Вулин: Разграничење најбоље решење за КиМ, велика Албанија опасност
16. 06. 2018. у 16:41
Сматрам да је разграничење најбоље решење за Косово и Метохију, каже министар Александар Вулин, и истиче да је реч о личном ставу

Уверен је да би се таквим решењем осујетило стварање "велике Албаније", коју, сад већ и као министар и политичар, види као највећу опасност за регион.
"Велика Албанија се мора зауставити на Косову. На КиМ се мора зауставити ширење Велике Албаније и мора се зауставити процес дестабилизације овог региона. Другачије није могуће", рекао је Вулин за Танјуг.
Прецизира и да је разграничење као решење за косовски проблем само оквирна идеја, која би морала да се разради:
"Посебно је треба размотрити из угла питања шта учинити са Србима, који не би ушли у састав тог разграничења, шта са обавезама земаља које се налазе око нас....".
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Вулин: Словачка непризнавањем Косова показује пријатељство према Србији
Додао је да би такво решење морало да подразумева и гаранције да се Албанија и Косово после тога не могу ујединити, а Срби остати "разједињени".
Питање је, примећује, да ли ће то бити могуће урадити, јер, како каже, много је фактора од којих то зависи, а пре свих - "шта каже српски народ, да ли се слаже или не, а онда наравно и шта ће рећи Албанци и велике силе".
"Никада се промена граница не може радити без великих сила...Али, ако им је стало до трајног мира на Балкану, онда ће морати да поставе јасне границе и мораће да зауставе ширење Велике Албаније", уверен је Вулин.
Министар наглашава, још једном, да је изнео лични став: "Не могу да говорим у име Србије. Србија ће на крају о томе говорити. И свако решење које буде донето мораће да буде потврђено до стране народа", рекао је Вулин. Подвлачи да то што це се о решењу за Косово и Метохију изјаснити грађани Србије не представља "скривање" иза народа.
"У овој земљи, када позовете народ да каже нешто о ономе што радите, онда кажу - то је скривање иза народа, а када га не питате, када радите нешто што сматрате да је ваш политички мандат, онда кажу - е, ово је диктатура, у којој се народ ништа не пита", указује министар одбране и председник ПС.
Према томе, такви нека се прво договоре, сами са собом, да ли да се народ пита или не, каже Вулин, и додаје: "Ја сам за то да о таквим стварима народ мора да се пита, то су ствари које одређују нашу историју".
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Вулин: Стварање ''велике Албаније'' опасност за мир у региону
Инсистира и на оцени да је идеја Велике Албаније дестабилизујући фактор у региону "број један". На питање о томе како види безбедносну ситуацију у региону, наиме, министар указује да је у неким деловима региона ситуација врло нестабилна, честе су промене власти, а владе слабе и под снажним утицајем спољног фактора. . . а резултат је крајњи национализам, "који увек проналази да су Срби за све криви, и да је сваки њихов неспех заправо последица лошег утицаја Срба".
Али, политика Велике Албаније је на првом месту на овом простору, ако причамо о факторима озбиљне дестабилзације региона. "Велика Албанија није нешто са чиме ће се носити или носе само Срби, већ је нешто о чему ће морати да размишља читав регион", уверен је Вулин и додаје: "Желим да упозорим Европу на Велику Албанију. На политику крви и тла, која се све чешће чује. На политику која се нужно сукобљава и са Србима, али и са другим народима, који живе на путу ширења Велике Албаније".
Сматра и да би Европа требало озбиљно да схвати "Едија Раму када говори о једној земљи, са једним председником". Како је рекао, ма колико Рама после демантовао сам себе, ми видимо да су укинуте царине између наше аутономне покрајине КиМ и Албаније, као и да се тражи јединствен уџбенички програм за све средине где год живе Албанци, а у дражавама у окружењу се тражи да Албанци, без обзира на величину, имају права као да су већинско становништво "или пола - пола, у најмању руку".
