Посланици поново о кодексу, бурно и уз опомене
20. 07. 2017. у 11:34
У Скупштини Србије поново је покренуто питање усвајања кодекса понашања посланика, а Администативни одбор формирао је радну групу за израду тог акта. Полемисало се о томе да ли уопште постоји потреба за таквим актом

фото: Никола Фифиц
Све посланичке групе, осим СРС и ЛДП предложиле су своје представнике у радној групи.
ЛДП и СРС сматрају да уместо на кодексу, посланици треба да раде на измени Пословника о раду парламента за који кажу да је важнији посао од доношења кодекса.
Председник Административног одбора Александар Мартиновић из СНС каже да је упутио позив свим посланичким групама да предложе своје чланове, те истакао да је намера да се кодекс у парламенту не усвоји пуком већином, него да се постигне консензус.
"Није ми намера да се кодекс донесе пошто пото, него да се заједнички договоримо о његовој садржини", рекао је Мартиновић који је позвао посланичке групе, које то нису до сада учиниле, да предложе своје представнике у радној групи.
Мартиновић тврди да жели да одагна све сумње да ће кодексом бити умањена нека права посланика.
"Ту врсту страха не треба да имате", поручио је Мартиновић после изношења таквих ставова у расправи и изразиоо наду да ће тај акт ускоро бити усвојен.
Ако смо политички противници, дубоко сам уверен да не треба да будемо непријатељи, не треба једни друге да мрзимо, вређамо и псујемо, додао је.
Посланик СРС Немања Шаровић каже да је лаж да постоји искрена жеља да се до кодекса дође консензусом и да се то види по томе што би тој радној групи председавао Мартиновић за кога каже да је "најбољи представник посланичке групе СНС, светионик доследности и морала, најлепиши и напаметнији у посланичкој групи СНС и права морална громада".
Шаровић је предложио да се донесе јос један кодекс који би каже, забранио "политичку проституцију", како се не би прелетало из једне у другу странку.
Шаровићу је Мартиновић искључио микрофон и изрекао најпре једну, а потом и другу опомену због урушавања достојанства одбора, наводећи да неће дозволити да Ссаровић од одбора прави циркус и вређа посланике.
Због изрицања опомена негодовали су и Шаровић, који каже да никога није вређао, али и његов страначки колега Милорад Мирчић, који је приметио да Мартиновић "није имао такве манире док је био у СРС".
Шаровић и Мирчић, који сматра да је израда кодекса губљење времена, након тога су напустили седницу.
Посланик ЛДП Ненад Милић казе да је бесмислено у овом тренутки радити на кодексу, већ да треба формирати радну групу за измену Пословника у циљу смањења дискреционих права председавајућег скупштини и омогућавања једнаких услова за све посланике.
Милић је навео да свака власт до сада Пословник о раду тумачила на свој начин и то на штету опозиције, и истакао да мора да постоји Пословник у који ће и власт и опозиција имати поверење.
И Милић је отишао пре краја седнице и то током расправе о следећој тачки дневног реда - Предлогу кодекса понашања посланика о границама дозвољености коменатрисања судских одлука и поступака, који је поднео Мартиновић, а који је такође после бурне расправе усвојен.
У расправи, на питање посланице ДЈБ Бранка Стаменковић да ли ће израда кодекса понашања посланика кренути из почетка или ће се користити матерајали из претходних скупштинских сазива који су се бавили тим питањем, Мартиновић је рекао да ће сви чланови радне групе добити материјала неопходан за рад, да постоји почетна основа, те да је на радној групи да се даље договора о садржају тог акта.
Посланик Двери Срђан Ного каже да не види потребу да се донесе такав кодекс, те да је заправо намера владајуће већине да још више сузи права посланика, да им забрани политичко мисљење и изношење идеја.
Мартиновић је одбацио те наводе и рекао да није намера да се смањују права посланика, нити је могуће учинити , те да је израда тог акта обавеза предвиђена Пословником о раду.
"Крајње смо доборнамерни и искрени. Жеља ми је, ако је могуће, да се до предлога кодекса дође консензусом јер ће он важити и за власт и за опозицију", рекао је Мартиновић.
Мартиновић је поводом кодекса понашања посланика и о томе које су границе дозвољене у коментарисању судских одлука и поступака, рекао да је обавеза да се кодекс донесе проистекла из Акционог плана за Поглавље 23.
О том се предлогу такође бурно расправљало, па је тако Бранка Стаменковић рекла да је пре тог кодекса потребно изменити Устав тако да се правосуђе ослободи политичког притиска, док је Ненад Милић навео да је то "папир" у којем пише исто што и у Уставу и Пословнику, да ће се и након његовог ступања на снагу и даље коменатрисати судске одлуке и да за то неће бити никаквих санкција нити моралне осуде, јер то тај акт и не предвиђа.
Мартиновић је навео да је влада прошле године усвојила такав кодекс, наводећи да већ сада по закону није дозвољено јавно коментарисање судских одлука за кривично дело за које је запрећен шестомесечни затвор и новчана казна.
КОЛИКО СЕ РАДИ У СКУПШТИНСКОМ РЕСТОРАНУ, КО БЛАТИ СРБИЈУ...
