Ђурић: Хтели Британци то или не, о Косову ће се у УН расправљати

Танјуг

02. 08. 2018. у 16:02

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да је веома важно у Савету безбедности Уједињених нација разговарати о Косову и да ће се у будућности у УН о томе сигурно расправљати

Ђурић: Хтели Британци то или не, о Косову ће се у УН расправљати

Марко Ђурић
Фото: Танјуг

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да је веома важно у Савету безбедности Уједињених нација разговарати о Косову и да ће се у будућности у УН о томе сигурно расправљати.

Ђурић је у Београду поводом одлуке Велике Британије, која председавања Саветом безбедности, да се у августо о Косову не расправља, навео да је на делу дипломатска мобилизација оних који подржавају независност Косова.

"Напади на (председника Србије Александар) Вучића свој искључиви узрок имају у његовом настојању да реши проблем на Косову и Метохији и он и Србија наилазе на противљење оних којима одговара јачање албанске позиције кроз нерешавање проблема и видимо једну дипломатску мобилизацију оних који су 2008. године и пре тога подржавали једнострану независност Косова", рекао је Ђурић.

Он је казао да се види и пуно недоследности јер се не може говорити да је неопходно да се интезивира дијалог у Бриселу, а с друге стране тражити да се у УН о теми Косова не разговара.

Прочитајте још - Британци избацили Косово са дневног реда!


"Свако ко познаје ситуацију на Косову и Метохији зна колико је важно да се на највишем форуму УН разговра о судбини нашег народа и о томе ће се сигурно, хтели то британци или не у будућности расправљати", истакао је Ђурић.

Редовна расправа о раду Мисије УН на Косову није на дневном реду Савета безбедности УН у августу, током председавања Велике Британије.

Савет безбедности до сада је свака три месеца разматрао извештај о раду Мисије УН на Косову (Унмик). Последња таква седница одржана је 14. маја.

Велика Британија и друге западне земље залажу се за промену формата и динамике седница о Косову, као и за смањење буџета Унмика, тврдећи да ситуација на Косову не представља стварну претњу по међуанродни мир и безбедност.

Савет безбедности УН је од 10. јуна 1999, када је усвојена резолуција 1244, редовно разматрао извештаје генералног секретара УН о стању на Косову.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (20)

Rajko

02.08.2018. 16:21

eu ce smanjiti britanski uticaj na balkan zato sto je produzena ruka amerike ,straó se pomalo mijejanju

Goran

02.08.2018. 16:40

Manite se podele i ustupaka kako kažete kompromisa. Može tako al kad Srbi u USA dobiju republiku za početak u Čikagu nas ima 3 miliona 4x više nego li Albanaca na KiM.

Jasna

02.08.2018. 17:02

Britanci bi prvo trebali da pogledaju svoje ,,dvoriste,, imaju oni Skotsku i ostale svoje probleme

Kosta Nikodijevic

02.08.2018. 17:37

Naravno, nije velika Britanija jedina Svetska sila.Tu su Kina i Rusija.Izgleda da ozbiljno smeta ono masovno povlacenje priznanja Kosova u poslednje vreme.

Авни Горанац

02.08.2018. 17:53

Само, заборавите на поделу! Подела је завршена 1913, када су Енглези, Аустријанци и Немци, запретивши Србији ратом, отели Србима Скадарску Крајину, Гору и Драч и припојили их Албанији! Хоћете да се опет селимо? Нама су забранили српски језик и српска имена, а ми, чији су преци избегли на Косово (моји 1936), сачували смо српски језик, а албанска имена су нам остала. Под великим смо притиском Албанаца да "рекнемо" да смо Албанци.

Косовка

02.08.2018. 17:58

Најзад да послушате српски народ и Русе! Али не помињите више никакву поделу и признање нове албанске државе! "Компромис" са тадашњом "међународном заједницом" је (насилно, као и 1999) постигнут после Другог балканског рата!

Kaya

02.08.2018. 20:34

Kakav god dogovor postignu Beograd i Prištinau Briselu, ipak zadnju reč o svemu daće Saet bezbednost UN.

Dragan R

02.08.2018. 20:44

O Kosovu će se još raspravljati i to je neizbežan proces koji ne mogu da spreče ni Britanci ni bilo ko.

Dubraka

02.08.2018. 23:09

Veoma je važno u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija razgovarati o Kosovu i da će se u budućnosti u UN o tome sigurno raspravljati.

Алхемичар

03.08.2018. 08:04

Ми имамо итекако добру подршку у седишту УН-а, ту је и Руска Федерација и Кина, тако да је овај потез Енглеза- потез очајника.