Одјавите се на време да би сачували стаж
15. 08. 2019. у 13:00
Самосталци који су неажурни у уплатама доприноса могу да остану без могућности да остваре право на пензиони чек

У ПРОТЕКЛОМ периоду многи самосталци који сами уплаћују доприносе за пензијско и инвалидско осигурање добили су обавештење да су остали без стажа, јер је прошло шест месеци од рока када су могли да измире заостале доприносе.
У Фонду се увелико пишу решења, а многи су добили и "опомену" да ће остати без уписаног стажа уколико у року од шест месеци не уплате заостале доприносе.
Наиме, прошлог септембра је први пут уведена одредба (члана 15 Закона о пензијском и инвалидском осигурању) да они који сами уплаћују пензионо оног дана када престану да измирују обавезу у року од шест месеци добијају решење којим се утврђује престанак осигурања уколико у року не измире дуговања. Зато је потребно да се одјавите на време како бисте сачували свој претходни стаж.
Самосталцима, према новим изменама Закона, више није могуће да накнадно уплаћују доприносе пошто истекне рок од шест месеци. Дакле, уколико је прошло пола године од последње уплате, онај ко себи уплаћује стаж неће моћи да настави уплаћивање. Они ће, када одлуче да наставе да уплаћују доприносе, морати поново да започну радни однос.
- Уколико нисте благовремено уплаћивали доприносе и знате да је од последњег плаћеног периода протекло више од шест месеци немојте уплаћивати новац јер се та уплата неће прихватити - кажу у Фонду. - Уколико нисте сигурни да ли је прошао рок, консултујте се с неким у одговарајућој служби Фонда најближој вашем пребивалишту.
Фонд ће свим самосталцима утврдити престанак осигурања са последњим даном до ког су уплаћени доприноси. Како се не би догодило да самосталци буду изненађени, из Фонда су послали и припремају нова решења свима који нису у датом року измирили обавезе, како би их обавестили да је дошло до престанка осигурања. Надлежне стручне службе у Фонду обрачунавају који период је тим уплатама покривен, а узима се у обзир датум сваке појединачне уплате.
- Рецимо, уколико је осигураник уплатом извршеном у априлу измирио допринесе за део јануара 2018. године, неплаћени доприноси доспели су на наплату 15. фебруара - кажу у ПИО. - Рок од шест месеци је истекао 15. августа. То што је уплата доприноса извршена у априлу није од значаја за рачунање рока, већ се почетак рока рачуна искључиво од 15. дана у наредном месецу у односу на први месец у ком постоји неплаћен период осигурања. Ако доприноси нису накнадно уплаћени до септембра, почела је примена измењених одредаба Закона и даље уплате више нису могуће.
Уколико осигураник ипак уплати и након 30. септембра, та уплата ће се евидентирати и по спровођењу одговарајућег поступка констатоваће се да постоји неосновано уплаћен износ и вратиће се осигуранику.
Решење за осигураника значи престанак обавезе уплате доприноса, као и обрачуне камата за доспеле, а неплаћене доприносе. Практично, ова решења осигуранике ослобађају дуга.
Самосталци неће моћи да се жале да нису знали, да су превидели или се закомпликовало нешто око документације, јер доприноси онима који их сами уплаћују први пут на наплату доспевају по доношењу решења и његовом извршењу и то у року од 15 дана, а касније доприноси на наплату стижу 15. у месецу за претходни месец.
ПОСЛЕ 65 ГОДИНА НОВИ РАДНИ ОДНОС
РАДНИ однос не мора да престане кад неко прослави 65. рођендан, али уколико појединац уз старосни услов има и 45 година стажа, послодавац би требало поново да га пријави и да са њим заснује нови радни однос.
Запосленима, који су у радном односу и после 65. године, а већ имају 45 година стажа, послодавац је у обавези да настави да уплаћује доприносе за ПИО, али те уплате неће улазити у висину пензије. Зато је потребно засновати нови радни однос, који ће онда улазити у утврђивање укупног стажа и доприноса.
неко сасвим небитан
16.08.2019. 16:47
А зашто је битно када неко не уплати 6 месеци стажа?Зар се радни стаж за пензију не рачуна месечно?То значи да неко може да уплати у току године 6 месеци а онда да чека опет летои да заради неку нову лову којом ће платити још неки месец стажа.Не може нико,па ни држава да узме нечију уплату јер је то КРАЂА.Оно што је уплаћено је уплаћено,прерачунава се за радни стаж као и за пензију јер је и овако систем обрачуна на основу односа уплаћеног и републичког просека.Све друго је отимачина.
Коментари (1)