И ЦПИ нагледа изборе
26. 02. 2018. у 14:20
ЦИК и Центар за праћење избора најавили посматрачку мисију и изнели закључке о кампањи
.jpg)
Фото: Медија центар
Центар за истраживање корупције (ЦИК), чији је ЦПИ пројекат, је и до сада пратио изборне процесе, а представници су закључили да је, према званичним падацима МУП-а Републике Србије, у досадашњој кампањи забележено 33 одсто мање кривичних дела у односу на кампању 2014. године, као и да до овог тренутка нема евидентираних прекршаја.
Координатор ЦПИ Никола Лазић том приликом рекао је да ће на бирачким местима бити присутно 105 посматрача, и то на 105 бирачких места, који су сви прошли обуку у складу са домаћим и међународним стандардима за посматрање избора.
„На сам изборни дан ми ћемо извештавати јавност, у одређеним временским интервалима, о току избора, и томе да ли је све протекло у реду на бирачким местима, као и свим осталим релевантним радњама током изборног дана. Сви ови подаци биће доступни на нашем вебсајту www.cik.co.rs, као и на профилима на друштвеним мрежама из минута у минут“, казао је Лазић.
Прочитајте још - ПРЕДЛОЗИ СТРАНАКА: Од више лекара, ЕПС демантовао Ђиласа, Бели: Сви би моје гласове
Он је додао ће самим тим ЦИК и ЦПИ пратити ове изборе, како као медији, тако и као контролори регуларности процеса пристуством представника на седницама ГИК-а и посматрача на бирачким местима.
С друге стране, представници Центра за истраживање корупције (ЦИК) изнели су своја запажања о току досадашње кампање, који, како кажу, протиче у мирном и демократском тону и да је осетан пад броја кривичних дела, према званичним подацима МУП-а Републике Србије, на односу на претходне изборе у Београду.
„Податак да је 33 одсто мање кривичних дела у односу на кампању 2014. године, као и да до овог тренутка нема евидентираних прекршаја, донекле говори да смо као друштво сазрели, и да су политички актери свеснији одговорности коју имају приликом понашања у јавности, посебно у предизборном периоду“, рекла је Драгана Крунић из ЦИК-а.
Што се досадашње кампање тиче, на конференцији је закључено да је кампања краћа него уобичајено, да је прва у кампању кренула коалција окупљена око Драгана Ђиласа, и да у овом тренутку једино они и Српска напредна странка имају интензивне кампање у електронским медиијима и штампи.
Док је већина изборних листа присутна на билбордима, у свакодневним предизборним догађајима, и на Интернету.
ЦИК је нагласио да ће као и годинама уназад пратити како се странке, односно изборне листе, финансирају и на који начин троше новац у кампањи, посебно оне за које није најјасније на који начин обезбеђују средства за рекламирање и предизборне активности.