Нордијски модел рецепт за Балкан

Вук Мијатовић

30. 06. 2019. у 08:02

Недавно поново оживела идеја о интеграцији држава у нашем региону, по угледу на скандинавски пример. Језгро повезивања требало би да буду Србија, Црна Гора, Хрватска и БиХ

Нордијски модел рецепт за Балкан

Норвешки парламент у Ослу, у којем је октобра 2018. одржан састанак Нордијског савета / Фото ЕПА

НОРДИЈСКИ модел сарадње све чешће се помиње као рецепт за интеграцију балканских држава. На дневни ред поново га је ставио председник Александар Вучић, приликом недавног сусрета са шефицом дипломатије Норвешке Ине Ериксен Сореиде.

Регионално повезивање, упркос тренутно лошим односима у региону, све је важнија тема, посебно у светлу унутрашње кризе у ЕУ, која је пуноправно чланство у Унији претворила у покретну мету. Како каже Александар Попов, копредседник Игманске иницијативе, иако се помињу различити модели сарање, нордијски је најлакше прилагодити околностима на Балкану:

- Пре свега, нордијске државе, упркос блиској сарадњи, имају низ међусобних разлика - нису све чланице ЕУ, нису све у НАТО, нити све користе евро - каже Попов. - Оне су географски веома блиске и повезане. Такође, у историји су имале међусобне сукобе, као што је то случај и са земљама нашег региона.

Према идеји коју је још пре осам година изнела Игманска инцијатива, иницијално језгро повезивања на Балкану требало би да буду четири државе - Србија, Црна Гора, Хрватска и Босна и Херцеговина. Сарадња би требало да буде успостављена најпре на парламентарном нивоу, по узору на Нордијски савет, који чине посланици из националних скупштина Данске, Финске, Норвешке, Исланда и Шведске, као и из аутономних области Фарских Острва, Гренланда и Оландских Острва.

Попов сматра да је политичка ситуација у региону таква да је тренутно тешко очекивати озбиљније кораке ка успостављању сарадње по нордијском моделу.

- Односи међу државама су лоши, у БиХ не успевају да фомирају институције, у Србији је опозиција ван парламента - каже Попов. - Да би се кренуло ка сарадњи и превазилажњеу несугласица, неопходно је да најпре лидери покажу добру вољу за тако нешто.

Он сматра да би, управо због великог међусобног неповерења, прве кораке требало правити у областима где се најлакше могу наћи заједнички интереси. Као пример наводи усклађивање прописа у области рада и могућност стварања заједничког тржишта рада, уз поштовање договорених квота.

САВЕТ МИНИСТАРА

ПОРЕД Нордијског савета, сарадња ових земаља успостављена је и на међувладином нивоу, за шта је задужен Савет министара, основан 1971. године. У раду Савета учествују премијери земаља чланица, мада у пракси одговорност делегирају министрима за нордијску сарадњу. Иако нису све нордијске земље чланице ЕУ, њихови представници састају се уочи заседања Европског савета и чланице Уније практично заступају интересе читавог региона. На тај начин они јачају и своју позицију у оквиру Уније, али и у међународним односима генерално.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (11)

ma nemogu da verujem

30.06.2019. 09:04

Prvo su je razbili a sada bi da je grade ali po njihovom receptu i upravi,samo je jos nepoznato kome bi stafetu nosili.

maja

30.06.2019. 09:08

Svaki put kad nam prodaju u pricu o bratstvu jedinstvu nekoliko miliona Srba zavrsi na gubilistima i izbeglistvima, raseljeni i pobijeni. Hvala ali nikad vise.

DW

30.06.2019. 11:50

Opet neka nova Jugoslavija?!? Dosta više! Ako se već planira neki novi savez onda neka bude to Srbija, Rumunija, Bugarska i Bosna.

GURAJU NAS PONOVO U ISTI SAVEZ S USTASAMA

30.06.2019. 14:07

Pardon, tu i sami guramo, vec smo otvorili neka poglavlja.

ranko75

30.06.2019. 15:18

Rano je.Nama je nudjeno da nas kao SFRJ prime u EU i da nam jos daju velike pare za reforme.Mi nismo hteli nego smo prvo hteli da se pobijemo i sve polupamo sta imamo pa onda kao prosjaci da idemo da cistimo klozete po EU. Sada da se jos nekoliko puta pobijemo pa onda kao ovnovi da se ponovo udruzimo da nam se svet smeje kakvi smo ovnovi. Nikoga ne zalim zbog gradjanskog rata. Nas zbog toga jer Milosevic nije uzeo S300 od Lukasenka koje mu je nudio jer je bio siguran da nece NATO da bombarduje.

DW

30.06.2019. 19:12

@ranko75 - #ranko75. Ko nam je nudio pare za reforme? Niko. Ni MMF nije hteo da priskoči lovom i pomogne Anti Markoviću. Činjenica jeste da je rat generisan spolja, a da smo se mi Srbi pogrešno procenili istorijske događaje.

deda iz Srbije van sebe

30.06.2019. 20:51

@ranko75 - @ranko75 : Све су то бајке . Милошевић је имао релну подршку већине становништва и војну премоћ , али није одабрао ВОЈНУ ПОБЕДУ као циљ већ ДЕФАНЗИВУ , ниједну победу није забележио од Караванки до Куманова . Господарима рата је требало више од 10 година да прикрпе коалицију којом ће интервенисати , до тад је на брду код Крања могао пити виски с Кучаном , Туђманом , Изетбеговићем и Глигоровим . Буквално је схватио сугестије " без употребе силе " !

dule

30.06.2019. 17:25

Dali to Evropljani pokusavaju popraviti ono sto su zabrljali?Nema nista od toga,jer bi se tek onda medjusobno krvili bez da nekoga kauboji i jevropa podrzavaju.Jedino bi bivsi Jugosloveni (republike)mogli bez cackanja i peckanja Srbije,i da vrate Srbiji oteto Kosovo.A sve to u interesu mira i zivota svih naroda koje su zavadili.

Vatro Marx

01.07.2019. 17:36

Bili smo primer za istok i zapad YU, U onavremena svi su gledali u taj sistema za vecinunas i u svijetu. Balkance su zavadili i unistlilsistem, a sada hoce da ponovo ujedine, nasem drustvu i mentalitetu to vise ne odgovara. Zakrvilismo se nena milosti.