ИЗБОРИ НА КиМ: 117.808 гласача бира 10 српских посланика

Танјуг

05. 10. 2019. у 11:10

Ванредни избори расписани су после оставке Рамуша Харадинаја

ИЗБОРИ НА КиМ: 117.808 гласача бира 10 српских посланика

Илустрација
Фото: Танјуг

На Косову и Метохији у суботу у поноћ почела је изборна тишина пред ванредне парламентарне изборе који се у недељу одржавају.

На изборима за 10 гарантованих посланичкинх места за Србе у косовском парламенту бориће се четири листе са српским кандидатима, а право гласа у 10 српских општина има 117.808 бирача.

Српску заједницу на овим изборима представљају Српска листа, која има подршку државе Србије и на челу је свих 10 српских општина на КиМ, Партија косовских Срба из Лепосавића, коалиција Слобода са седиштем у Грачаници, као и Самостална либерална странка из Грачанице.

Према косовским законима, за 100 посланичких места надметаће се кандидати албанских политичких странака, док је за припаднике мањинских заједница - српске, бошњачке, турске, горанске, ромске, ашкалијске и египатске - резервисано 20 посланичких места, од којих је 10 гарантовано за Србе.

Српска листа је до сада имала девет од 10 српских посланичких места, а један је припадао председнику Самосталне либералне странке Слободану Петровићу.

Прочитајте још - На северу КиМ на дан избора више од 650 полицајаца


Превремени избори су расписани пошто је шести сазив косовског парламента распуштен у августу, након што је премијер привремених институција у Приштини Рамуш Харадинај 19. јула поднео оставку због позива Специјалног суда за ратне злочине ОВК у Хагу.

Октобарски избори су седми парламентарни избори на КиМ и сви су до сада, после једностраног проглашења независности Косова 2008. године, одржани као ванредни.

Најдуже су у косовској скупштини били посланици који су изабрани 2010. године, док је последња Харадинајева влада била најкраће на власти - непуне две године.

Централна изборна комисија (ЦИК) објавила је да право гласа има 1.937.868 гласача, а од тога се 117.808 гласача налази на бирачким списковима у 10 општина у којима већинско становништво чине Срби.

Према косовским законима, гласа се директно за жељеног кандидата, а сваки грађанин са правом гласа има право да заокружи највише пет од понуђених кандидата на листи. Пребројавање гласова се обавља у самом бирачком центру, а након тога се изборни материјал записнички предаје општинској изборној комисији, која га транспортује у Центар за пребројавање гласова у Косову Пољу.

Око 50.000 Срба гласало је на ванредним парламентарним изборима на Косову пре две године. Тада су на изборима учествовале три српске партије, а највише гласова је освојила Српска листа, која је освојила 44.578 гласова.

СЛ је тако обезбедила девет од 10 гарантованих посланичких мандата, док је један освојила Самостална либерална странка Слободана Петровића. Партија Косовских Срба је на тим изборима освојила 0,29 одсто.

На тим изборима победила је коалиција Демократска партија Косово (ДПК), Алијанса за будућност Косова (АБК) и Инцијатива за Косово (ИК) која је освојила је 33,74 одсто гласова односно 245.646 гласова.

Покрет Самоопредељење Аљбина Куртија је на тим изборима добио 200.138 гласова (27,49 одсто).

На трећем месту била је коалицја Демократски савез Косова (ДСК), Алијанса ново Косово (АНК) и Алтернатива са освојених 25,53 одсто, односно 185.892 гласа.

На локалним изборима у октобру 2017. године Српска листа је победила у свих 10 општина са српском већином на КиМ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

Miso.Pec

05.10.2019. 18:32

Glasati za one za koje stoji država Srbija,sve ostalo je pogubno za opstanak Srba na Kosovu i Metohiji.