Њујорк тајмс: Приштина уз подршку САД пркоси Србији и НАТО: Би-Би-Си: Уједају руку која их храни

Агенције

14. 12. 2018. у 11:46

"Њујорк тајмс" наводи да је Приштинa за одлуку о стварању војске имала подршку САД али да су се томе противили НАТО и Србија. Најновији догађаји, оцењује ББЦ, одступају од дугогодишњег статуса који је Косово уживало

Њујорк тајмс: Приштина уз подршку САД пркоси Србији и НАТО: Би-Би-Си: Уједају руку која их храни

Фото И. Радуловић

Приштина пркоси Србији и НАТО, констатује "Њујорк тајмс" поводом одлуке Приштине о стварању војске.

Лист наводи да су се томе противили НАТО и Србија, која је поручила да ће то представљати претњу миру у балканском региону, који још носи ратне ожиљке.

Прочитајте још: АЛБАНЦИ НА КРИЛИМА ПОДРШКЕ САД: "Зелено светло" за војску тзв. Косова (ВИДЕО)

"Њујорк тајмс" наводи да је овај потез Приштине имао подршку САД и да је амерички амбасадор на Косову Филип Коснет у прошлонедељном интервјуу за РТК казао да је "једино природно за Косово као суверену, независну земљу да има способност самоодбране".

Али, додаје се, САД су напоменуле ће тај процес трансформације безбедносних снага у војску спремну за борбу трајати деценију.

Прочитајте још:У току састанак кризног штаба на северу КиМ, Кфор обезбеђује мост у Косовској Митровици (ФОТО)

У тексту се наводи и порука српске премијерке Ане Брнабић да данашње одлуке не доприносе сарадњи и стабилности у региону.

БИ-БИ-СИ: ПРИШТИНА УЈЕДА РУКУ КОЈА ЈЕ ХРАНИ


Британски Би-Би-Си данас пише о гласању у косовском парламенту о формирању тзв. војске Косова, оцењујући да је Приштина, ако је и даље на евроатлантском путу, значајно скренула са њега у последње време.

Најновији догађаји, оцењује BBC, представљају одступање од дугогодишњег статуса који је Косово уживало као "марионетски пројекат западних сила".

Уз подсећање на недавно повећање такси за 100 одсто на производе из Србије и, како наводе, данашње одлуке о формирању војске, BBC примећује да се "обе ове мере догађају противно упозорењима, претњама и позивима и од Европске уније и од НАТО".

Указује се да је српска премијерка Ана Брнабић толико незадовољна овим вестима да је, како наводе, помињала и војни одговор, а да је председник Александар Вучић тражио подршку Русије и Кине.

Иначе, на територији Косова налази се 4.000 припадника Кфор-а које је НАТО тамо послао 1999. године, подсећа се такође и констатује да Приштина извлачи добробити из огромне количине међународне помоћи.

Упркос томе, указује се, косовски премијер Рамуш Харадинај, је недавно оптужио шефицу европске диломатије Федерику Могерини да "гуши" преговоре Београда и Приштине, што се, како се наводи, може протумачити и као "уједање руке која те храни".

Харадинај је, наиме, рекао да је Могеринијева трансформисала дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине у дијалог о терористима, подсећа BBC.

Они тумаче да су се те његове речи највише односиле на многоројне критике Европске уније Приштини због увођења такси на робу из централне Србије и Босне и Херцеговине.

Могеринијева је, кажу, у понедељак изразила незадовољство због увођења такси на робу и поновила позив приштинским властима да повуку ту одлуку, али нагласила да је и даље оптимиста по питању могућности постизања правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине.

Указује се да други, ипак нису толико оптимистични.

Стручњак за Балкан са Лондонске школе за економију и политичке науке Џејмс Кер Линдзи сматра да је врло тешко предвидети где ће се дијалог кретати, а да је Приштина само погоршала ствари одлуком о трансформацији Косовских снага безбедности (КБС) у војску.

Десет година од када је Приштина једнострано прогласила независност од Србије, Косово још увек није заокружило државност, наводи BBC и на претходно постављено питање "чему уопште формирање војске", даје одговор објашњењем да би трансформацијом КБС у војску, у најмању руку, Косово испунило један од услова за заокруживање те државности.

Међутим, према речима Кер-Линдзија, одлуке Приштине ће се за њу показати као контрапродуктивне.

Он, како се наводи у тексту, верује да је "постојање (Приштине) под протекцијом", у којој је 10 година уживала подршку ЕУ и САД, Косово оставило дезоријентисаним, а да су сада на реду нова фаза и нова правила.

Иако делује незамисливо да Приштина, на дужи период, окрене леђа Бриселу, за сада је сигурно "хладно настројена" према њему, оцењује BBC.

АГЕНЦИЈЕ О КОСОВСКОЈ ВОЈСЦИ: ПОДРШКА САД, ПРОТИВЉЕЊЕ НАТО


Светске агенције пренеле су данас вест из Приштине о усвајању закона о формирању косовске војске, а италијанска Анса наводи да су ту одлуку отворено подржали САД, Велика Британија и Немачка, док су НАТО и ЕУ изразили значајно противљење.

