ДВОСТРУКИ АРШИНИ: Не постоји алиби за отимање територије; ЕУ: Нису двоструки стандарди, већ је Косово јединствено
03. 10. 2017. у 08:01
Стручњаци за међународно право, као и аналитичари сагласни да брисел примењује дупле аршине. Варади: На КиМ није било референдума

Фото Танјуг
ТЕШКО одбрањиво, "реторичка мимикрија" и покушај да се двоструким аршинима камуфлира учешће ЕУ у сецесији КиМ - овако стручњаци за међународно право и аналитичари оцењују став ЕК да се каталонски случај не може поредити са Косовом, јер Србија, за разлику од Шпаније, није чланица ЕУ.
Професор међународног права Тибор Варади сматра да аргументација коју је употребио портпарол ЕК Маргаритис Схинас није добра, јер признавање права на самоопредељење или његово непризнавање не може да важи само за чланице ЕУ или за државе ван Уније:
- Чињеница је да ситуација у Србији, после бомбардовања НАТО, није иста као данас у Шпанији, али то нису правни аргументи већ политичке околности. Такође, на КиМ није било референдума пре отцепљења.
Варади за "Новости" каже да не зна на која документа УН и међународне заједнице је Схинас могао да мисли кад је рекао да се на њих ослањао Европски савет у одређивању према Косову. Он додаје да се можда у ЕК позивају на саветодавно мишљење Међународног суда правде да сама декларација о независности Косова није супротна међународном праву, али Варади додаје да је суд тад избегао одговор да ли се одвајањем Косова крши међународно право.
И професор уставног права Ратко Марковић каже нам да аргументација која се чула из Брисела није утемељена у међународном праву:
- Чланство у УН даје много ширу заштиту од ЕУ, самим тим што гарантује територијални интегритет, суверенитет, уставни поредак... Конкретно, једнострано отцепљење Косова у директној је супротности Резолуцији 1244 СБ УН.
Ставови ЕК за политичког аналитичара Дејана Вука Станковића представљају покушај Брисела да побегне од политичке одговорности за случај Косова:
- Са друге стране, у ЕУ се плаше да право на самоопредељење које су користили грађани Каталоније не постане европска пракса. Јер, осим Каталоније постоји још низ подручја у ЕУ која врло лако и брзо могу имати ситуације као оне јуче у Барселони.
Професор Правног факултета у Београду Бојан Милисављевић сматра да је ЕУ применила двоструке аршине:
- У случају Шпаније инсистира се на територијалној целовитости и уставном уређењу, док у случају Србије то није била политика коју је следила ЕУ. Ако штити устав и политику Шпаније, онда ЕУ треба да стане иза одлуке Мадрида да не призна Косово.
Милисављевић сматра да Србија из ове ситуације не може да извуче неку конкретну правну корист, али можемо политички да указујемо на ту недоследност и да се трудимо да остваримо наше интересе у вези са КиМ.
ЕУ: НИСУ ДВОСТРУКИ СТАНДАРДИ, ВЕЋ ЈЕ КОСОВО "ЈЕДИНСТВЕНО"
Портпаролка Европске уније Маја Коцијанчић одбацила је наводе да за Каталонију, тачније Шпанију, важе другачији стандарди од оних који су важили за Србију у случају Косова и истакла да је међународно право универзално, и да га ЕУ "у потпуности поштује".
Коцијанчић је, поводом јучерашњег става Европске комисије да су случајеви Косова и Каталоније ”неупоредиви”, нагласила у изјави за Тањуг да ”не постоје доструки снадарди”.
"Косово је јединствен случај”, рекла је Коцијанчић Танјугу.
”Као што је то потврдио Савет (Европски савет), Косово је јединствен случај и као такав се не може упоредити са било којом другом ситуацијом. Двоструких стандарда нема. Међународно право мора бити универзално примењено, а ЕУ га у потпуности поштује”, стоји у писаном одговору Коцијанчић за Тањуг.
