КИФ О КОСОВСКОМ ПРОБЛЕМУ: Идеја о подели или размени територија има ризик и цену

Тањуг

25. 08. 2018. у 19:22

Велика Британија сматра да расправа о могућој подели или промени граница Косова, разграничењу или размени територија мора узимати у обзир сва питања, ризике и цену, које те теме отварају

КИФ О КОСОВСКОМ ПРОБЛЕМУ: Идеја о подели или размени територија има ризик и цену
Велика Британија сматра да расправа о могућој подели или промени граница Косова, разграничењу или размени територија мора узимати у обзир сва питања, ризике и цену, које те теме отварају, изјавио је британски амбасадор у Београду Денис Киф.

Киф је, на питање Радија Слободна Европа да ли треба очекивати да би британска премијерка Тереза Меј могла учинити нешто слично немачкој канцеларки Ангели Меркел, која се недвосмислено изјаснила против нових граница на Балкану, казао да "канцеларка говори у име Немачке".

"Наш став је да, када погледамо ове идеје, јер ми и даље немамо предлог или план, већ само идеје, ми видимо питања, ризик и цену. Мислимо да то мора да се узме у обзир", навео је Киф.

Он је оценио да "било која идеја која произиђе из дијалога Београда и Приштине мора да буде реална и достижна".


"Морате се запитати како ће она допринети унапређењу живота људи на терену, како ће допринети напретку у региону, како ће се уклопити у дешавања на међународној сцени", навео је амбасадор Киф.

Он је додао да су стабилност, безбедност и просперитет у свачијем интересу.

На констатацију РСЕ да "нико у Србији није очекивао да би баш идеја о подели Косова могла бити нека врста последице унутрашњег дијалога", Киф је одговорио да је "то управо оно што жели да каже" и да "било која идеја која произиђе из дијалога мора бити реална, мора бити достижна".


"Морате се запитати како ће она допринети унапређењу живота људи на терену, како ће допринети напретку у региону, како ће се уклопити у дешавања на међународној сцени. Када посматрамо идеје које произилазе из дискусије, о размени територија или о промени граница, ми видимо ризик и цену коју та идеја носи са собом и сматрамо да се то мора разумети и да се мора разговарати о томе. Питања, да ли ће то функционисати, да ли ће то донети напредак, су заиста важна", оценио је британски амбасадор.

Он је навео да "оно што у Великој Британији желе да виде и што сви у ЕУ желе и оно чему су Србија и Косово посвећени јесте нормализација односа, која ће бити уткана у међународни споразум, што ће допринети безбедности, стабилности и просперитету за све".

"То не иде лако. Дијалог до сада није донео предлог или план којим се то може постићи. Оно што ћемо сви морати да урадимо јесте да подржимо дијалог како би он стигао до те тачке. Такође, морамо да дамо свој допринос тако што ћемо постављати права питања, како бисмо помогли да се постигне споразум који је реалан и који решава проблеме на дужи рок, који унапређује свакодневни живот људи у том подручју и уопште у региону", казао је британски амбасадор.


На питање РСЕ шта је његов шта је његов контрааргумент на то што се, кад је реч о питању рефлексија промене граница по регионалну стабилност, у Србији често понавља да водеће светске силе нису то питање постављале када је доношена одлука о подршци потезу Косова из 2008. године, и проглашењу независности", Киф је навео да се ту "говори у ствари о два различита питања".

"Питање независности Косова је тада било одлучено, ми смо донели одлуку да га признамо, на крају дугог процеса и након што се указала потреба за међународном акцијом која би се бавила злочинима које је починио режим Слободана Милошевића. То је било тада. Оно чиме се бавимо данас јесте како да се постигне напредак. Размишљамо о будућности. Размишљамо како да земље у региону, нарочито Србија и Косово, крену напред, како да унапреде живот својих грађана, како да наставе са неопходним реформама како би се придружили ЕУ", поручио је Киф.

Он је додао да је "управо због тога фокус сада на дијалогу".

"Формат тог дијалога је договорен, дијалог се одвија између две стране, њиме посредује Европска унија и његов циљ је да доведе до нормализације односа, што ће значити да можемо наставити даље. Чуо сам већ те аргументе, али ја ту не видим везу", навео је амбасадор Велике Британије у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (38)

dr

25.08.2018. 19:28

Огласио се прави господар у Србији. Чујте и почујте пажљиво.

