Најскупље пероне има главни град
01. 08. 2019. у 16:00
Велике разлике у ценама станичних услуга у Србији. Чекање у Новом Саду - 20, а у Београду 190 динара. У Бору, Мајданпеку и Бољевцу бесплатно

Фото А.Станковић
ЦЕНА станичне услуге у Београду недавно је са 180 повећана на 190 динара, док је рецимо, аутобуска карта до Панчева - 200 динара. Тарифа коју путници у српској престоници плаћају убедљиво је најскупља у читавој земљи, а услуга коју добијају, готово иста као и у сваком другом месту. За тих 190 динара, путници немају чак ни бесплатан тоалет, већ и за то морају који динар да издвоје.
Посебних обавештења није било, нити најава, већ је само освануло обавештење о новој цени. Своје огорчење и изненађење нису крили ни путници, који ни до сада нису баш много знали због чега толико плаћају станичну услугу, када се та накнада већ узима од самих превозника, да би уопште ту могли и да стану.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: БАС: За улазак на перон од сада – 190 динара
- Пружање станичних услуга регулисано је Законом о друмском саобраћају - рекла нам је Мирјана Дамјановић из тржишне инспекције Министарства трговине. - Тачно се зна шта све станица треба да испуни, шта је прописано, а постоје и лиценце за пружање ових услуга. За све то надлежно је Министарство саобраћаја. Они контролишу станице, услове, раде категоризацију станица, па самим тим и да ли оне пружају услугу у складу са тим. И цена је одређена категоријом. А Влада Србије, на предлог ресорног министарства, прописује начин утврђивања највише цене станичне услуге. Прописана је и казна за пружаоце услуга, ако не раде у складу са квалитетом.
У Министарству саобраћаја јуче нису одговарали, па до закључења овог броја нисмо могли да сазнамо конкретан разлог поскупљења станичне услуге у Београду.
Станична услуга, чија би цена требало можда да буде симболична, није свуда иста. Иако је услуга, мање-више на истом нивоу. Тако, цена перонске карте на Међумесној аутобуској станици у Новом Саду, према важећем ценовнику од 1. јула 2015. године, перонска карта износи 130 динара. Карту плаћају они путници који не купе возну карту на станичним шалтерима, него у аутобусу, они који се возе аутобусима ЈГСП чије је полазак са перона МАС и грађани који улазе на перон да би аутобусом послали пакет.
Фото З.Јовановић

- Приликом куповине карте за вожњу путник излазак на перон плаћа кроз станичну услугу, чија висина зависи од удаљености места до којег путује - објашњавају за "Новости" у новосадској МАС.
Тако је у овом граду за дестинације до 50 километара станична услуга 20 динара, за оне до 100 километара 60 динара, а за удаљености веће од 200 километара плаћа се 130 динара.
Ужичани такозване станичне услуге, које подразумевају једино улазак на пероне аутобуске станице, плаћају 100 динара. Тако се цена овог намета изједначила са картом за вожњу на већини праваца "у локалу", али Ужичани неретко успевају да избегну плаћање ове ставке.
- Увек користим бољи начин, таксијем за 100 динара не идем до главне аутобуске станице, већ до прве следеће и тако не плаћам "станичну услугу" - каже Урош Антић, редовни путник на релацији од Ужица до Златибора. - Примера ради, станична услуга за коју ништа не добијате кошта 100 динара, а карта за превоз до Златибора 170 динара.
Цена станичне услуге у Јагодини је 70 динара и није мењана седам-осам година. Улазак на пероне на Аутобуској станици у Крагујевцу кошта сто динара. Неготински ""Николић превоз"", који има аутобуске станице у Зајечару и Неготину, наплаћује перонске карте у износу од 100 динара.
- Ако је аутобуска карта купљена код другог превозника, на нашим станицама наплаћујемо перонске карте у износу од 100 динара - речено нам је у овом предузећу. - Али, ако су карте купљене у "Николић превозу", онда се станична услуга не наплаћује.
Фото З.Јовановић

С друге стране, борски "Ботравел", који има аутобуске станице у Бору, Мајданпеку и Бољевцу, не наплаћује перонске карте на својим аутобуским станицама.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Путарина кроз Србију кошта 2.130 динара
НАПЛАЋУЈУ ПО КАЗНИ
Перонску карту на Аутобуској станици у Нишу предузеће "Ниш експрес" наплаћује 60 динара. Ова цена је уведена недавно и практично је изнуђена након што је Комисија за заштиту конкуренције казнила ово предузеће са 40 милиона динара, јер су "злоупотребили доминантан положај на тржишту изласка на перон аутобуске станице на територији града Ниша".
"Ниш експрес" је, као управљач Аутобуском станицом Ниш, путницима наплаћивао различите цене станичне услуге у вези са возном картом, у зависности од дужине релације путовања.
Saša Radojčić, Beograd
01.08.2019. 16:03
PLJAČKA!!! KO MOŽE OVO DA ZAUSTAVI !?
Мало је то.Више треба.
Alo, dokle vise. Skupa struja, skupa kirija od, stana, zasto sam u ovoj vukojebini ja odrasto...??? Kako divan tekst. Dakle masa, samo cuti podvite repove i sikcite kroz zube kako nam je tesko. Oni sto su stigli ma voz o'sli su u nepovrat.......
u Čačku se ne plaća peronska ali je zato prevoz skuplji pa mu dođe isto
Izostavio sam deo teksta, kako ne bih odgovarao. Ipak je ovo lopovska država, nije joj za verovati
Коментари (12)