Оценио је да Европа не сме да понови грешку из 90-их када је у БиХ био одред "Ел муџахедин", чији припадници су први поцели са застрашујућом праксом одсецања глава хришћанима, управо у Босни, на Озрену. "Не у Сирији, или у Ираку. Тада је Европа мислила да је довољно то зло исламског тероризма ''нахранити'' Србима и да ће то стати ту где су Срби, не схватајући да се они не боре против Срба, већ против хришћана", рекао је Вулин и поновио да Европа сада нема права да на то ћути.
"Пошто је тада ћутала и није разумела, сада нема право да ћути и да се прави да не разуме да постоје политички кругови који хоће да направе Велику Албанију. Она је највећа опасност на овом простору и ако не буде заустављена док је још политичка идеја, мораће да се зауставља касније када ће бити много скупље и много теже".
Истовремено, Србија је уз све то на сталном удару оних који настоје да је дестабилизују.
Разлог томе види у чињеници да је њен председник, Александар Вучић, "нетипичан европски лидер", јер је јако тешко наћи његовог колегу који има такав ауториотет и поштовање свог народа и толико победа на изборима.
"Такав човек, који води Србију и систем, није драг већини сила. Они желе нестабилну политичку ситуацију у нашој земљи, у којој ће бити више малих политичких актера, који ће се највише плашити избора и мораће да прихвате све што им се из неких амбасада каже", рекао је Вулин и подвукао да са Вучићем тако не може, јер је увек спреман да пита народ на изборима шта жели и увек подршку добија.
"Наравно да је процес дестабилизације трајан и не мисле да престану докле год не добију полтичку сцену у Србији као 2000. године са једно 13 потпредседника владе, и једно 40-ак странака које чине владу и већину, коју можете да сруштите када год хоћете", уверен је Вулин.
Уверен је и да се све то ради плански, на шта је, каже, упозоравао, а ти његови ставови критиковани као претерани. Према његовим речима, део те приче су управо и протести и блокаде, и ширење лажних вести о затрованој води у Београду, па и шпекулације по нестанку новинара Стефана Цветковића. "Како један облик протеста пропадне, рађа се други и увек са истом организацијом и матрицом и увек када Александар Вучић треба да преговара о КиМ", закључио је министар Александар Вулин.
Mr Radomir Scepanovic
16.06.2018. 18:46
To ste mogli da ocekujete! Da li to stoji u sporazumu iz Brisela?Da li ste toliko naivni da verujete SAD-a i EU?
Kada pominje garancije, g. Vulin bi morao uzeti u obzir i to da trazi garancije od onih ciji potpis na ugovorima vredi manje od utrosenog mastila a da se medjunardnom pravu otvoreno rugaju.Uostalom uloga ministra vojnog ga obavezuje da se bavi vojnim a ne politickim pitanjima.
Pa sta je to razgranicenje sto ti zazivas ako ne priznavanje velike Albanije. Pogledajte sta pise novina Slobodna evropa samo muslimanske zrtve samo muslimaniski problemi. Evropa je vec pala ispred meke i medine. Svaki poraz Srba na Kosovu je izvadjen zdrav zub hriscanske evrope i sramota od Beca do Sarafa na sjevernom polu.
Malo je neozbiljno da ministar odbrane glasno razmislja o razgranicenju drzave i ponistavanju ustava. Ja bi pre rekao da ono sto predsednik Vucic planira da sprovodi gospodin Vulin predlaze, tvituje ili bolje reci koketira sa narodom. Da li je Trepca vaznija od Decana i da li su Srbi sa Severa vazniji od Srba sa Juga pokrajine? Po razgranicenju niko Srbima sa Siptarskog Kosova ne moze garantovati sigurnost. Niko! A ni povratak imovine. Sve ovo mi lici na brzo resenje Kosovskog pitanja.
Velika Albanija se ne sme dozvoliti
Коментари (9)