ДВОСТРУКИ АРШИНИ: Не постоји алиби за отимање територије; ЕУ: Нису двоструки стандарди, већ је Косово јединствено

Е. В. Н./Танјуг

03. 10. 2017. у 08:01

Стручњаци за међународно право, као и аналитичари сагласни да брисел примењује дупле аршине. Варади: На КиМ није било референдума

ДВОСТРУКИ АРШИНИ: Не постоји алиби за отимање територије; ЕУ: Нису двоструки стандарди, већ је Косово јединствено

Фото Танјуг

ТЕШКО одбрањиво, "реторичка мимикрија" и покушај да се двоструким аршинима камуфлира учешће ЕУ у сецесији КиМ - овако стручњаци за међународно право и аналитичари оцењују став ЕК да се каталонски случај не може поредити са Косовом, јер Србија, за разлику од Шпаније, није чланица ЕУ.

Професор међународног права Тибор Варади сматра да аргументација коју је употребио портпарол ЕК Маргаритис Схинас није добра, јер признавање права на самоопредељење или његово непризнавање не може да важи само за чланице ЕУ или за државе ван Уније:

- Чињеница је да ситуација у Србији, после бомбардовања НАТО, није иста као данас у Шпанији, али то нису правни аргументи већ политичке околности. Такође, на КиМ није било референдума пре отцепљења.


Варади за "Новости" каже да не зна на која документа УН и међународне заједнице је Схинас могао да мисли кад је рекао да се на њих ослањао Европски савет у одређивању према Косову. Он додаје да се можда у ЕК позивају на саветодавно мишљење Међународног суда правде да сама декларација о независности Косова није супротна међународном праву, али Варади додаје да је суд тад избегао одговор да ли се одвајањем Косова крши међународно право.

И професор уставног права Ратко Марковић каже нам да аргументација која се чула из Брисела није утемељена у међународном праву:

- Чланство у УН даје много ширу заштиту од ЕУ, самим тим што гарантује територијални интегритет, суверенитет, уставни поредак... Конкретно, једнострано отцепљење Косова у директној је супротности Резолуцији 1244 СБ УН.

Ставови ЕК за политичког аналитичара Дејана Вука Станковића представљају покушај Брисела да побегне од политичке одговорности за случај Косова:

- Са друге стране, у ЕУ се плаше да право на самоопредељење које су користили грађани Каталоније не постане европска пракса. Јер, осим Каталоније постоји још низ подручја у ЕУ која врло лако и брзо могу имати ситуације као оне јуче у Барселони.

Професор Правног факултета у Београду Бојан Милисављевић сматра да је ЕУ применила двоструке аршине:

- У случају Шпаније инсистира се на територијалној целовитости и уставном уређењу, док у случају Србије то није била политика коју је следила ЕУ. Ако штити устав и политику Шпаније, онда ЕУ треба да стане иза одлуке Мадрида да не призна Косово.

Милисављевић сматра да Србија из ове ситуације не може да извуче неку конкретну правну корист, али можемо политички да указујемо на ту недоследност и да се трудимо да остваримо наше интересе у вези са КиМ.

ЕУ: НИСУ ДВОСТРУКИ СТАНДАРДИ, ВЕЋ ЈЕ КОСОВО "ЈЕДИНСТВЕНО"

Портпаролка Европске уније Маја Коцијанчић одбацила је наводе да за Каталонију, тачније Шпанију, важе другачији стандарди од оних који су важили за Србију у случају Косова и истакла да је међународно право универзално, и да га ЕУ "у потпуности поштује".

Коцијанчић је, поводом јучерашњег става Европске комисије да су случајеви Косова и Каталоније ”неупоредиви”, нагласила у изјави за Тањуг да ”не постоје доструки снадарди”.

"Косово је јединствен случај”, рекла је Коцијанчић Танјугу.

”Као што је то потврдио Савет (Европски савет), Косово је јединствен случај и као такав се не може упоредити са било којом другом ситуацијом. Двоструких стандарда нема. Међународно право мора бити универзално примењено, а ЕУ га у потпуности поштује”, стоји у писаном одговору Коцијанчић за Тањуг.

Коцијанчић није директно одговорила на питање Тањуга какву ”политичку поруку” ЕУ шаље земљама кандидатаима, посебно Србији, ставом да је ”Шпанија држава чланица” те да су због тога ”случајеви Косова и Каталоније неупоредиви” .

Она је, наиме, поновила став да Србија и Западни Балкан имају ”јасну ЕУ перспективу”, коју су потврдили и Европски савет и председник Европске комисије Жан Клод Јункер у свом говору о Стању уније.

