Амбасадор Ли Манчанг: Кина подржава уједињену Европу и Србију у ЕУ
05. 12. 2018. у 19:28
Говорећи о односу Србије и Кине каже да су они "данас бољи него јуче, а слабији него сутра", и то захваљујући државном руководству двеју земаља, њиховим владама и народима.

Фото Танјуг
Прочитајте још:ЕУ ПОТВРДИЛА: Србија у понедељак отвара поглавља 17 и 18
Ли је на трибини "Место и улога Кине у глобалном поретку са посебним освртом на Балкан и Србију" у Ректорату Универзитета у Београду, одговарајући на питање студената, рекао да многе земље Балкана још увек нису чланице ЕУ, а да Кина жели да убрза њихов развој, јер је, каже, будућност тих земаља у ЕУ, а да јака и уједињена Европа зависи од њиховог придруживања.
Говорећи о односу Србије и Кине каже да су они "данас бољи него јуче, а слабији него сутра", и то захваљујући државном руководству двеју земаља, њиховим владама и народима.
"Србија је иницијативу "Један појас, један пут" увидела као шансу, зато је Србија не само подршка у овом пројекту, већ и учесник", рекао је Ли.
Указао је да кинеске компаније у Србији раде Коридор 11, Мост преко Саве, брзу пругу Београд-Будимпешта, да су инвестиционари у ТЕ КО Костолац, РТБ Бор, Железари Смедерево, као и да ће ускоро једна комапнија за производњу гума из Кине уложити милијарду долара у Зрењанин.
У плану је, каже Ли, и изградња ауто-пута између Београда и Зрењанина.
"Наша сарадња има велику перспективу", подвукао је Ли.
Иако је сарадња две пријатељске земље на најбољем нивоу у историји, указује Ли, додаје да је спољнотрговинска размена још увек мала и износи око 400 милиона долара.
Каже да је дефицит у том односу на страни Србије.
С обзиром да Кина највише увози пољопривредне производе, Ли указује да је ту потенцијал Србије да на кинеском тржишту извози пшеницу, кукуруз и друге културе.
"Још увек не постоји споразум да се роба из Србије директно пласира на кинеско тржиште и тренутно две владе о томе преговарају", рекао је Ли.
Он је најавио да ће индустријско-научни парк у Борчи, који ће ускоро почети да граде српске и кинеске компаније, имати део за прераду хране која ће се извозити у Кину.
Још једна од слабости је и недостатак кадрова, указао је амасадор, и поручио студентима да уче кинески, јер, каже, онај ко зна кинески може брзо да нађе посао.
Ли је на трибини, говорећи о глобалном напретку Кине, рекао да је Кина почела да се "отвара" према свету пре 40 година, јер је, указује, била јако сиромашна.
"БДП Кине је у то време износио 150 долара по глави становника, док је БДП Јапана био седам пута већи", навео је Ли.
Каже и да је у то време једна Америка вредела као 15 Кина.
Данас, указује Ли, Кина има два и по пута већи БДП од Јапана.
Као разлог успеха и напретка Кине у глобалном свету истиче стабилну политичку ситуацију која је, наглашава, била основ за развој и реформе.
"Ако немате стабилну политичку ситуацију у земљи нећете направити ништа", подвукао је Ли.
Каже да пре 40 година није веровао да ће Кина направити такав успех, и да је тада сањао да купи аутомобил, док данас, захваљујући развоју Кине, има чак два скупа аутомобила и кућу, о којој, каже, није могао ни да сања.
Mara
05.12.2018. 19:38
Kina je uvek uz Srbiju
Podrska Kine nam je neophodna.
Prijateljstvo izmedju Kine i Srbije je celicno i nista ga ne moze slomiti.
Znacajno imati ovakvog prijatelja!
Kina iskreni prijatelj Srbije jos jednom to pokazala
Коментари (81)