ДАЧИЋ НА БЛЕДУ: Ми на Западном Балкану ускоро ћемо да изумремо чекајући на ЕУ

Танјуг

03. 09. 2019. у 16:46

Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић поручио је на Бледу да је за државе Западног Балкана чланство у Унији постала бајка и далека будућност, а да су нама потребне блиска будућност и искреност из Брисела

ДАЧИЋ НА БЛЕДУ: Ми на Западном Балкану ускоро ћемо да изумремо чекајући на ЕУ

Фото: Танјуг

Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић поручио је на Бледу да је за државе Западног Балкана чланство у Унији постала бајка и далека будућност, а да су нама потребне блиска будућност и искреност из Брисела.


Дачић је, као што је и започео излагање на панелу "Западни Балкан - европеизација, демократизација, заједничка одговорност" у оквиру Стратешког форума на Бледу, на шаљив, али и озбиљан начин, рекао да од нове Европске комисије очекујемо да нас више не лаже и да нам лепо кажу "имала ли или нема уласка у ЕУ".


"То шта ће да буде за 30 година то је као када вашој деци обећавате када порастеш добићеш нешто. Нама на Западном Балканом не може то више да се прича, јер смо порасли. Не да смо порасли него ћемо ускоро да одумремо чекајући на ЕУ. Овај који је у Турској започео преговоре биће да је умро. Ја сам запоцео преговоре у Србији, још сам жив", додао је.


Он је подсетио да ће у октобру бити одржан Европски савет где ће Француска вероватно тражити, како каже, да се у одлуке стави да нема проширења док се не окончају реформе Уније.


"Отворено питам шта нам сада ЕУ може понудити. На пример Северна Македонија и Грчка су постигле договор, и шта ће да добију. Оне су тренутно добиле заједничко председавање Берлинским процесом заједно са Бугарском. Честитам вам на томе, то је велика ствар", рекао је Дачић, а затим упитао шта че Београд и Приштина добити ако постигну компромис.


Оценио је да је проблем у томе што се ЕУ само бави нама и поручио да би могло из наслова панела да се избаци Западни Балкан, те упитао шта данас у ЕУ значи идеја европеизације, шта значе демократизација, шта подела одговорности и јесу ли чланице ЕУ идеали демократија и европских вредности.


"Верујем да одговор сви знате, само нећете да кажете", додао је.


Приметио је и да је питање извесности опстанка ЕУ на најнижем нивоу.


"То се вама сада можда чини немогућим, али свака европска идеја је у прошлости завршавала неким великим ратом, укључујући и друштво народа пре Другог светског рата", подсетио је шеф српске дипломатије.


Навео је да данас имамо отворене изјаве водећих земаља ЕУ да нема говора о проширењу.


"Имамо отворене изјаве водећих земаља ЕУ", казао је Дачић додајући да у сваком случају треба да имамо чисте односе и рачуне.


Изасланик САД за Балкан Метју Палмер рекао је да су очекивања САД од европских партнера да осигурају брзу транзицију од Федерике Могерини ка Жозепу Борелу и да више не прође шест месеци разговора о значају дијалога Београда и Приштине, већ да се што пре дође до преговора.


"Сви, а тако, САД, ЕУ и Београд и Приштина желе да буду спремне да преузму одговорност. Нема више времена за губљење", поручио је Палмер.


Шеф северномакедонске дипломатије Никола Димитров поручио је новој Европској комисији да би требало да се фокусира на резултат и не да не пропусти шансе за успех кроз проширење.


Министар спољних послова БиХ Игор Црнадак казао је да жели да будућа Комисија оствари продор наредних година по питању процеса проширења, те да би волео да БиХ добије већу подршку Брисела.


Министар иностраних послова Црне Горе Срђан Дармановић казао је да очекује од нове Европксе комисије искрен приступ процесу проширења, додајући да је то двосмерни процес.


"Желимо да ЕУ заврши свој посао и коначно 'запоседне' Западни Балкан", нагласио је он.


Мајлинда Брегу изразила је наду да се питање проширења неће разматрати сваки пут када нова Европска комисија ступа на дужност.


ДАЧИЋ: САСТАНАК СА ПАЛМЕРОМ БИО ПОЗИТИВАН



Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је састанак са специјалним известиоцем САД за Балкан Метјуом Палмером на Бледу био позитиван и да се нада се да ће Палмер имати позитивну улогу по питању дијалог Београда и Приштине.

Дачић је новинарима на Бледу, где учествује на Бледском стратешком форуму, рекао да је потребно сачекати избор новог високог представника ЕУ за спољну политику Жозепа Борела и транзицију од Могеринијеве до Борела, као и нову владу у Приштини.

Прочитајте још: Адамовић: Палмер припада "америчкој дубокој држави"; Џуда: Није могло боље

“Отвара се могућност за наставак дијалога, али није реално очекивати да се то деси пре формирања нове владе у Приштини”, рекао је Дачић.

Он је додао да је ово његов први сусрет са Палмером од како је именован за специјалног изасланика за Балкан, иако се познају више од 10 година, те да су анализирали Палмерове приоритете, којих, каже, има много.

“Није му лак задатак. Србија ће бити конструктивна. Ту је и стиуација везана за БиХ, да ли ће ЕУ отпочети преговоре са Севернном Македонијом и Албанијом, да ли ће Косово добити визну либерализацију, каква је перспектива стања у региону”, рекао је Дачић.

Како је додао, можда ми понекад мислимо да су односи Београда и Приштине њихов главни приоритет, али има доста тема.

Поновио је да се, по питању наставка дијалога, морају сачекати резултати избора на КиМ и форимрање владе.

“Надамо се да ће та влада бити конструктивнија и позитивнија и да ће укинути таксе и отворити простор за наставак дијалога”, рекао је Дачић.


ПАЛМЕР: САД КЉУЧНА УЛОГА КАДА СЕ СТРАНЕ ВРАТЕ ДИЈАЛОГУ

Изасланик САД за Балкан Метју Палмер изјавио је данас, на завршници Стратешког форума на Бледу, да када се Београд и Приштина врате за преговарачки сто, САД могу имати кључну улогу у настојање да обе стране остану приврзене процесу проналажења решења и фокусиране на постизање споразума.

Он је истакао да САД желе да допринесу да се Београд и Приштина врате за преговарачки сто.

Палмер додао да очекује да ће нова косовска влада имати позитиван став према дијалогу и да ће укинути таксе на робу из централне Србије.

"Прво је важно да се стране врате за преговарачки сто. САД очекују да нова косовска влада буде за дијалог и укине таксе. Даље желимо да уверимо (шеф српске дипломатије) Ивицу Дачића и (оредседника Србије) Александра Вучића да је кампања за повлачење признања Косова контрапродуктивна и да само трује атмосферу“, објаснио је Палмер.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације