Њујорк тајмс: Приштина уз подршку САД пркоси Србији и НАТО: Би-Би-Си: Уједају руку која их храни
14. 12. 2018. у 11:46
"Њујорк тајмс" наводи да је Приштинa за одлуку о стварању војске имала подршку САД али да су се томе противили НАТО и Србија. Најновији догађаји, оцењује ББЦ, одступају од дугогодишњег статуса који је Косово уживало
.jpg)
Фото И. Радуловић
Лист наводи да су се томе противили НАТО и Србија, која је поручила да ће то представљати претњу миру у балканском региону, који још носи ратне ожиљке.
Прочитајте још: АЛБАНЦИ НА КРИЛИМА ПОДРШКЕ САД: "Зелено светло" за војску тзв. Косова (ВИДЕО)
"Њујорк тајмс" наводи да је овај потез Приштине имао подршку САД и да је амерички амбасадор на Косову Филип Коснет у прошлонедељном интервјуу за РТК казао да је "једино природно за Косово као суверену, независну земљу да има способност самоодбране".
Али, додаје се, САД су напоменуле ће тај процес трансформације безбедносних снага у војску спремну за борбу трајати деценију.
Прочитајте још:У току састанак кризног штаба на северу КиМ, Кфор обезбеђује мост у Косовској Митровици (ФОТО)
У тексту се наводи и порука српске премијерке Ане Брнабић да данашње одлуке не доприносе сарадњи и стабилности у региону.
БИ-БИ-СИ: ПРИШТИНА УЈЕДА РУКУ КОЈА ЈЕ ХРАНИ
Британски Би-Би-Си данас пише о гласању у косовском парламенту о формирању тзв. војске Косова, оцењујући да је Приштина, ако је и даље на евроатлантском путу, значајно скренула са њега у последње време.
Најновији догађаји, оцењује BBC, представљају одступање од дугогодишњег статуса који је Косово уживало као "марионетски пројекат западних сила".
Уз подсећање на недавно повећање такси за 100 одсто на производе из Србије и, како наводе, данашње одлуке о формирању војске, BBC примећује да се "обе ове мере догађају противно упозорењима, претњама и позивима и од Европске уније и од НАТО".
Указује се да је српска премијерка Ана Брнабић толико незадовољна овим вестима да је, како наводе, помињала и војни одговор, а да је председник Александар Вучић тражио подршку Русије и Кине.
Иначе, на територији Косова налази се 4.000 припадника Кфор-а које је НАТО тамо послао 1999. године, подсећа се такође и констатује да Приштина извлачи добробити из огромне количине међународне помоћи.
Упркос томе, указује се, косовски премијер Рамуш Харадинај, је недавно оптужио шефицу европске диломатије Федерику Могерини да "гуши" преговоре Београда и Приштине, што се, како се наводи, може протумачити и као "уједање руке која те храни".
Харадинај је, наиме, рекао да је Могеринијева трансформисала дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине у дијалог о терористима, подсећа BBC.
Они тумаче да су се те његове речи највише односиле на многоројне критике Европске уније Приштини због увођења такси на робу из централне Србије и Босне и Херцеговине.
Могеринијева је, кажу, у понедељак изразила незадовољство због увођења такси на робу и поновила позив приштинским властима да повуку ту одлуку, али нагласила да је и даље оптимиста по питању могућности постизања правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине.
Указује се да други, ипак нису толико оптимистични.
Стручњак за Балкан са Лондонске школе за економију и политичке науке Џејмс Кер Линдзи сматра да је врло тешко предвидети где ће се дијалог кретати, а да је Приштина само погоршала ствари одлуком о трансформацији Косовских снага безбедности (КБС) у војску.
Десет година од када је Приштина једнострано прогласила независност од Србије, Косово још увек није заокружило државност, наводи BBC и на претходно постављено питање "чему уопште формирање војске", даје одговор објашњењем да би трансформацијом КБС у војску, у најмању руку, Косово испунило један од услова за заокруживање те државности.
