Чадеж: У 2019. велике инвестиције у Србији

Бета

02. 01. 2019. у 11:26

У Србији се у 2019. години очекују велике инвестиције које ће нашим људима донети мого нових радних места, а привреди високе технологије у производњи, каже Марко Чадеж

Чадеж: У 2019. велике инвестиције у Србији

Фото Танјуг

У Србији се у 2019. години очекују велике инвестиције које ће нашим људима донети мого нових радних места, а привреди високе технологије у производњи, казао је у интервјуу за агенцију Бета председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

"За српску економију 2018. била је година потврђене стабилности и здравијег економског раста, заснованог пре свега на инвестицијама, страним и домаћим. То је добра основа за снажнији раст извоза, да у свет у овој и наредним годинама пласирамо све више наших производа", казао је Чадеж.

Он је истакао да ће напредак Србије зависити и од тога колико буду убрзане структурне реформе, првенствено у јавном сектору - државним предузећима, администрацији и јавним службама, укључујући Пореску управу, као и реформе образовања и здравства.

"Успех ће зависити и од тога колико растеретимо привреду, колико подржимо приватни сектор, посебно мале и средње компаније да расту и развијају се, а велике да буду још снажније, колико страних инвестиција привучемо и колико ојачамо капацитет домаћих компанија да више инвестирају, колико нам пословно окружење буде подстицајније и предвидивије, а привреда конкурентнија, колико више будемо извозили финалних и производа више фазе прераде, колико будемо улагали у инфраструктуру, иновације и високе техологије", оценио је Чадеж.

Одрживи развој српске економије, како је додао, пре свега зависи од прилива инвестиција и раста извоза, због чега је посебно важно да и у наредном периоду инвестиције буду усмерене у извозно орјентисане секторе и високе технологије.

По његовим речима од велике је користи за домаћу економију што су законом изједначени страни и домаћи инвеститори, и што све више домаћих фирми користе државне подстицаје за улагања.


"На иницијативу ПКС домаће компаније ће, као и стране, убудуће бити ослобођене царина на увоз машина из земаља ван ЕУ, односно из оних са којима немамо нулту царину, а које представљају улог у основна средства, односно основни капитал. Такође, државне субвенције последњих година, осим страних, добија све више домаћих компанија, на чему је ПКС посебно инсистирала", казао је Чадеж.

Он је додао да је у протекле две године први пут буџетским субвенцијама за инвестиције подржано више домаћих него страних компанија.

"Од 56 компанија чији су инвестициони пројекти подржани државним подстицајима у 2017. и 2018. години, чак 35 је домаћих из разних сектора привређивања – од агробизниса, преко индустрије до услуга. То говори и о јачању инвестиционог потенцијала домаће привреде", истакао је Чадеж.

Оценио је да колико је важно да се привуче што више страних инвестиција, толико је битно и да јача капацитет и број домаћих компанија које инвестирају, да су и домаћи привредници све способнији да улажу у нове и проширење постојећих капацитета и користе погодности и подршку намењену инвеститорима.

Говорећи о страним улагањима, председник ПКС је навео да је 2018. године завршено, почела реализација и уговорено више од 50 пројеката.

"Страни инвеститори су у Србији 2018. отворили су око 40 нових фабрика, погона, производних линија и дистрибутивних центара у којима ће се запослити готово 16.000 људи. Такође, почела је или се припрема градња још 12 нових великих инвестиција", рекао је Чадеж и истакао да је највише немачких, италијанских и турских инвеститора.

Он је указао да за Србију више није проблем како да привуче инвеститоре већ како да обезбеди довољно квалитетних висококвалификованих радника, и да је зато најважније да образовни систем прати потребе привреде.

"Дуално образовање у средњим школама, кроз пилот пројекте које рализујемо уз подршку немачких, аустријских и швајцарских партнера дало је резултате и од 2013. удесетостручен је број ђака који су у том систему, са 400 на 4.500. Ти ђаци се школују за 33 образовна профила у 80 школа, а у систем дуалног образовања је укључено око 600 компанија", рекао је Чадеж.

Како је истакао, 80 одсто ђака из прве две генерације која је завршиле средњу школу по дуалном моделу запослило се у компанијама у којима су били на пракси, односно у којима су учили уз рад.

На питање када ће дуално образовање бити уведено и у високо образовање он је казао да ресорно министарство већ припрема закон, чији би радна верзија, како очекује, требало да буде готова почетком ове године

"Дуално образовање ће, верујем, без тешкоћа бити уведено у високо школство јер и сада већина компанија којима су потребни стручњаци сарадује са факултетима. Домаћој привреди ће највише бити потребни људи који су у природним наукама, инжењери, ИТ стручњаци", рекао је Чадеж.


