ДИЈАЛОГ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Траже долину, руше договор!
06. 09. 2018. у 09:01
Уочи рунде у петак у Бриселу албанска страна довела у питање дијалог, Тачи намерава да припоји три општине са југа Србије. Вучић: Не помињу ЗСО ни Газиводе, немамо времена за губљење

УМЕСТО да коначно почне да испуњава своје обавезе из Бриселског споразума и разговара о кључним темама: формирању Заједнице српских општина, северу КиМ и Газиводама, Хашим Тачи на нову рунду дијалога, у петак у седишту ЕУ, стиже са захтевом да се такозваној држави Косово припоје Прешево, Бујановац и Медвеђа!
Осим тога, из Приштине, где већ други дан траје криза у парламенту који не успева да обезбеди кворум на "косовске теме", стижу најаве да неће разговарати ни о једном питању које се суштински тиче нормализације односа и историјског договора Срба и Албанаца. Уместо тога, нуде разговор о "модалитетитима постизања коначног, правно-обавезујућег споразума", без објашњења шта та формулација практично значи.
Зато српска страна у Брисел, на нову рунду дијалога под покровитељством високе представнице ЕУ Федерике Могерини, не одлази са превише оптимизма, што је у више наврата упозоравао и председник Вучић.
Он је у среду указао да представници Приштине не разговарају ни о једном питању од суштинског значаја:
- Видим да албански званичници са КиМ не говоре ни о ЗСО, ни о северу, ни о Газиводама... Србија нема времена за губљење и жели да разговара о свим темама које су важне за Србе и Албанце. Време је да Београд и Приштина преузму одговорност, да ми одлучујемо о својој судбини, а не да нам је кроји неко са стране. Политичари нису изабрани да би се додворавали бирачима, већ да решавају најтеже проблеме грађана.
Приштина се потрудила да додатно подгреје атмосферу пред наставак дијалога, па је поново спустила рампу директору Канцеларије за КиМ Марку Ђурићу, којем у среду по подне није дозвољен улазак на Косово.
Могеринијева и Тачи

Ђурић, који је око 15 часова враћен са административног прелаза, иако је његова посета, како истичу у Канцеларији, "уредно најављена", назвао је овај потез Приштине скандалозним:
- То је противно свим споразумима и елементарним принципима слободе кретања.
Прочитајте још - "НОВОСТИ" САЗНАЈУ: И Париз против разграничења?
Ђурић је најавио да да ће одмах по повратку у Београд и након консултација са председником Вучићем, обавестити јавност о разлозима за тај и све друге притиске и уцене, којима је српска страна била изложена претходних дана, због, како је истакао, неспремности да прихватимо одлуке Приштине које би биле директно против српских интереса.
Сличан покушај ометања преговарачког процеса Приштина је спровела и крајем марта, када су припадници специјалних полицијских снага самопроглашеног Косова, РОСУ, привели Ђурића у Косовској Митровици, јер наводно његова посета није била уредно пријављена.

Тачи је, иначе, у среду поново поручио да сматра да је идеја о територијалном разграничењу или корекцији граница једини начин да се оконча сукоб између Београда и Приштине, а чему се противи и његов политички ривал Рамуш Харадинај. За Тачија корекција подразумева и отимање југа централне Србије:
- Ипак, нисам толико наиван да мислим да ће разграничење укључити само "Долину". Знам да је реч о 400 квадратних километара територије границе. Али, о поделама не говоримо, то питање није стављено на сто. Радићемо на демаркацији, а грађани ће на референдуму одлучити да ли се са тим слажу или не.
Европска комисија, у којој Могеринијева обавља функцију потпредседнице, истиче да ће за Брисел бити прихватљив било који договор који постигну две стране, уколико буде применљив на терену, у складу с међународним правом и не утиче на друге ситуације у региону и шире. Европска комисија ће, уколико договором дође до корекције у разграничењу, на себе преузети улогу посредника с најскептичнијим престоницама да се такав договор спроведе у дело.
- Лицемерно је што се поједине државе противе разграничењу. То је искључиво питање договора Београда и Приштине у које нико са стране не треба да се меша - рекао је шеф српске дипломатије Ивица Дачић. - Ко може да оспори Србији да се бори за свој национални и државни интерес. Ако кажу да Србија треба да призна Косово то није договор, то је ултиматум који никада нећемо прихватити.
Србија, према његовим речима, јесте за договор, али то није наша слабост.
Према сазнањима "Новости", Брисел тренутно много више забрињава приштинска страна, због тамошње напете политичке ситуације и подељености, што не гарантује да ће се евентуално постигнути споразум испоштовати с приштинске стране.
Члан Председништва СНС Горан Весић изјавио је да је велика победа председника Вучића то што по питању КиМ више нису актуелна наметнута решења.

ПОНАВЉАЈУ ЗАХТЕВЕ ЗА ОТЦЕПЉЕЊЕ
ЕХО распетљавања косовског чвора поново се чује и у Прешеву и Бујановцу, одакле политички лидери Албанаца уочи наставка дијалога у Бриселу понављају да желе да се у седишту ЕУ расправља и о њиховом прикључењу Косову, од којег, поручују - неће одустати.
Председник општине Бујановац Шаип Камбери тврди да ће број од 80.000 Албанаца у "Прешевској долини" бити преполовљен уколико не дође до прикључења Косову. Прикључење Косову, и по мишљењу лидера ДПА Рагмија Мустафе, треба да буде једини циљ Албанаца који живе у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи.
Pravi Delija Veran Je Ko Pas
06.09.2018. 09:07
predali ste im sever, što se sad čudite što to njima više nije tema
kakva dolina ima u Americi kolko oćeš dolina, pa nek traže jednu i tamo se presele. Treba zabraniti da se pojam doline uopšte i spominje. Najbolje dajte im Niš i Vranje.
Ako hoce da odcepljuju "Dolinu"...samo napred...znaju kako se to radi!?
80.000 Šiptara predje na Kosovo,i eto su se pripojili...ali jbga,jos uvek su u Srbiji,morace da skoknu do Aljbaniju?!
Ljudi slucajno ili namerno zaboravljaju cinjenicu da specijalni sud jos nije poceo sa radom na kosovu.To je uslov pre svih uslova ne zatvarajte oci i ne glumite slepce pustite granice kad jos niti jedan krvnik nije osudjen.
Коментари (122)