Међутим, према речима Кер-Линдзија, одлуке Приштине ће се за њу показати као контрапродуктивне.
Он, како се наводи у тексту, верује да је "постојање (Приштине) под протекцијом", у којој је 10 година уживала подршку ЕУ и САД, Косово оставило дезоријентисаним, а да су сада на реду нова фаза и нова правила.
Иако делује незамисливо да Приштина, на дужи период, окрене леђа Бриселу, за сада је сигурно "хладно настројена" према њему, оцењује BBC.
АГЕНЦИЈЕ О КОСОВСКОЈ ВОЈСЦИ: ПОДРШКА САД, ПРОТИВЉЕЊЕ НАТО
Светске агенције пренеле су данас вест из Приштине о усвајању закона о формирању косовске војске, а италијанска Анса наводи да су ту одлуку отворено подржали САД, Велика Британија и Немачка, док су НАТО и ЕУ изразили значајно противљење.
Британски Ројтерс указује да су САД овај потез окарактерисале као "историјски", али да га је НАТО Алијанса критиковала.
Анса наводи да су посланици косовске скупштине брзо изгласали три закона којима се мења мандат Косовских безбедносних снага (КБС) из цивилног у војни, без промене имена ових снага.
Одлуку Приштине отворено су подржали САД, Велика Британија и Немачка, док су НАТО и ЕУ изразили значајно противљење, уз оцену да сада није одговарајући тренутак и да би све требало да буде изведено уз неопходне уставне амандмане, пише Анса.
Ројтерс истиче да се све то догађа недељу дана након што је премијерка Србије Ана Брнабић упозорила да би тај потез могао да изазове војну интервенцију Београда.
Агенција наглашава да се Србија снажно противи овом потезу и подсећа да је Београд упозорио да би формирање тзв. косовске војске могло да дестабилизује Балкан.
Иако би формирање такве војске могло да потраје годинама, српски политичари верују да тај потез има за циљ етничко чишћење Срба са Косова, напомиње британска агенција и додаје да албански представници негирају те оптужбе.
Такође се подсећа да је Брнабић недавно казала да би одговор Београда на овај потез Приштине могао да буде војна интервенција и напомиње да је председник Србије Александар Вучић најавио обилазак Копнене зоне безбедности у наредна три дана.
И руска агенција ТАС С пренела је да је парламент непризнате републике Косово одобрио стварање војске на седници, истичући да у гласању нису учествовали чланови Српске листе.
ТАС С преноси и да су након усвајања закона косовски лидер Хашим Тачи и премијер Рамуш Харадинај честитали посланицима и грађанима Косова.
Командант КБС Рахман Рама рекао је данас да ће "војска служити свим грађанима и бити активна на целом Косову", укључујући северни део, наводи ТАС С.
Агенција преноси да је Београд веома забринут због планова Косова и да ће председник Србије Александар Вучић посетити јединице у Копненој зони безбедности.
КФОР је послао патроле у Косовску Митровицу да пазе на мост преко Ибра који повезује српски и албански део.
Подсећа и да је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг рекао је да су планови Косова о формирању оружаних снага у погрешно време те да би могли да подрију стабилност и нашкоде перспективи чланства Косова у НАТО.
Руско министарство спољних послова је пак саопштило да потез косовских власти о формирању војске може да доведе до најтежих последица не само за српско становништво у региону већ и за безбедност на целом Балкану.
Министарство је додало да Москва очекује да КФОР "примени свој мандат и предузме свеобухватне мере како би неутралисао и разоружао такву институцију у случају да буде формирана".
Helena
14.12.2018. 12:28
Pristina je u vise navrata pokazala da ne postuje nikoga i da rade kako oni zele.
Ko koga ujeda i ko ce biti sit , a ko gladan pokazace naredni dani.
Pristina je pogazila svaki moguci sporazum koji je potpisan sa Beogradom
Srbijo suzdrzi te se od rata! Kina i Rusija sada moraju da priteknu u pomoc. Katastrofa....
Kosovo nikada nece biti drzava zato sto svi znaju da je Kim u procesu otimanja.
Коментари (118)