Вањка

25.08.2018. 20:07

Заиграће мечка и пред вашим вратима једног дана, када се буде одвајала Шкотска, кад Ирска анектира "Северну Ирску", а Велс буде тражио "разграничавање" са територијом Енглеске...

petar

25.08.2018. 20:13

Ne volite vi Srbiju koliko god se pravili. Da se vama desti to sa Skotskom ili Irskom drugu pricu biste pricali.

Katarina

25.08.2018. 20:38

Pa sve ima rizik, bilo sta da se cini, opasno je, pored nepredvidivih i grabnih nam komsija, a i zahvaljujuci nasim "prijateljima".

Саша

25.08.2018. 21:49

@Katarina - Зашто ови минуси? Па Катарина није поменула Вучића, већ само његове пријатеље!

Pera

25.08.2018. 20:42

Čovek se slatko ispričao a da ništa nije rekao. Ala su britanci nisko pali, sačuvaj bože.

Draga

25.08.2018. 20:42

Svesni smo da razmena teritorija ne moze doneti nista dobro, samo moze produbiti nasilje koje Albanci sprovode nad Srbima vec uveliko!

Скадар на Бојани

25.08.2018. 21:46

@pokahontas - Северна Ирска нема никаквих сличности са Косовом, јер Србија није отела Албанији Косово! Статус Северне Ирске у УК (иако је много повољнији) може да се упореди само са статусом Скадарске Крајине у Албанији, која је Србији отета 1913!

Momčilović Desimir

25.08.2018. 20:47

Razgraničenje sa Albanijom granica Srbije pre 99 agresija nato i nasilnoo pravjlenje albanske države neće proći nek albanci teroristi koji su cinili zločin nad ostalim narodima KM mole da nešto dobiju jer su uživali i kao nacionalna manjina imali sve uslove po medjunarodnim pravima nacionalnih manjina koje su zloupotrebili praveći državu u državi

Штрпце

25.08.2018. 21:40

@Momčilović Desimir - Та граница важи у УН и после 1999, без обзира на став већине НАТО земаља и неких исламских држава! Ви полако подлежете Вучићевој пропаганди ("ми на Косову немамо ништа")! Косово је Србија, бре!

Nenad Stanimirović

25.08.2018. 21:07

Mislim da situacija sve vise pogoduje Srbiji. Srbija ne može sve da izgubi.

Косовка

25.08.2018. 21:12

Мистер, ви говорите о промени граница Србије! Већ сте их мењали 1913, а ваши данашњи савезници су то безуспешно покушали и 1914. и 1941. Доста је било!

Nuclear Vlasta

25.08.2018. 21:20

Британска политика је увек скупо коштала Србију.

Dušica

25.08.2018. 23:18

Iza svih teških i pogubnih odluka po Srbiju, uvek se nađu kao organizatori iz senke, Englezi. Smo oni nemoj da nas savetuju, i predlažu rešenje, kada svoj problem sa ircima nisu mogli da okončaju.Inače, Irce podržavam, cenim i poštujem.

Vesna Rovčević

25.08.2018. 23:32

Ceo evropski projekata je zasnovan na nestajanju granica i slobodnom protoku radne snage i kapitala. Jedini je Srpski narod morao da bude podeljen u "države" sloveniju, hrvatsku, bih, crnugoru, bjrm i sada da se podiže granica iprema Srbima na Kosovu i Metohiji. Taj stalni pritisak na Srbe da postaju manjine u izmišljenim državama, je u potpunoj suprotnosti sa "vrednostima za koje se evripa zalaže".

Granice između naroda

26.08.2018. 11:34

Amerikanci slabo poznaju istoriju Balkana, zato se slažem sa EU i gđom Merkel, jer su granice IZMEĐU NARODA na Balkanu već utvrđene i mora se dozvoliti najvećem narodu na Balkanu da ima pravo na SAMOOPREDELENjE : Znači odmah organizovati referendum da li su Srbi za to da se Srpska i sever Kosova pripoje Srbiji !?

tamnavac

26.08.2018. 15:42

Poznata britanska kolonijalna paranoja,nista novo .Britanska poganost prema srbiji i pravoslavnim narodima je konstanta preko 200 godina.Svojevremeno je ruski predsednik ocenio javno da njihovu spoljnu politiku vode bolesni mozgovi i da bi im bilo bolje da zamene te mozgove.Nekad su nemci govorili ujutro kad ustanu prvo sta kazu je mrzim engleze,sreca po njih sto srbi neznaju da mrze inace bi pre engleza mrzeli najvise komunjare.Briten uzivaju u otimanju srbske svetinje kosmeta.