Тачи: Противим се етничким границама, али нисам наиван

Танјуг

27. 08. 2018. у 13:37

Председник самопроглашеног Косова Хашим Тачи истиче да се поглавље конфликта са Србијом мора решити на трајан и одржив начин, као и да статус кво више није одржив

Тачи: Противим се етничким границама, али нисам наиван

Хашим Тачи Фото Танјуг

Противим се етничким границама, али нисам наиван, рекао је председник тзв. Косова Хашим Тачи, одговарајући на питање шта тачно значи "територијална корекција" између Србије и Косова и да ли подразумева размену територија, ако не поделу.

Тачи такође истиче да се поглавље конфликта са Србијом мора решити на трајан и одржив начин, као и да статус кво више није одржив.

"Знам да Србији одговара да не жури са неизбежним признањем Косова. Волели би да задрже статус кво, али више није могуће да се то задржи. Дакле, морамо да дефинишемо овај билатерални однос, да дефинишемо границу између две републике и морамо да завршимо са Косовом у Уједињеним нацијама", рекао је Тачи у интервјуу за "European Western Balkans" (EWB).

"Због тога су наши западни партнери отворени према креативним и напредним решењима, како бисмо могли да постигнемо овај циљ", додао је Тачи.

Сматра да ће САД и Европска унија прихватити споразуме који су у складу са вредностима ЕУ и међународног права.

Одговарајући на констатацију EWB да косовска опозиција неће прихватати уступке након проблема у ратификацији граничног споразума са Црном Гором, Тачи каже да мир није лак и да "отпор има везе са актерима, не са процесом".

"Верујем да се појединцима у косовској опозицији не свиђа чињеница да ја предводим процес, али устав Косова и сопствена савест ми говоре да се морамо озбиљно укључити у побољшање будућности за нашу децу. Статус кво није рецепт за безбедност. То је рецепт за неизбежну катастрофу. Опет, суочио сам се са дијалогом у много тежим околностима живота и смрти, као у замку у Рамбујеу 1999. године. Радили смо и у оквиру Ахтисаријевог процеса, који је довео до координисане декларације независности за Западним савезницим", рекао је Тачи.

Верује да ће се сви актери на косовској политичкој сцени ујединити да "затворе болно поглавља и отворе ново", у коме ће Косово постати члан УН, ЕУ и НАТО.

"Можда немамо универзални консензус, али сам видео анкете и већина људи Косова жели да заврши дијалог са Србијом и настави даље. На крају крајева, дијалог је такође и о економији и пословима. Ништа неће напредовати без политичке стабилности и док смо привезани за Брисел", казао је Тачи.

Он каже да је спреман да разговарам о решењима са сваким, како би гарантовао "перспективу Косова као члана евроатланских нација".

Према његовим речима, Косово има пуно проблема са Србијом, почевши од рата, преко несталих и ратне одштете, до свакодневних проблема.

Тачи истиче да су поједини од ових проблема били тема дијалога у Бриселу, али да је сада дошло време за коначни и правно обавезујући споразум.

Међутим, истиче да процес није толико напредовао да би се причало о конкретним решењима.

"Чињеница остаје да је народ, како у Приштини кажу Источног Косова, односно јужних општина у Србији, Прешева, Бујановца и Медвеђе, изразио жељу да се придружи Косову још на референдуму 1992. године. Укључењем ове теме у дијалог можда постигнемо решење потенцијалне тачке сукоба. Али, далеко смо од било каквог споразума", рекао је и додао да оцекује ангажман Вашингтона, Брисела, Берлина, Париза, свих земаља Квинте у том процесу.

Косово је, како каже, одлучно да спроведе споразуме из Брисела, а за одлагање формирања Заједнице српских општина (ЗСО) оптужује - Београд:

"Застоји су долазили од Београда. Неколико пута смо месецима чекали да стручњаци из српских заједница раде на статуту ЗСО, који се базира на тренутном уставу Косова, као што је и договорено у Бриселу, без икакве двосмислености и покушаја да се створи нека нова извршна грана владе", каже Тачи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (26)

Teodora

27.08.2018. 14:33

Тači mora da shvati da rešenje pitanja KiM mora da obuhvati i interese Srba sa KiM.

Sava

27.08.2018. 14:45

Dogovor kucu gradi. Samo kompromisno resenje moze ocuvati mir i stabilnost. Taci mora da bude svestan toga.

milenka

27.08.2018. 14:46

Čini mi se da se Tači dobro spustio na zemlju kada su davanje izjava u pitanju, verovatno se više neoseća zaštićeno od svojih nalogodavaca sa zapada, svi znamo da je to običan ratni zločinac koji nije politički potkovan.

Emir

27.08.2018. 14:47

Da se on sam pita... Verujem da ce predsednik Vucic naci najbolje resenje za ocuvanje mira i stabilnosti za nas narod.

mina

27.08.2018. 15:00

Nisi naivan ali si glup...lupetas nesto ne znas ni sam vise sta. A za ZSO ste vi jedini krivci vesto izbegavate ali necete jos dugo

Анти Антифа

27.08.2018. 15:02

Косово је Србија.Нема "корекције граница"

Nikola

27.08.2018. 15:22

Albanci će jednoga dana kada nestane zaštita Amerike biti u nemilosti Srba, Grka i Makedonaca.

Dragan R

27.08.2018. 16:30

Kako to da se Tači protivi etničkim granicama, a ne protivi se Velikoj Albaniji ?

izdaja

27.08.2018. 18:23

Teška izdaja, proklinjaće nas potomci što smo zvanično predali Kosovo. Bolji je status kvo i čekati bolja vremena za povratak. Očigledno da beznSrbije ne mogu ništa zato bolje čekati. Pa Jevreji su čekali 2000 godina za njihov Jerusalem.

Binka Butic

27.08.2018. 19:07

Korov je trebalo na vreme ( nikako da nađem adekvatan izraz a da se g.đa Kandić ne potrese). Preterali smo sa tolerancijom i zalivanjem. Vidite kako je nabujao!

Ana92

27.08.2018. 22:25

Ako Tači i Albanci ne pristanu na kompromis nemaju čemu da se nadaju, osim zamrznutom konfliktu.

Maja

27.08.2018. 22:38

Pa cela Srbija se slaze, ali i svet, da status samoproglasenog Kosova nije odrziv, zato bolje da samo proglase da je Kosovo sastavni deo Srbije, da se jednom Albanci vec dogovore i sloze!

Draga

27.08.2018. 22:40

Taci ako je zeljan korekcija granica nek se siri u svojoj Albaniji, nasu Srbiju neka zaobidje, malo da proba na drugu stranu!