Велики посао очекује се, указао је, и на дигитализацији привреде. Дигитална трансформација традиционалних индустрија, изазов је са којим се, каже, због брзих и радикалних техолошких промена, суочава цео свет, и много развијеније економије од наше

"ПКС помаже привреди у дигитализацији, пре свега малим и средњим предузећима. Основали смо Центар за дигиталну трансформацију и спроводимо програм обуке и сертификације консултаната по аустријском моделу. Консултанти предузећима помажу да направе дигиталне мапе и стратегије дигитализације и да примене технолошка решења предвиђена тим документима", објаснио је Чадеж

Одговарајући на питање које су замерке привредника на услове пословања у Србији и које измене прописа траже, председник ПКС је казао да је најважнији захтев да се смање пореска оптерећења

"Предлог привредника је да се у периоду од пет година пореско оптерећења зарада смањи са досадашњих 63 на 46 одсто. То ће бити могуће ако се спроведу планиране реформе, поготово пореска реформа и рефома у здравству. Важно је рећи да због пореског растерећења привреде неће бити мање новца у буџету. Смањење тих трошкова привреди ће омогућити да боље и профитабилније послује, да више инвестира, производи и извози, а самим тим и држави веће приходе. Прошириће се и база за опорезивање и биће мање сиве економије", рекао је Чадеж

Додао је и да је захтев привредника да се побољша приступ изворима финансирања, поготово мањим и средњим предузећима, затим да се спречи нелојална конкуренција на тржишту, укину бирократске баријере и административна оптерећења, а услови пословања буду предвидивији

Коментаришући регионалну економску сарадњу, чији је један од најгласнијих заговорника, Чадеж је казао да инострани привредници кад одлучују где ће инвестирати не посматрају земље појединачно већ гледају на цео регион од 18 милиона људи и процењују шта на том тржишту могу да ураде.

„Свака нестабилност на појединачним тржиштима се рефлектује на цео регион. Инвеститори гледају шта се дешава последњих неколико година на регионалном тржишту и каква му је перспектива, а перспектива нашег региона је чланство у ЕУ и то даје посебну пословну прилику за било ког инвеститора у Србији али и у региону", указао је Чадеж

На питање колико је одлука власти у Приштини да уведу таксе од 100 одсто на робу из Србије и БиХ, угрозила перспективу регионалне економске сарадње, Чадеж је казао да се нада да ће та одлука ускоро бити повучена јер наноси штету не само привреди Србије, која се до сада процењује на 64 милиона евра, већ и привредницима на Косову

„Губитке имају и компаније из Европске уније. Директна штета предузећа из Србије која испоручују робу на косовско тржиште, уколико такса не би била укинута, процењена је на око 500 милиона евра годишње, од чега би губитак компанија из ЕУ које овде послују био око 200 милиона евра. Косовски привредници из Србије највише набављају сировине, репроматеријал и полупроизводе за даљу прераду због тога што су им лако доступни, јефтинији је транспорт и остварују већу зараду него да их купују из других земаља“, рекао је Чадеж

Он је указао да је важно да се политички проблеми у региону коначно реше и да то постане регион успеха а не регион који ће производити проблеме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (124)

Kika

02.01.2019. 13:50

Nova radna mesta su nam najpotrebnija i to cemo i dobiti u ovoj Novoj Godini.Divne vesti, svaka cast za nasu vladu.

Ур Нино сар Сербуле

02.01.2019. 13:51

Србији су преко потребне инвестиције и нова радна места.

Deki

02.01.2019. 13:55

Ohrabljujuce je sto sve veci broj stranih investitora vidi u Srbiji potencijal za njihova ulaganja.

Hana

02.01.2019. 13:55

Radna mesta su nesto sto narod najvise interesuje i raduje, jer zaposlenjem stvaraju sebi i svojim porodicama bolju i izvesniju buducnost.

poli

02.01.2019. 13:58

Odlicna vest za narod nove investicije znace nova radna mesta da ljudi ostanu u Sebiji da rade i zive

star

02.01.2019. 13:58

Zahvaljujući našem predsedniku i Vladi Srbije, našu zemlju očekuju velike investicije, počev od dolaska predsednika Rusije pa nadalje, ova godina će po svojoj prilici premašiti prošlu po ekonomskom rastu.

Dijego

02.01.2019. 14:11

To je ono što je potrebno Srbiji i njenim građanima. Srbija danas ima predsednika koji voli svoj narod i državu i koji radi na tome da građani Srbije žive bolje.

Nenad Kg

02.01.2019. 14:12

Dobro je što su pored zemalja EU i Rusije u Srbiju počeli da ulažu svoj kapital i Kinezi.

Jelena

02.01.2019. 14:14

Privreda je uhvatila zalet,nema stajanja,jedini problem moze biti destabilizacija regiona i toga je Srbija svesna i vodi mudru politiku

ina

02.01.2019. 14:18

Otvaranje fabrika u Srbiji narocito doprinosi nasem ugledu u svetu a samim tim i razvoju nase privrede. Svako moze da oseti boljitak.

aca

02.01.2019. 14:26

Zahvaljujući našem predsedniku i Vladi Srbije, našu zemlju očekuju velike investicije

Ranko

02.01.2019. 14:34

To je najvaznije, investicije znace jos novih radnih mesta i novca u drzavnu kasu.

