Против прелетача и презиром
29. 08. 2017. у 19:02
Странке предлажу решења за проблем масовног мењања политичких дресова. ЛСВ се залаже за усвајање партијских правилника, а ДСС за моралну осуду

ПАРЛАМЕНТАРНЕ странке махом су сагласне да треба наћи решење за хроничан проблем "прелетача", али док по некима промени партијских дресова преко ноћи треба стати на пут законима, други предлажу интерне прописе, чак и моралне осуде.
ЛСВ се јуче заложила да странке донесу правилнике по којима неће прихватати чланове других странака који долазе са посланичким или одборничким мандатима. Они наводе и податак организације ЦРТА, по ком је у 52 општине и града у Србији, нарочито после локалних избора, забележен феномен "прелетача" у владајуће странке.
- Уколико је жеља за променом странке плод искрене промене политичких убеђења, одборници или посланици би требало да пре одласка своје мандате оставе оној листи са којом су га освојили - сматрају у ЛСВ.
Шеф ИО СПС Ђорђе Чабаркапа мишљења је да се овај проблем не може решити унутарстраначким правилником:
- Најбоље решење је да у закону постоји јасно дефинисана одредба која би овакве и сличне ситуације решавала у интересу бирача.
Чабаркапа подсећа да посланици који напусте клуб могу чак и да агитују за политику скроз супротну од оне због које су изабрани. Као пример за то, он наводи Дијану Вукомановић, која је била на листи СПС, а онда прешла у опозицију.
Иницијативу ЛСВ подржавају либерали. Њихов портпарол Јован Најденов каже нам да су од почетка били против решења које омогућава да трговина мандатима постане свакодневна појава.
- Осим нормативних, морају се поставити и моралне баријере вечитим прелетачима. То је одувек био став ДСС - каже нам потпредседник ове партије Дејан Шулкић. - Искорењивање рак-ране нашег политичког система се може постићи реформом изборног законодавства и јавним презиром прелетача.
ИНТЕРЕС ЈАЧИ ОД ЗАКОНА
НЕМАЊА Ненадић, програмски директор "Транспарентности Србија" мисли да предлог ЛСВ у овом моменту није реалан, јер иза сваког "прелетања" стоји интерес који је некада толико јак да се крше не само правила политичке културе, већ и закони.
Прочитајте још:
Срета
29.08.2017. 19:17
Увест систем где се гласа за особу а не за странку.То је права демократија.
treba da započnemo borbu protiv privatizacije parlamenta
Мандат припада посланику, а не странци. Ако би припадао странци у парламенту би требало да седи онолико посланика колико је странака прешло цензус и свако би имао гласачко право које би било пропорционално подршци бирача. Али није тако. У САД је сасвим нормално да конресмени и сенатори гласају против предлога своје странке.
Ух, ал' ће да се насекирају због "моралне осуде"!
Preletaci promene boju odece da budu lepsi dok sede u foteljama,jer oni se samo za njih i bore.
Коментари (14)