Палау суспендовао одлуку о признавању Косова; Вучић захвалио председнику Томасу Ременгесоу
21. 01. 2019. у 11:27
Ово је трећа пацифичка земља која је донела одлуку да преиспита и промени своју одлуку о прихватању једностраног проглашења независности Косова, рекао је министар дипломатије

Фото Танјуг
ПАЛАУ суспендује све претходне одлуке или изјаве у вези са статусом Косова и чврсто ћемо подржати договор који установе две стране у дијалогу. Подржаваћемо дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, радије него да дефинишемо статус Косова пре окончања дијалога.
Прочитајте још: Дојче веле: Америка преузима узде косовског проблема?
Ово стоји у ноти коју је у понедељак председник Републике Палау Томи Ременгес предао Београду, чиме је ова пацифичка држава ставила ad acta одлуку из 2009. године којом је јужну српску покрајину признала за државу.
- Јако мало познајемо ситуацију у овом делу света. Мој претходник је признао Косово у то време. Мислим да није разумео да је ово нешто што тражи дијалог, јер ми не желимо да се исто деси у нашој земљи, региону, на нашим острвима. Треба нам дијалог, не рат и неко ко ће донети одлуке уместо нас - образложио је Ременгес.
За званичника Палауа председник Александар Вучић у понедељак је приредио добродошлицу на Андрићевом венцу и захвалио му се на одлуци његове земље да поништи признавање једнострано проглашене независности Косова, поштујући суверенитет и територијални интегритет Србије. Вучић је рекао да односе Београда и Приштине треба решавати дијалогом, уз поштовање принципа међународног права.
Председник је најавио именовање амбасадора на нерезиденцијалној основи у Палауу и предложио неколико конкретних пројеката, који би могли да се реализују у областима образовања, спорта, енергетике и информационих технологија.
После сусрета са Ременгесом, шеф дипломатије Ивица Дачић је на заједничкој конференцији за медије рекао да је Палау тринаеста земља која је преиспитала свој став о прихватању независности Косова и трећа из пацифичког региона, наводећи да је битно да се покаже да су лажи приче Приштине да их је признало 116 земаља:
- Ни Шерлок Холмс не може да утврди колико је држава то заиста учинило. Код неких не постоје такве одлуке. Разговарао сам са министром из Омана, рекао сам му да су признали Косово, а он - да нису. Скоро се свађао са мном о томе. На списку Приштине су и Нигерија и Уганда, што није тачно. Обратили смо се земљама које то нису прецизно рекле да нам саопште став.

Дачић сматра да је могуће да је Косово признала 101 земља, у које рачуна и Египат, који је то признавање "замрзнуо", као и Перу који већ четири године не гласа за Косово у међународним организацијама и није успоставио дипломатске односе са Приштином, као и Оман. По његовој оцени, Београд је веома близу циљу да мање од половине чланица УН признаје Косово, што ће, како сматра, бити подстицај за дијалог.
Упитан да ли ће, ако Приштина укине таксе, Србија престати да лобира за повлачење признавања Косова, Дачић је узвратио:
- Да ли ће Албанија престати да лобира да се призна Косово? Ако неће Албанија, нећемо ни ми.

ВУЧИЋ: СМЕТА ИМ И "СМОКИ"
ПОВОДОМ изјаве председника привремених институција у Приштини Хашима Тачија да је размена територија најбоље решење за напредак ка ЕУ и НАТО, Вучић је за РТС рекао да би волео да се прво реше нека једноставнија питања:
- О чему говоримо када имамо таксе, ту антицивилизацијску меру? Стављају заставице на рафове, како грађани не би куповали српски производ. За њих "смоки" има етничку припадност, што се не дешава ни у једној земљи на свету.
Musavi Kestendžija
21.01.2019. 12:00
Ajde...ma idi begaj...
Do kraja godine ostaju sami ...ha vidi bog sve!!!?
Kakav mocan saveznik! Od 100 prolaznika svih 100 ne bi znali gde se ta drzava nalazi.
Jos jedna odlicna vest za Srbiju ,a tuzna za Albance.
Lepa vest i ovo je jos jedna pobeda nase diplomatije......
Коментари (161)