Kalina23

02.01.2019. 14:44

Nadamo se da ce ova godina biti jos uspesnija i da ce se otvoriti jos mnogo fabrika i time biti otvorena i nova radna mesta.

kosta

02.01.2019. 14:59

Odličnom politikom vlasti Srbija je postala privlačna investitorima,bitno je da se ulaganja nastave.

Darko

02.01.2019. 15:38

Srbija je pokazala stranim kompanijama da je odlicno mesto za ulaganje, zato ce se nastaviti trend otvaranja velikog broja fabrika.

Jelena

02.01.2019. 16:17

Srbija je u 2018oj bila jako uspesna, dosta novih investicija, u 2019 najavljuju jos vece, za Srbiju ce to biti jos veci napredak,idemo u nove pobede

Profesorka

02.01.2019. 16:50

2019.godina ce biti dosta uspesna na svim poljima!Srbija ekonomski jaca sto je za sada najbitnije.

Zoran74

02.01.2019. 17:13

Strani investitori su dobrodosli u Srbiju a njihov dolazak treba da bude podstrek za domace preduzetnike da unaprede svoj proces poslovanja.

Zoran

02.01.2019. 17:19

2018. god je zapisala veliki uspeh ove vlasti na polju investicija. Od 2019. godine ne ocekujemo nista manje

Ana

02.01.2019. 17:19

U 2019 ce se otvoriti prostor za mnogo stranih investicija,a samim tim i mnogo vise radnih mesta i bolji standard.

Miki

02.01.2019. 17:40

Svi ocekujemo da nam 2019. bude godina iz snova i nadam se da ce tako i biti ali za sve je potrebno uloziti trud pa tako i u nasu bolju buducnost!

Marko

02.01.2019. 17:45

Svaka nova investicija donosi nova radna mesta a Srbija je postala jedna od najprivlačnijih zemalja stranim investitorima!

ilija

02.01.2019. 17:50

Srbija je slobodna i stabilna drzava u kojoj vredi investirati, svako ko zeli da otvara nova radna mesta ovde je dobrodosao.

Veljo

02.01.2019. 18:08

Nove investicije, nova radna mesta, brži ekonomski rast - bolji standard građana.

Jelenica

02.01.2019. 18:17

Srbija konacno postaje drzava sa buducnoscu koja obecava, za mnogim mogucnostima i prostoru za napredak.

Andja

02.01.2019. 18:19

Nadamo se da ce se nasgaviti trend investicija i smanjenja nezaposlenosti, a posle i podizanja standarda zaposlenih i svih nasih gradjana.

Sanja

02.01.2019. 18:26

Povecanje investicija je znak da Srbija konacno ide napred... povecanje plata, smanjenje nezaposlenosti su dva najbitnija faktora za gradjane Srbije!

caca

02.01.2019. 19:13

Srbija je postala meta velikih investicija sto je rezultat napretka nase zemlje.U 2019.godini bice jos vise investicija!Idemo u bolju buducnost!!!!

Sara

02.01.2019. 19:23

Investicije u Srbiju su mnogo veće već sada nego u poslednjih 20 godina zajedno, a ovaj nastavak investicija znači i veće plate jer će konkurencije na tržištu biti veća.

uca

02.01.2019. 19:34

U Srbiju se sve vise ulaze, otvaraju se nove fabrike. Verujem da ce u novoj godini toga biti jos vise.

Cile

02.01.2019. 21:29

Sve što srpaki narod zahteva od države biće ispunjeno, jer Srbija namerava da raste dalje!

Pedja

03.01.2019. 05:23

Srbija ima dobar rejting i privlači investitore kojih će biti sve više, a to znači još radnih mesta i boljitak za gradjane.

Hana

03.01.2019. 06:38

Samo neka bude novih investicija. Svaka nova investicija nama mnogo znači!

kiki

03.01.2019. 07:11

Nove investicije za Srbiju puno znače,građani će biti naravno zadovoljniji novim radnim mestima.

Dzo

03.01.2019. 07:32

U Srbiju se sve vise ulaze, otvaraju se nove fabrike,investicije u Srbiju su mnogo veće već sada nego u poslednjih 20 godina zajedno.

Andja

03.01.2019. 07:41

Samo nastavite istim tempom kao sto ste radili u 2018.god. mi cemo biti prezadovoljni.

sale

03.01.2019. 07:49

svaka cast samo napred, ne sumljam da ce ce biti investicija mnogo u 2019, bilo ih je mnogo i u 2018... Razvijamo se u jako brzo.

filip

03.01.2019. 07:49

Velika investiciona ulaganja u Srbiju su dokaz stabilne politike održivog razvoja i napretka.

jaca

03.01.2019. 07:56

Samo nastaviti jačanje ekonomskog razvoja kao predhodne godine...to je suština razvijene države.

Marko

03.01.2019. 08:10

Iz godine u godinu Srbija postaje mesto u koje dolaze razni investitori kako bi ulagali u našu zemlju, otvarali fabrike za srpsko stanovništvo. Za sve ovo srpski narod zahvalan je predsedniku Vučiću!

Marija

03.01.2019. 08:11

Srbija istovremeno mora da sprovede reindustralizaciju i 4. industrijsku revoluciju i time smanji zaostatak za razvijenim zemljama.