СРБИЈА НЕ ДА ЈУЖНУ ПОКРАЈИНУ: Чак 81 одсто грађана против признања Косова у замену за чланство у ЕУ
28. 03. 2018. у 12:43
Већина, 81 одсто грађана не би подржало признавање косовске независности, чак ни као услов за чланство у ЕУ, а 56 одсто не би подржало ни поделу Косова

Фото: П. Милошевић
Овакве ставове грађана Србије показало је истраживење које је спровео Институт за европске послове у сарадњи са истраживачком кућом Нинамедиа, које је спроведено у периоду од 16. до 20. марта на репрезентативном узорку од 1.203 испитаника.
Испитаницу су одговарали а на теме: да ли је Косово изгубљено, унутрашни дијалог, подела Косова, признавање независности и повратак српских институција на Косово.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Дачић: Никада неће “заокружити” независност Косова
Косово је дефинитивно изгубљено за само 30 одсто старијих грађана из групе 60+ година, док млађи, њих око 50 одсто сматрају да је северна покрајина изгубљена за Србију.
Истраживање показује и да 56 одсто грађана не би подржало поделу Косова, а да би то учинило 30 одсто.
Да се Косово подели између Срба и Албанаца слажу се више старији грађани, док са порастом степена образовања такође расте број оних који сматрају да Косово треба поделити.
Свега 3,4 одсто грађана каже да је учествовало у унутрашњем дијалогу о Косову, док 94 одсто није.
Резултати Истраживања показају и да са растом степена образовање расте број оних који би учествовали у дијалогу.
Четврина испитаника очекује да ће ова или нека друга влада признати независност Косова, са порастом броја година опада број, а са порастом степена образовања расте број оних који мисле да ће се то догодити.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Чешки посланик: Независност Косова супротно међународном праву
Мушкарци за девет одсто више од жена сматрају да не би требало признати независност као услов за ЕУ.
Значајне су разлике по том питању су и у старносној доби.
Млађи грађани до 44 године су склонији овој одлуци, у просеку 10 одсто, више од оних старијих од 45 година.
Признање независности Косова ако је то услов за ЕУ и позитиван став о томе лагано расте са порастом степена образовања.
Коначно, потпуна подељеност грађана Србије је и према ставу да ли је оствариво да Србија опет у будућности има пуну контролу и суверенитет на Косову.
Наиме, 45 одсто испитаних грађана сматра да није могуће да Србија икада има пуну суверенитет на Косову, а 42 одсто сматра да је то могуће, показало је истраживање Института за европске послове и Нинамедије.
Thor
28.03.2018. 13:26
no justice, no peace!
@Thor - За оне који не знају енглески и дају ти минусе: "Нема правде - нема мира"!
@Thor - A zašto da moramo znati engleski? Zar mi nemamo srpske reči? Zato smo i došli dotle, jer za mnoge od vas važniji je engleski nego maternji srpski.
Каква ЕУ. Људи, па и врапци знају да од те приче нема ништа. 18 година само уцене за улазак у Еу. Што је најгоре, и да Србија постане чланица, у некој модерној бајци, то би ишло на штету грађана Србије. Заборавите то. Србија са Косовом само. Силом отето се силом и враћа.
@Православац - Srbiji je mesto u EU, Kosovo je otišlo još 99-te, kad se vojska i policija povukle sa Kosova. Uostalom da vam nema EU i njenih donacija i investicija, ne bi imali od čega da živite.
Коментари (35)