ФАЛСИФИКОВАЊЕ НОВЧАНИЦА: Лажни јуан стигао и до наше земље
28. 01. 2019. у 19:02
Међу 3.854 новчаницe које су фалсификоване током прошле године, откривена и једна кинеска у Нишу

Depositphotos
МЕЂУ 1.225 комада фалсификованих страних новчаница, колико је током прошле године откривено у Србији, налази се, први пут, и једна кинеска. Новчаница од сто лажних јуана појавила се у Нишу. Како је "Новостима" потврђено у Народној банци Србије, ово је први случај откривања фалсификата кинеског јуана у нашој земљи.
- Фалсификат је констатован Извештајем о експертизи новца који је израђен 5. октобра 2018. Захтев за експертизу новчанице у апоену од 100 кинеских јуана поднело је физичко лице преко Министарства унутрашњих послова у Нишу - истичу у Народној банци Србије.
Познато је да се у нашој земљи фалсификатори најчешће "баве" динаром, евром и америчким доларом. Ређе се откривају фалсификати немачке марке, британске фунте, швајцарског франка, аустралијског долара и конвертибилне босанске марке.
- Веома ретко констатовали смо и фалсификате руске рубље и мађарске форинте - прецизирају у НБС.
Немачка марка се, годинама уназад, редовно налази на листи откривених фалсификата у Србији, иако од 2002. године није званично средство плаћања. Међутим, НБС је и даље котира на званичној курсној листи, заједно са још 10 неважећих европских валута (француски франак, грчка драхма, италијанска лира...) и то због потребе вођења књиговодствених евиденција у банкама.
И док у централној банци Немачке марка може слободно да се замени за евро, у нашој земљи само две банке мењају некадашњу немачку валуту, и то за динаре. Управо се на банкарским шалтерима и открива лажни новац.
ПРОЧИТАЈТЕ И:Девизе напуниле излоге
- Фалсификати су откривени, у апоенима од 100 и 200 немачких марака, у Београду, Сјеници и Шапцу укупне вредности 600 немачких марака. Мисли се на номиналну вредност јер фалсификати новца иначе немају вредност и одузимају се од лица код којих се затекну, без надокнаде - објашњавају у НБС.
У Београду је у три случаја откривена новчаница од 100 немачких марака у банци приликом пријема новчанице од клијента банке на шалтеру, новчаница од 100 немачких марака је откривена и у Сјеници, такође у банци приликом обраде новца, док је новчаница од 200 немачких марака откривена у Шапцу, у банци приликом пријема новчанице од клијента банке на шалтеру, показују подаци НБС.
ДОМАЋА ВАЛУТА
ТРИ пута више лажних динара је откривено током 2018. године, у односу на страни новац: 3.854 фалсификата домаће валуте, наспрам 1.225 "туђих" новчаница, међу којима је чак 1.096 лажних евра. Следи 109 комада лажних долара, док се под групом "остало" налазе преостале фалсификоване новчанице шест валута: швајцарског франка (три комада), немачке марке (пет комада), британске фунте (шест комада), аустралијског долара (три комада), конвертибилне босанске марке (два комада) и кинеског јуана (један комад).