”Очекујемо да поздравимо премијерку Србије Ану Брнабић следеће недеље у Бриселу, када ћемо наставити разговоре о новим корацима на ЕУ путу Србије”, закључила је Коцојанчић.

Порпарол Европске Комисије Маргаритис Схинас јуче је на питаје новинара о различитим приступима ЕУ питању независности Косова и Каталоније одговорио да је ”Шпанија земља чланица” и да за њих та два случаја ”нису упоредива”.

”Када је признање Косова у питању, то је био врло специфичан контекст. То је позиција усвојена од стране Савета, а на основу УН декларације и различитих резолуција УН и међународне заједнице. У питању је веома специфичана гео-политичка логика и контекст са специфичним разлозима. За Европску комисију те ситуације нису упоредиве”, поручио је у понедељак портпарол Европске комсије Маргаритис Схинас.

Председник Србије Александар Вучић одговорио је да је овакав став Европске комисије јасан пример двоструких стандарда, а премијерка Ана Брнабић упитала да ли се међународно право промењује само за ЕУ, а да неко друго међународно право важи за треће земље.

Београд је најавио да ће се званично, писмом, обратити Европској комисији овим поводом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (30)

Filip-KIM

03.10.2017. 08:19

Danas politicari priznaju da su sami otpisali rezoluciju 1244 i u pregovorima sa EU i Eulexom otpisali vojne,pravosudne i policijske organe na kim a administrativna linija postala je granica Kosova.Ko koga laze i obmanjuje 17 godina nakon bombardovanja a kune se da je Kosmet srce Srbije i uporedjuje Kataloniju sa Kosmetom radi dobijanja politickih poena ??.Prekinuti razgovore u Briselu i zamrznuti odnos i okrenuti se saradnji sa Kinom i Rusijom posto se EU raspada u drzi nas u magli prijema.

auunt

03.10.2017. 10:40

@Filip-KIM - baš te pametasnb predlog dali da idemo sa onima koji imaju dve milijarde gladnih predlažete rusiju pa rusija je kada joj je naj vecom greškom covecanstva skinuta gvozdena zavesa prvo šđto je uradila rasturila sfrj preko srbije I dan dans koristi srbiju za izazivanje tenzija na balkanu I evropi niko ne zna ni jedan njihov proizvod zato žive od izazivanja kriza svuda po svewtu od efrj pa do arapskog proleca kina je socijalna bomba gde je manjina od svoje zemlje napravila koloniju pa zar snjima d

Smarty

03.10.2017. 11:23

@Filip-KIM - Ја када нешто незнам бар ћутим. Шта мислиш зашто Турска (чланица НАТО) купује Руске одбрамбене системе? Чије моторе користе ракете Амеичког свемирског програма (НАСА)? Чији се лимови уграђују у јапанске аутомобиле? И да ти не набрајам даље - све је то Руско! А о Кини си се баш излупао "за све паре"! Јуче сам дошао из Кине и слика првог реда на семафору (у било ком граду Кине, пуно сам их обишао): Ауди Q7, Ренџ Ровер, Порше Кајен, Тојота Ланд Крузер... Кина је тренутно најперспективнија земља!

PP

03.10.2017. 08:23

Sve razumem, ali ne razumem da je srpskoj "eliti" potrebna Katalonija pa da shvati da EU nema blage veze sa demokratijom, poštovanjem ljudskih i međunarodnog prava, jednakom šansom za sve i miroljubivom koegzistencijom međunarodno priznatih država. Naprotiv. EU je stvorena od obaveštajnih struktura SAD, kapitalom četiri najveće svetske banke i jedina svrha EU je da bude proksi u planovima Vašingtona da zavlada Planetom. Ništa više, ništa manje draga domaća Evrotalibanska "elito" ...

Profa.

03.10.2017. 08:28

Oduvek eu i ameri su bili protiv pravoslavaca takvi su i dan danas, samo im av veruje i dao je kosovo radi eu

ветеран

03.10.2017. 08:32

БиХ, није чланица ЕУ. Р.Српској, одмах, дати независност!

MatijaBG

03.10.2017. 08:45

Katalonci su stari ponosni narod,čak i drugačijeg jezika od Španaca.Imaju pravo na svoju zemlju,na svoj život,a što se Kosova tiče,Srbija je izgubila rat protiv NATO-a.A da ne zaboravimo,šta su Srbi u HR hteli svojom balvan revolucijom....otkud vam pravo da vi koji ste proglašavali Republike na tuđim teritorijama pravite od sebe zaštitnike suverenih država?!

deda 1946

03.10.2017. 10:49

@MatijaBG - Najbolji i najrealniji komentar. I sta se nasi trse i prave predstavu a uspeh ce biti, skloniti to pismo.