Посланици су данас постављали питања члановима владе и надлежним органима, а интересовала их је ситуација у Фијату, одговорност за убиства која су се дешавала у близини Центара за социјални рад, као и шта ће надлежни предузети поводом умрлице на којој је лик председника Александра Вучића.
Ђорђе Комленски из Покрета социјалиста питао је МУП и министарство правде шта ће предузети поводом умрлице која се појавила, а на којој је лик Александра Вучића, председника Србије, додајући да није реч само о варварском чину већ и о кривичном делу.
"Очекујем да та два министарства буду ефикасна, ако се то десава редседнику, може да се деси сваком од нас, то је узнемриавајуће и претеће. Ако нисмо у могућности да заститимо председника, шта нама грађанима преостаје", упитао је Комленски.
Посланица ДС Александра Јерков имала је питање за министра унутрашњих послова Небојшу Стефановића, а желела је да зна ко је особа задужена за протоколе сарадње између центара за социјални рад и МУП-а, као и ко је одговоран за то што протоколи нису испоштовани.
Доста је било заједницке одговорности и да се министри згражавају над тим што се десило, каже Јерков, додајући да је њихов посао да организују протколе уз подсећање да су две жене у претходних десет дана убијене само зато што су жене и пред очима оних чији је посао да их штите.
Она је питала Стефановића, сматрајући да је дужан да одговори грађанима које су његове приватне, личне, пословне пријатељске или полтиицке везе са породицом у којој је пре две недеље један брачни партнер у центру за соцајални рад убио мајку троје деце.
Посланика НПС-СДС Мирослав Алексић интересовало је шта је с извозом Фијата у Русију, а посланик СДПС Предраг Јеленковић питао је Министарство грађевинарства када ће бити постављене заштитне ограде од буке на делу аутопута ка Софији, који пролази кроз Ниш.
Он је питао и какве су могућности да се реализације железнички правац Ниш-Нишка бања-Сићевачка клисура.
Посланик Нове Србије Горан Пекарски питао је министре пољопривреде и здравља да ли ће преиспитати прописе у вези са квалитетом намирница које се увозе у Србију и упореде их са онима које се користе у ЕУ, као и о лечењу малигних обољења с озбиром да је, наводи, женама у Гроцкој ускраћено превентивно лечење.
Посланица Д ЈБ Бранка Стаменковић поново је негодовала због тога што посланици те странке не добијају одговоре на питања која постављају.
Она је питала председника Србије Александара Вучића када ће поднети оставку на место председника СНС и изаћи из сукоба интереса јер, каже, Устав налаже да буде председник свих грађана, а не чланова СНС.
Стаменковић је председницу парламента Мају Гојковић питала када ће одговорити на 15 питања која су јој поставили посланици ДЈБ, и поново питала када ће Гојковић донети план рада Скупштине, када ће сазвати скупштински колегијум и када ће на дневни ред ставити предлог о њеној смени као што је обећала.
Стаменковић је од министра здравља Златибора Лончара затражила објашњење да ли је тачно да годишње "нестаје" милијарда евра из здравственог буџета, а од министра рада Зорана Ђорђевића да уложи ауторитет и застити раднике који раде у скупштинском ресторану, а који су током јесењег заседања прошле године радили више него што прописује Закон о раду.
Посланик СНС Марко Атлагић питао је надлежне да ли има елемената кртивичног дела у наступима Вука Јеремића за кога је рекао да има антидржавне ставове и "блати Србију", релативизује њен суверенитет на КиМ, те да ли ће бити предузете одговорајуће мере.
Атлагић каже да је Јеремић ауторским текстом у "Вашингтон посту" још једном показао да му се сва политика своди на мржњу према Вучићу и Србији.
"Недопустиво је и дубоко непатриотски чин да блати Србију и Вучића пред његов сусрет са потпредседником САД Мајком Пенсом", каже Атлагић и навео да су "грађани Србије шокирани оним што говори Јеремић".
Посланик СРС Милорад Мирчић питао је министра одбране Александра Вулина и председника Србије Александар Вучића о разлозима за упућивање припадника Војске Србије на НАТО вежбу која ће бити одржана у Бугарској, Румунији и Мађарској, као и да ли ће бити промене политике с озбиром да је Вучић за прву посету као шеф државе изабрао САД.
Мирчић је питао чијим новцем је плаћено 500.000 евра луксузно блиндирано путничко возило аудио А8 за потребе НБС, у тренутку када штрајкују радници Фијата и Гоше и када владају беда и немастина.
Stefan
20.07.2017. 16:02
Mislim da bi trebalo da svi u skupstini hodaju i nastupaju na trubuni - goli. Koja bi to gledanost u narodu bila. To bi prepljunulo sve Pinkove kanale zajedno.....
Namera je da se kodeks u parlamentu ne usvoji pukom većinom, nego da se postigne konsenzus.
Turbulencije u SKupštini stvara opozicija konstantnim uvredama na račun pojedinih poslanika vladajuće stranke a prvenstveno vređajući Maju Gojković!
Nema tog kodeksa koji će biti ispoštovan
Коментари (4)