Британски Ројтерс указује да су САД овај потез окарактерисале као "историјски", али да га је НАТО Алијанса критиковала.

Анса наводи да су посланици косовске скупштине брзо изгласали три закона којима се мења мандат Косовских безбедносних снага (КБС) из цивилног у војни, без промене имена ових снага.

Одлуку Приштине отворено су подржали САД, Велика Британија и Немачка, док су НАТО и ЕУ изразили значајно противљење, уз оцену да сада није одговарајући тренутак и да би све требало да буде изведено уз неопходне уставне амандмане, пише Анса.

Ројтерс истиче да се све то догађа недељу дана након што је премијерка Србије Ана Брнабић упозорила да би тај потез могао да изазове војну интервенцију Београда.

Агенција наглашава да се Србија снажно противи овом потезу и подсећа да је Београд упозорио да би формирање тзв. косовске војске могло да дестабилизује Балкан.

Иако би формирање такве војске могло да потраје годинама, српски политичари верују да тај потез има за циљ етничко чишћење Срба са Косова, напомиње британска агенција и додаје да албански представници негирају те оптужбе.

Такође се подсећа да је Брнабић недавно казала да би одговор Београда на овај потез Приштине могао да буде војна интервенција и напомиње да је председник Србије Александар Вучић најавио обилазак Копнене зоне безбедности у наредна три дана.

И руска агенција ТАС С пренела је да је парламент непризнате републике Косово одобрио стварање војске на седници, истичући да у гласању нису учествовали чланови Српске листе.

ТАС С преноси и да су након усвајања закона косовски лидер Хашим Тачи и премијер Рамуш Харадинај честитали посланицима и грађанима Косова.

Командант КБС Рахман Рама рекао је данас да ће "војска служити свим грађанима и бити активна на целом Косову", укључујући северни део, наводи ТАС С.

Агенција преноси да је Београд веома забринут због планова Косова и да ће председник Србије Александар Вучић посетити јединице у Копненој зони безбедности.

КФОР је послао патроле у Косовску Митровицу да пазе на мост преко Ибра који повезује српски и албански део.

Подсећа и да је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг рекао је да су планови Косова о формирању оружаних снага у погрешно време те да би могли да подрију стабилност и нашкоде перспективи чланства Косова у НАТО.

Руско министарство спољних послова је пак саопштило да потез косовских власти о формирању војске може да доведе до најтежих последица не само за српско становништво у региону већ и за безбедност на целом Балкану.

Министарство је додало да Москва очекује да КФОР "примени свој мандат и предузме свеобухватне мере како би неутралисао и разоружао такву институцију у случају да буде формирана".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (118)

Helena

14.12.2018. 12:28

Pristina je u vise navrata pokazala da ne postuje nikoga i da rade kako oni zele.

Mira

14.12.2018. 12:31

Srbijo suzdrzi te se od rata! Kina i Rusija sada moraju da priteknu u pomoc. Katastrofa....

Srdjan

14.12.2018. 12:34

Medjunarodna zajednica mora uvesti sankcije i kazniti ovakvo stravicno krsenje 1244

Milosh

14.12.2018. 12:36

Pristinske vlasti su potpuno podivljale! Ovom tzv. vojskom su defitivno naoruzani teroristi.

tole

14.12.2018. 12:38

Vratiće se to sve zapadu, neka se sete samo talibana tako su i njih podržavali pa šta bi...

Zoran K

14.12.2018. 12:41

Priština igra na kartu da će sve svoje probleme moći rešiti preko Amerike,a mnogi savetuju Srbiji da rešava svoje probleme preko Rusije.

šahbaz točka ba

14.12.2018. 13:07

@Marko - A kako treba? Albanci su ponosan narod i 99 % njih će ratovati za Kosovo, a koliko vas bi otišlo dolje da ratuje? Računaš na Sinod?

mina

14.12.2018. 12:52

Srbija će biti mudra i svoje probleme će pokušati da reši preko EU, naš cilj je članstvo i mi ćemo poštovati odluke EU, nećemo odgovoriti vojnom silom, ne želimo rat na prostorima KIM.

Aleksej

14.12.2018. 13:07

@mina - Mi Srbija vise neslusamo brisel,a inace mi Srbi nezelimo u eu.Bice opet rata.

sta reci na ovu glupost

14.12.2018. 13:22

@mina - U kom svetu ti zivis?Razumem da stranacki moras da pises ali kakva eu ?!Mozemo samo sami sebi da pomognemo a ti cekaj u bg da ti dodje eu ja necu na Kosmetu!

Goca

14.12.2018. 13:31

@mina - Jel to EU u koju se svi klanjaju Svabima. Kakvi smo mi lizguzi da letimo kao muve na govno posle sve sto su nam Svabe uradili i u prvom i drugom ratu I na rascepanje Jugoslavije. Bolje biti gladan ali slobodan nego prodati svoju dusu

aleksa

14.12.2018. 13:16

Svi samo konstatuju da se desava nesto protivzakonito! Neko mora preduzeti nesto konkretno!