MarkoSi

03.10.2017. 10:59

@MatijaBG - Razlika je drastična. Naime, Katalonija kao nezavisna država ima istorijsko utemeljenje i legitimitet i iznad svega, nije nastala na genocidu i/ili etničkom čišćenju npr. Andalužana. hrvatska kakva je danas, nastala je na dugotrajnom etničkom čišćenju srpskog naroda i (bar kada su u pitanju određene teritorije) nema nikakav pravni legitimitet (Istra, Dubrovnik, Vojna krajna koja se manje-više podudara sa RSK). Isto važi i za KiM na kome više od 100 godina šiptari vrše sistematski progon Srba.

Folic

03.10.2017. 11:21

@MatijaBG - Bravo. Milosevicevci su se uvek prodavali za humaniste i filozofe, dok su nosili smajser i kalasnjikov ispod sinjela JNA po bivsim republikama SFRJ.

ranko75

03.10.2017. 11:35

@MatijaBG - Mi imamo prava, a srbomrzci poput tebe ih nemaju kod nas u Srbiji. Ako mislis da nisam u pravu,daj da se sretnemo u dvoboju. To je najbolji nacin, a ne mlatiti jezikom.

@@@

03.10.2017. 18:02

@MatijaBG - @.Jes Folicu,vi iz jedinice "Al Mudzahir" ste poznati kao pravi humanisti i merhametlije..Cak ste na srpskoj zemlji igrali "fudbal" osjecenim srpskim glavama..itd,itd,licemeri..

Drug Čabor

03.10.2017. 08:46

Onda dobro. Srbija nije članica EU, ali Hrvatska jeste. Dakle, Istra može da organizuje referendum o nezavisnosti (ili jednostavno proglasi nezavisnost, zavisi od okolnosti). A i Dalmacija, takođe.

Милан

03.10.2017. 08:50

Каталонија не може јер је Шпанија део ЕУ? Зашто онда не признате независтан Крим? Украјина није део ЕУ. А да.. православци немају право на самоопредељење по вама..

Miki - Zg

03.10.2017. 18:25

@Милан - Vratila se u okilje domovine ,komunizam -otimačina 55.god.-nisi gosp. educiran !

Biće vama kme kme

03.10.2017. 10:33

@Bosanac do koske - kad ode Republika Srpska... a vi ćete živeti sa braćom Jordancima...

Op žica, žica

03.10.2017. 11:40

@Bosanac do koske - Polako sa Jordancima ... prvo treba da prežive sledeći sukob ... :D

E. S. Herman: "The Srebrenica Massacre was a Gigantic Political Fraud"!

04.10.2017. 00:41

@Bosanac do koske - Одржаваће се док се не достигне количина коју су договорили Клинтон и Изетбеговић.

ime ili nadimak

03.10.2017. 09:18

globalisticka evropska unija i neizabrane birokrate koje vladaju istom su dokazale kakav su sljam.

Milovan P

03.10.2017. 11:23

Ni Bosna nije clanica EU, sta je sa R Srpskom? Ni Hrvatska nije bila clanica EU pa ste priznali proterivanje pola miliona Srba iz nezavisne drzave Hrvatske I pad RSK. Licimeri najgore vrste.

MUDROST = REALNOST

03.10.2017. 11:34

Građani moraju da prave razliku između nacionalnih želja i političke realnosti u EU i na Balkanu (za sve se pita NATO). Ko to ne veruje, prođe kao Srbija 1999.

Beli

03.10.2017. 14:27

@CRNI - Zato što ste svi vi koji bi da ga menjate na izborima daleko gori čak i od njega (koji je najgori u istoriji). Srbiji ne treba promena vlasti, Srbiji treba sveopšti narodni Ustanak u kojem bi se očistilo i pohapsilo sve što je bilo povezano sa državom na bilo koji način u poslednje 72 godine. Po Rumunskom scenariju. Preki sud, pa iz kombija uza zid, bato! Pa kada se oslobodimo 200.000 jugo-komunističkih i jugo-socijalističkih parazita pri vrhu države, da pravimo novu, Srpsku.

Косовка

03.10.2017. 20:52

И јесте јединствено! Хиљаду милијарди долара у злату, сребру, цинку, лигниту, олову, бакру... Или, како су прецизно израчунали амерички и ЕУ стручњаци - 980 милијарди!

Косово је Србија, бре!

04.10.2017. 00:47

Милане, како (и да л' смеју) да признају независност Крима кад је Крим део Русије? А Русија им није Србија!