Вучић одбио савет Јиа око Косова
24. 10. 2017. у 13:21
Званичник САД председнику Србије "препоручио" поштовање интегритета лажне државе. Тако се нисте понашали пре девет година - узвратио Вучић. Настављен притисак да прекинемо блиске везе са Русијом

Фото: Танјуг
ДУБОКО неслагање око питања Косова и Метохије и наставак притиска да Србија прекине блиске односе са Русијом. У те две кључне тачке могао би да се сажме отворени и напети састанак америчког званичника Хојта Јиа и шефа наше државе Александра Вучића.
Према нашим информацијама, управо се око ове две теме јуче "вртео" разговор у Палати "Србија", који је трајао сат и по, и чији пролог је, дан раније, била огољена порука заменика помоћника америчког државног секретара - да Београд више неће моћи да седи на две столице.
Извори "Новости" из Вучићевог окружења преносе нам да је гост "добронамерно" саветовао свом домаћину да би наша држава требало да поштује територијални интегритет Косова. И у тој тачки су се најпре појавили - шумови на везама.
Председник Вучић је Јиу на то без увијања саопштио:
- Тако се нисте понашали пре девет година.
Председник је образложио свој став да долазеће генерације не смемо оптеретити замрзнутим конфликтом који је препрека за историјско помирење Срба и Албанаца. Није пропустио прилику да званичнику САД саопшти да Приштина упорно и некажњено кочи спровођење Бриселског споразума:
Pročitajte još - Brnabić: Posvećeni smo svim stranama, nismo bliski samo s Rusijom
- Неки су подигли ларму због тога што је из баналних техничких разлога за два дана закаснио улазак српских судија у правосудни систем Косова и Метохије, а Приштина већ 1.652 дана не спроводи обавезу да формира ЗСО и ником ништа - категоричан је био Вучић.
Други камен спотицања у тешком дијалогу био је однос Београда према Москви. Ји је, наводно, децидирано рекао да наша држава тешко може једном ногом да иде ка Русији, а другом ка Европској унији. Уз то, поменуо је и да је из визуре Вашингтона "врло проблематичан" захтев Руса из Хуманитарног центра у Нишу да им се додели статус дипломатског особља.
Председник Србије у разговору са делегацијом САД / Фото Танјуг

Аргументи председника били су да Србија остаје стратешки опредељена за евроинтеграције, али ће и даље развијати пријатељске односе са Русијом, али и Кином, Индијом, Уједињеним Арапским Емиратима...
Госта су интересовале и "дежурне теме" - докле се стигло у истрагама о "случају браће Битићи" и паљењу америчке амбасаде у Београду. Председник је, како тврди наш извор, казао да нико у Србији неће ставити под тепих та два догађаја. Навео је и да се иде у смеру ефикасног решавања судског поступка око паљења амбасаде и да ту не види проблеме.
Ји се пре одласка у Палату "Србија" састао и са премијерком Аном Брнабић. Како је саопштено из кабинета председнице Владе, њих двоје су се сагласили да Србија мора да остане чврсто опредељена у спровођењу реформи, како би што раније постала чланица ЕУ. Говорило се и значају напретка у питањима владавине права, слободе медија, борбе против криминала и корупције...
Премијерка је поручила да је најважнији циљ очување мира и стабилности у региону, без којег нема ни економског напретка, ни европске будућности.
Премијерка Брнабић потврдила европски пут Србије

- Америка је спремна да пружи сваку врсту помоћи, како би Србија у што скоријој будућности постала чланица ЕУ - рекао је Ји на састанку са Брнабићевом.
Амерички званичник изазвао је у понедељак велику буру у српској јавности изјавом да Београд мора да се одлучи између Русије и Запада и да не може да седи на две столице. Агенција АП пренела реакцију министра Александра Вулина, који је изјавио да је реч о недипломатском притиску на Србију.
* Не постоји никакав озбиљан покрет за "велику Албанију".
* Русија продубљује напоре како би извршила "малигни утицај" на Балкану.
НОВАЦ ЗА МЕДИЈЕ
ГОСТА из Вашингтона занимала је и медијска слика у Србији, као и владавина права. Вучић му је, како преносе наши саговорници, поручио да су жалбе појединаца о цензури у нашој држави - бесмислица, а навео је тачно у долар колико су поједини медији добили новца од страних донатора, укључујући и Америку.
ТЕК ЋЕ ДА ПРИЧА
ПРЕДСЕДНИК Вучић ће наредних дана саопштити одговор на примедбе које је изнео заменик помоћника државног секретара САД Хојт Брајан Ји - саопштено је после састанка.
Амерички дипломата похвалио је напредак Србије ка чланству у ЕУ, и нагласио да би даљи напредак у области владавине права и слободе медија, као и нормализација односа са Косовом, били одлучујући на путу ка чланству у Унији. Двојица саговорника су разговарала о важности наставка дијалога.
ЗЛАТАН ВЕЗ ОД ЗОРАНЕ
ДИПЛОМАТА из САД састао се и са потпредседницом Владе Зораном Михајловић, којој је пренео честитке на успешној реформи грађевинских дозвола. Она је свом госту поклонила монограм у златовезу, ручни рад који су израдиле жене са села. Ји је захвалио на дару, поручивши да ће га ставити на зид своје канцеларије.
- Политика Србије је врло јасна и то је пут у ЕУ, без обзира на било чију перцепцију о томе - казала је вицепремијерка после састанка.
КО ЈЕ ХОЈТ БРАЈАН ЈИ: "СМИРИВАО" МАКЕДОНИЈУ
ХОЈТ Брајан Ји је искусни дипломата и познавалац овог региона. У Стејт департменту је одговоран за односе САД са земљама Централне и Југоисточне Европе.
У Бироу за европске и евроазијске послове ради од 2013. године, а и после смене америчке администрације и доласка новог председника САД Доналда Трампа, чест је посетилац држава у нашем окружењу.
У децембру прошле године, рецимо, био је у радној посети Црној Гори, током које је у разговору са министром одбране Предрагом Бошковићем истакао да ће САД наставити да подржавају даљи напредак ове земље у евроатлантским интеграцијама. Шест месеци касније Црна Гора је и званично постала члан НАТО.
Аналитичарима није промакло да је у мају посетио Македонију и да је тек после разговора са њим, председник Ђорђе Иванов прихватио да мандат за формирање владе да Зорану Заеву. Нешто касније обрео се и у Тирани усред политичке кризе Албаније, са циљем да посредује у постизању компромиса између власти и опозиције.
Анти Антифа
24.10.2017. 14:10
Само нека очисте уранијум ако имају имало људскости.Али сумњам...
Slažem se da treba da sarađujemo, ali mi smo nezavisna zemlja i to morate poštovati g. Ji.
А за то време "У Приштини је данас именовано 42 српских судија и 14 тужилаца"
Srbiji je potrebna podrška SAD-a ka EU.
@Juki - I podrska i postovanje nase vojne neutralnosti i nezavisnosti.Po slikama se jasno vidi da im je Vucic svasta rekao i to sa punim pravom , nek nauce da se ne mogu mesati u unutrasnje stvari jedne zemlje.
Коментари (28)