Doktor

14.12.2018. 13:21

Albanci se previse osilili, mora im se stati na put i spreciti dalje nerazumne poteze.

Sanja

14.12.2018. 13:40

Pomahitali albanci vise nemaju kontrolu nad svojim ponasanjem. Hoce li vec neko da ih jednom obuzda.

Miki

14.12.2018. 13:43

Na kraju će se ovi jednostrani potezi Prištini obiti o glavu,a i podrška Amerike im neće trajati doveka!

star

14.12.2018. 14:08

Priština je samo pogoršala stvari odlukom o transformaciji Kosovskih snaga bezbednosti u vojsku Kosova i sa time odložila u nedogled dijalog Beograda i Prištine.

Dado 7911

14.12.2018. 14:10

Tek će oni da ujedaju vodiće svet šta su šiptari. Međunarodna zajednica mora konačno da reaguje i spreči destabilizaciju regiona!

BlackMeri

14.12.2018. 14:29

Priština je odavno skrenula sa pravog puta ali niko nije na pravi način reagovao na to.

Mara

14.12.2018. 14:31

Priština je opasan i pokvaren igrač, videće EU i NATO kako će se ponašati ubuduće.

Tomislav

14.12.2018. 14:48

Pristina se ovako ponasa jer ima podrsku SAD-a inace se ne bi ni culi ni videli!

Lea

14.12.2018. 14:53

Mi znamo da oni konstantno napadaju i ujedaju, valjda ce uskoro i ostatak sveta to shvatiti.

Zoran

14.12.2018. 14:54

Pristini su krivi svi, a njeni postupci su opravdani cak i poredcinjenice da postupaku mimo zakona.

Spale

14.12.2018. 15:09

Formiranje ilegalne vojne foramacije na Kosovu i metohiji suprotno rezoluciji 1244 je legitaman cilj na pomenutoj teritoriji.Cilj je sadejstvo sa NATO u okupaciji dela teritorije R. Srbije.

Jelena

14.12.2018. 15:18

Pristina je odavno skrenula sa pravog puta,ali niko na vreme nije odreagovao.Velika podrska nasim ljudima na Kosovu.

Sneki

14.12.2018. 16:57

Svako se ponaša kako mu se dozvoli, tako i Priština, da nema podršku pre svih amerike, i još nekoliko zemalja Evrope ne bi smela da pisne. Ovako radi šta hoće. Može im se

Marko

14.12.2018. 17:31

Ma ljudi ne ujeda ona ruku ona samo radi sto joj Amerilanci naloze, onog momenta kada SAD oslabe tako ce i slabiti tzv. Kosovo.

Sneki

14.12.2018. 18:20

Amerika podržava šiptare iz samo njima znanih razloga proizašlih od prodaje droge, a drogirana evropa podrżava ameriku i tako u krug. Tu Srbiju niko ništa ne pita

Maja

14.12.2018. 18:37

Jasno je bilo već odavno da Priština ništa od ovoga ne bi smela raditi da nema podršku dotičnih.

Steva

14.12.2018. 18:40

Ovim jasnim stavom SAD, javno se krši r1244 i međunarodno pravo, i to ih uopšte ne tangira. Po istoj toj rezoluciji KFOR je dužan da razoruža vojsku Prištine.

Nevena

14.12.2018. 18:55

Niko od agencija,Njujork tajmsa, ne pominje grubo kršenje Razolucije 1244 i gaženje medjunarodnog prava. Interesantno...

Vuk

14.12.2018. 19:24

Sve povelje o miru i stabilnosti koje Evropska unija propagira, danas je Pristina pogazila uz podrsku Amerike.

Raki

16.12.2018. 07:44

@milan - Dvolicni?! Ma to je blaga rec. Oni su zlo koje hoda ovom planetom. Pa naselili su se sa svih strana u Ameriku....sve bre opiceno.

lolop

14.12.2018. 19:59

Sramno je kako i na koji nacin deluje SAD, glume demokratiju, a ustvari gaze svaki pravni akt medjunarodnog prava, krivi su jer su Pristini za ovaj potez dali podrsku i samim tim su ucesnici nepostovanja pravnih normi.

Sara

14.12.2018. 21:54

Ovo je ujedno udar ne samo na Srbiju vec i na vojnu organizaciju NATO.Ne razumem zasto niko iz Brisela ostro ne reaguje na ove sve ucestalije provokacije Albanaca sa Kosova.

Tara

14.12.2018. 22:35

САД, Велика Британија и Немачка су по ко зна који пут показале какав однос имају према нама.

Djordje

15.12.2018. 07:37

Suvise smesno da bi bilo istinito pa taj NATO ne kontrolisu Rusija i Kina vec Amerika,koja u jednoj ruci drzi vatru a u drugoj navodno vodu.

Tasa

15.12.2018. 08:25

Neće Priština još dugo prkositi Srbiji. Njihova neće još dugo goreti... Uskoro ćemo se mi njima smejati!

Raki

16.12.2018. 07:39

Pazi ti njega? On smatra da Kosovo treba da bude Drzava i da se brani. Od koga da se brani?Sramota . Vele sila. Sve ce da se vrati.Kosovo je Srbija Amerikoooooo