Приштини рампа за десет организација

С. С. Р. - Д. М.

03. 07. 2018. у 22:02

Београд успешно спречава пријем тзв. Косова у утицајна светска тела. Шеф српске дипломатије Ивица Дачић: Како губе подршку, све ће теже моћи да остваре планове

Приштини рампа за десет организација

Приштина већ дуже жели фотеље у Савету Европе и Унеску / Фото АП

ПРИШТИНА упорно покушава да постане чланица десетак међународних организација, али Београд засад успешно добија битке у овом исцрпљујућем дипломатском рату, чему нам наруку иду и промењене околности у светској арени и чињеница да расте број држава које повлаче признавања једногласно проглашене независности Косова.

Доказ за то је и последње “саплитање” Приштине у Светској царинској организацији, чији је Савет на седници одржаној за викенд у Бриселу одбио пријем Косова, тако да његов статус до даљег остаје споран и замрзнут.

Приштина већ годинама јуриша и на Интерпол, Унеско, Савет Европе, ОЕБС, Светску трговинску организацију...

Шеф дипломатије Ивица Дачић каже, за “Новости”, да неуспех Приштине да уђе у Светску царинску организацију показује да им се осипа подршка:

- Како се буде повећавао број држава које повлаче одлуке о признавању независности, тако ће им бити све теже да остваре своје планове. Они могу да наставе да сањају столицу у УН, али јасно је да су се међународне околности промениле.

Александра Томић, председница српске делегације у ПС Савета Европе, каже за “Новости”, да је лобирање Приштине константно, у чему су им савезници Велика Британија и Албанија.

- Србија може да рачуна на подршку, не само држава које нису признале Косово, већ и многих других чији су посланици критични према кршењу владавине људских права и демократије, тако да би двотрећинска већина потребна за чланство била тешко достижна за самопрокламовано Косово - каже Томићева.

Она објашњава да је “евентуални захтев Косова супротан принципима из Статута Савета Европе, јер подрива јединство организације, пошто 13 чланица СЕ није признало једнострану независност”.

- Осим тога много је усвојених резолуција у којима се наводи непоштовање људских права на КиМ, попут оне Дика Мартија о трговини људским органима 2011, где су наведени починиоци злочина лидери ОВК, али и Резолуција о поштовању људских права на КиМ из 2016. године, где је наглашена обавеза формирања ЗСО, а албанска страна по том питању ништа није урадила - каже Томићева, која објашњава да је минимални рок за процедуру пријема у чланство земље која нема проблема са статусом и владавином права две године.

ЧЛАНАРИНAMA ДО ПОДРШКE

САМОПРОГЛАШЕНО Косово годинама покушава да пронађе кључ за врата Интерпола. Они плаћањем чланарина сиромашним државама у овој организацији хоће да изборе њихове гласове на скупштини полицијске организације која је заказана за новембар у Дубаију. Прошле године Русија и Кина заједнички су помогле Србији да спречи улазак Приштине у Интерпол.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

Сараџогла

03.07.2018. 22:34

Пошто албанаца има у свим околним државама потребно је само да дође до удруживања и ето СВИ АЛБАНЦИ У АЛБАНИЈИ!Ретко ко зна да је југ Италије готово албански?А Швајцарска може ускоро да на црвеној основи заставе уместо белог крста има расчупану црну птичурину?

Mihael Attaliota: "Corpus scriptorum Historae"

04.07.2018. 00:36

@Сараџогла - Албанци су и дошли са Сицилије, где су их из кавкаске Албаније населили Арапи у IX веку. У ратном походу, побуни против Константина IX Мономаха, сицилијански војвода Георгије Манијакос повео је као помоћне позадинске одреде (са комором, женама и децом) и Албанце. После тешког пораза и погибије Манијакоса, сицилијански бродови у Драчу пали су у руке Византинаца. У немогућности да се врате, Албанци су од српског краља Доброслава I Војислава затражили да се населе у пустим брдима источно од Кроје.

Mićo

04.07.2018. 07:38

@Сараџогла - Tako je. Problem je šta će biti za 10, pogotovo za 50 godina. Biće većina u dobrom delu evropskih zemalja. Zato prema njima kineski zid!

HardCase

03.07.2018. 23:12

U novembru ce pokusati da uđu u EBU, a time bi stekli pravo da učestvuju na Evroviziji. RTS treba da se postara da se to spreči.

Предраг Јовановић

03.07.2018. 23:40

Докле год Косово има подршку САД-а и водеђих земаља Европе ми ништа не можемо да урадимо и то је чињенично стање.

Да те питам

04.07.2018. 15:29

@Предраг Јовановић - Па ви кажете да су те земље пријатељи Србије и нашег председника? У чему је онда проблем?

mixko

04.07.2018. 03:22

kosovo i nije drzava,pristina je varos isto ko i kicevo u makedoniji,lakse ce sutka u makedoniji biti priznata,nego kosovo,zar novac ne presusuje kod pacolija,