Коцијанчић није директно одговорила на питање Тањуга какву ”политичку поруку” ЕУ шаље земљама кандидатаима, посебно Србији, ставом да је ”Шпанија држава чланица” те да су због тога ”случајеви Косова и Каталоније неупоредиви” .
Она је, наиме, поновила став да Србија и Западни Балкан имају ”јасну ЕУ перспективу”, коју су потврдили и Европски савет и председник Европске комисије Жан Клод Јункер у свом говору о Стању уније.
”Очекујемо да поздравимо премијерку Србије Ану Брнабић следеће недеље у Бриселу, када ћемо наставити разговоре о новим корацима на ЕУ путу Србије”, закључила је Коцојанчић.
Порпарол Европске Комисије Маргаритис Схинас јуче је на питаје новинара о различитим приступима ЕУ питању независности Косова и Каталоније одговорио да је ”Шпанија земља чланица” и да за њих та два случаја ”нису упоредива”.
”Када је признање Косова у питању, то је био врло специфичан контекст. То је позиција усвојена од стране Савета, а на основу УН декларације и различитих резолуција УН и међународне заједнице. У питању је веома специфичана гео-политичка логика и контекст са специфичним разлозима. За Европску комисију те ситуације нису упоредиве”, поручио је у понедељак портпарол Европске комсије Маргаритис Схинас.
Председник Србије Александар Вучић одговорио је да је овакав став Европске комисије јасан пример двоструких стандарда, а премијерка Ана Брнабић упитала да ли се међународно право промењује само за ЕУ, а да неко друго међународно право важи за треће земље.
Београд је најавио да ће се званично, писмом, обратити Европској комисији овим поводом.
Filip-KIM
03.10.2017. 08:19
Danas politicari priznaju da su sami otpisali rezoluciju 1244 i u pregovorima sa EU i Eulexom otpisali vojne,pravosudne i policijske organe na kim a administrativna linija postala je granica Kosova.Ko koga laze i obmanjuje 17 godina nakon bombardovanja a kune se da je Kosmet srce Srbije i uporedjuje Kataloniju sa Kosmetom radi dobijanja politickih poena ??.Prekinuti razgovore u Briselu i zamrznuti odnos i okrenuti se saradnji sa Kinom i Rusijom posto se EU raspada u drzi nas u magli prijema.
@Filip-KIM - baš te pametasnb predlog dali da idemo sa onima koji imaju dve milijarde gladnih predlažete rusiju pa rusija je kada joj je naj vecom greškom covecanstva skinuta gvozdena zavesa prvo šđto je uradila rasturila sfrj preko srbije I dan dans koristi srbiju za izazivanje tenzija na balkanu I evropi niko ne zna ni jedan njihov proizvod zato žive od izazivanja kriza svuda po svewtu od efrj pa do arapskog proleca kina je socijalna bomba gde je manjina od svoje zemlje napravila koloniju pa zar snjima d
@Filip-KIM - Ја када нешто незнам бар ћутим. Шта мислиш зашто Турска (чланица НАТО) купује Руске одбрамбене системе? Чије моторе користе ракете Амеичког свемирског програма (НАСА)? Чији се лимови уграђују у јапанске аутомобиле? И да ти не набрајам даље - све је то Руско! А о Кини си се баш излупао "за све паре"! Јуче сам дошао из Кине и слика првог реда на семафору (у било ком граду Кине, пуно сам их обишао): Ауди Q7, Ренџ Ровер, Порше Кајен, Тојота Ланд Крузер... Кина је тренутно најперспективнија земља!
Sve razumem, ali ne razumem da je srpskoj "eliti" potrebna Katalonija pa da shvati da EU nema blage veze sa demokratijom, poštovanjem ljudskih i međunarodnog prava, jednakom šansom za sve i miroljubivom koegzistencijom međunarodno priznatih država. Naprotiv. EU je stvorena od obaveštajnih struktura SAD, kapitalom četiri najveće svetske banke i jedina svrha EU je da bude proksi u planovima Vašingtona da zavlada Planetom. Ništa više, ništa manje draga domaća Evrotalibanska "elito" ...
@PP - O kojoj srpskoj eliti piset, koji su to?
Коментари (30)