ИЗБОРНИ БИЛАНС: Имали више контролора него - гласова
13. 03. 2018. у 16:02
За дневнице контролора на београдским изборима издвојено је око 118 милиона динара. Ромска партија имала 2.368 представника, а добила подршку 385 бирача

Илустрација / Фото Д. Дозет
НА протеклим београдским изборима седам листа добило је мање гласова него што су имале посматрача на бирачким местима - ЛДП, СПП Муамера Зукорлића, Грчка странка, НОПО, Доста је било пљачке и корупције - Милорад Радуловић, Ромска и Републиканска странка. То практично значи да чак ни део контролора, које су те листе делегирале да чувају њихове гласове, није заокружио редни број те странке или покрета.
Према подацима организације "Транспарентност Србија", најмању разлику имао је ЛДП - добили су 413 гласова мање него што су имали контролора. Најдрастичније је било у случају Ромске странке - на биралишта су послали 2.368 контролора, а освојили су 385 гласова. Разлика - 1.983.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Опозиција ћорцима гађа напредњаке
У овој организацији су утврдили да је за дневнице чланова бирачких одбора из буџета плаћено око 118 милиона динара (милион евра). Половина те суме, око 58 милиона динара. исплаћена је представницима изборних листа које нису имале никакве шансе да пређу чак ни природни праг од три одсто који важи за мањинске листе.
Програмски директор "Транспарентности" Немања Ненадић каже, за "Новости", да ови подаци потврђују да треба отворити тему система финансирања чланова бирачких одбора и како да се тај новац издваја смисленије:
- Тај новац не иде странкама, већ тим људима. Свако има слободу да гласа како хоће и не мора да гласа за листу која га је предложила у бирачки одбор. Међутим, ова појава може бити знак да на изборима учествују листе које немају циљ да добију подршку за свој програм, већ из других разлога. Свакој листи мора бити гарантовано да има своје контролоре, али да ли да се они плаћају из буџета?

Ненадић сматра да би могло да се уведе правило да листе које не пређу један одсто подршке морају да врате новац у буџет који је исплаћен њиховим члановима бирачких одбора.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ГИК: Управни суд одбио још 25 жалби бирача
- Уз то, могу да се избегну и дупли контролори на истим бирачким местима, што значи да странке које ту већ имају чланове бирачких одбора у сталном саставу, не делегирају нове и у проширени састав.
ТРОЈКА БЕЗ ПОЈАЧАЊА КРАЈ КУТИЈА
ПОСМАТРАЧЕ на бирачким местима уопште нису имале три листе - ПОКС, "Беогондола" и "Љубиша Прелетачевић Бели". Ни листа Александра Шапића није тражила чланове у проширеном саставу бирачких одбора, иако је на то имала право, али су ипак имали 658 чланова у сталном саставу бирачких одбора. Њих су добили на основу одборничких мандата у претходном сазиву Скупштине града.
Hedona
13.03.2018. 19:39
Izbori su prošli bez ikakvih problema, i čisti potpuno.
@Hedona - a onaj ko je izgubio nek se ljuti...
To je jasan pokazatelj da je neophodno menjati izborni sistem. Ne može neko da se tek tako proglasi manjinom i da po automatizmu ima samostalno mesto u parlamentu. Jer time se ponižava većina na račun manjine, što nema nigde u svetu.
Ma još jedan način trošenja državnih para! Država je dužna da organizuje i sprovodi izbore. Za taj posao određuje ljude i NJIH PLAĆA. Ako bilo koja stranka želi svoje ljude u biračkim odborima onda treba SAMA DA IH PLATI!! Zašto se iz budžeta na svim nivoima uopšte izdvaja novac za političke partije???
Pa ljudi ubuduće treba više da izlaze na izbore, da se jednostavno stvori svest o značaju njihovog glasa na izborima.
Коментари (38)