srbiju u jednom pozitivnom svetlu, nakon godina i godina mraka.
Коментари (6)