ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ИЗ ПАРИЗА: Није било потребе да разговарам са Тачијем
11. 11. 2018. у 13:50
Вучић је одговарајући на питања новинарима у Паризу, где је присуствовао обележавању 100 година од обележавања завршетка Првог светског рата

Фото: ТВ Пинк
Вучић је одговарајући на питања новинарима у Паризу, где је присуствовао обележавању 100 година од обележавања завршетка Првог светског рата, а у вези помињања у медијима могућности његовог сусрета са Тачијем уз посредовање светских лидера рекао:
"Претпостављам да није било потребе за тим. Срео сам га у Бриселу пре две, три вечери и није било баш неко сјајно вече. А не може да буде сјајно вече када вам неко уводи порезе или таксе - како да буде".
Он је на питање о "разграничењу" и да ли је о томе разговарао са канцеларком Немачке Ангелом Меркел навео да је о томе давно разговарао са њом и да му је и тада рекла да се томе противи као да би била много оштрија у реаговању да није он у питању јер цени шта је све урадио за Србију и стабилност региона.
Поновио је да је и тада рекао да говори оно што мисли и да се тога држи, али и да разуме позицију Немачке.
"Када говорите о Пандориној кутији - о којим границама говорите?", упитао је Вучић и додао да сви који о томе причају, као и неки код нас, заборављају да кажу да при томе мисле о границама такозваног независног Косова.
"А, знамо ли ми где су границе када Русија, Шпанија, Немачка, Србија, сви говоре другачије", каже Вучић.
На границе Шпанија гледа на један, каже српски председник, а Италија на други начин, Русија на један, а САД други, Кина на први, Немачка на други начин, и све то треба решавати како би имали мир и да не би бринули да ли ће нека "луда глава да уводи таксе, или војску на север Косова".
Како је навео, екстрема има свуда, тако код нас имамо оне који су за независно Косово и дали би и Крагујевац само да се "ратосиљају свега", са фашистима који пребијају жене, а говоре да је "наше све до Валоне", а све зарад једног истог циља - како да оборе Вучића са власти.
Нагласио је да је полтика нормалне, пристојне и модерне Србије политика компромиса и разумевања и заштите националних и државних интереса.
Одговарајући на питања у вези разговора које је имамо са Меркел о КиМ, Вучић је поновио да нема шта да се прича о неком решењу у моменту када ни Цефта споразум, због неких у Приштини не може да се испоштује, те поновио да смо миљама далеко од неког договора.
Он је рекао да се наслушао тих теорија завере и подсетио на једног политичара, који је причао да ће 4. новембра бити референдума и избора, а тај датум је прошао.
Где је тај референдум, упитао је Вучић и додао да је "тај поуздано знао шта ће се дешавати после претходне посете коју је имао Паризу и састанка са Макроном, али никако да објасни одакле му седам милиона евра, или један други 25 милиона евра које су опљкачкали...".
Вучић је српским новинарима пренео да је канцеларка Англеа Меркел пре свечаности обележавања 100 година од завршетка Великог рата, имала сусрет само са њим и генералним секретаром УН Антониом Гутерешом.
"Неколико минута пре светковине, Меркелова је желела да разговара са нама и разговарали смо готово 40 минута. Причали смо о регионалним питањима, билатералним односима, дијалогу и региону у ширем контексту", рекао је Вучић и пренео да је уверен да ће Немачка сигурно реаговати на неприхватљиво рушење споразума ЦЕФТА од стране Приштине, дизањем такси на робу из Србије.
Каже да Меркелова жели да помогне, те да јој се он захвалио на помоћи у инвестицијама.
Подсетио је на позиције са којих полазе Немачка и Србија када је реч о КиМ, али истиче да је сагласност Немачке важна за многе ствари, пре свега када је реч о путу ка ЕУ и позиционирању Србије у свету.
"Важно је да за све оно што радимо да покушамо да добијемо сагласност Немачке јер без Немачке тешко да можете да очекујете било какав напредак ка ЕУ али и кад је реч о позиционирању Србије у савременом свету", рекао је о састанку са немачком канцеларком Ангелом Меркел.
Са Путином је, каже, говорио кратко, а синоћ мало дуже са Лавровим.
"Очекујемо га средином јануара, посета се припрема", додао је Вучић, рекавши да мисли да током његове посете може да буде потписано 10 важних споразума, мзозда чак и 15.
Разговарао је и са Борсовим.
У два наврата разговарао је са Трампом накратко.
"Рекао је да су Срби велики народ и да ја представљам велики народ. Поносан сам јер је он, поред Путина, највећа звезда. Ово је рекао пред 25 људи", рекао је Вучић.
Председник Србије Александар Вучић истакао је данас, поводом распореда седења шефова држава и влада на цемеронији у Паризу, да протокол на том догађају свакако није израз односа снага, те да је до њега да се понаша достојанствено, држи до своје земље, поноса нашег народа и представља на најбољи могући начин нашу земљу, те спречи да буде искључена из света, иако има понекад кнедлу у грлу.
На питање новинара како коментарише да су неки лидери региона били међу најмоћнијом петорицом света на свечаности, приметио је да је Хашим Тачи имао најбољу позицију од свих из региона.
„Председница Хрватске да је стајала тамо, могао бих да разумем, јер то има везе са азбучним редом. Неког смисла је могло да буде иако су се исказали у Првом светском рату на супротној страни. Није било Аустрије у близини петорице, већ у мојој....", рекао је Вучић.
Српски председник је оценио да то "ни близу није израз односа снага", те објаснио:
"Доћи ће председник Француске Емануел Макрон у Београд, а сумњам да ће ићи у Приштину. Председник Русије доћи ће у Београд, а тешко да ће икада ићи у Приштину. Ангела Меркел поново ће доћи у Београд, а нисам сигуран да ће у исто време доћи у Приштину. Погледајте нивое инвестиција и све друго“, објаснио је он.
realista
11.11.2018. 14:02
Svaki put kad Tramp kaze nesto "pozitivno" za nas , u realnosti se to manifestuje na totalno drugaciji nacin.
Srbija je uspela da malo promeni sliku o sebi u svetu, tako da je ovaj korak amerikanaca da nas uopšte saslušaju, rekao bih presedan što se njih a i nas tiče
Ako Tramp bude vratio SAD na vrednosti Vudroa Vilsona , nase dve zemlje ce biti na istoj strani.
Mogao bi Tramp da malo vise podrzi taj veliki narod!
Mi Srbi i jesmo veliki narod.
Коментари (87)