Грађани све више користе картице: Без кеша се може
24. 10. 2018. у 16:11
Приметно је да су грађани информисанији и да полако почињу да "напуштају кеш" и у већем броју користе платне картице, а све је више услуга које свакодневно на тај начин могу да плате

Фото Танјуг
Приметно је да су грађани информисанији и да полако почињу да "напуштају кеш" и у већем броју користе платне картице, а све је више услуга које свакодневно на тај начин могу да плате, речено је данас на Visa Cashless Форуму у Београду.
Помоћник министра трговине, туризма и телекомуникација Сава Савић рекао је да је развој дигиталне инфраструктуре веома важан и да је немогуће без иновација имати добре сервисе и услуге.
Он је рекао да је управо због неповерења људи који немају картице важна безбедност ИКТ система.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Za "plastiku" dugujemo milijarde
Савић је подсетио да су у последње време донети важни закони међу којима и Закон о информационој безбедности, односно да су омогућени сервиси и услуге захваљујући којима се корисцницма услуга гарантују веродостојност података.
Савић је рекао да је забележен троцифрени раст броја корисника у мобилном банкарству.
Он је навео пример домаћег старт уп-а Car:Go који, како је рекао олакшава пословање управо због начина плаћања.

Маријана Видас Бубања, председница скупштине Удружења е-Развој рекла је да је финансијски сектор први препознао алате за пословање када је ова обаст у питању , а да је улазак страних банака у сектор донео и нову технологију и нове начине размишљања.
Андреј Алеикин, директор сектора за дигитална решења у компанији Виса рекао је да паметни градови не могу да функционишу без безготовинских плаћања, односно да су она срж паметних градова.
Извршни директор за дигитално банкарство у Комерцијалној банци Петар Стефановић сматра да безготовинско плацање олакшава живот грађанима и да је приметно да корисници полако "напуштају кеш" и да се убрзава прихват и коришхћење платних картица.
Он је навео да се све више услуга на овај начин може платити и као пример навео да су и такси удружења увела Пос апарате, затим у градском превозу се карта може такође на овај начин платити.
Чак и мале трговине имају картичне апарате, рекао је Стефановић и додао да се данас све више робе може поручити преко интернета, те да то показује "без кеша може да се живи".
Саша Дамњановић из Рајфајзен банке је рекао да је едукација клијената најважнија како би им се предочиле све могућности и услуге, а Натаса Секулић из компаније ИБМ навела је да је будућност у вештачкој интелигенцији и иновацијама.
Како је рекла, партнерство државе и бизнис сектора је од кључне важности и "иде руку под руку" када је унапређење ове области у питању.
Niko
24.10.2018. 16:17
kartice su lose...a zasto? zato sto te kada kupuješ karticom prate...znaju kada si kupovao i koliko si potrosio...beleze sve tvoje navike kupovine...a jos je gora stvar sto mogu u svakom trenutku da blokiraju karticu...zato sam kes i iskljucivo kes...
Koriste zato sto smo prinudjeni. Toliko mi je velika plata da ne znam sta bih bez nje...
Samo kes. Ma novac nije novac dok ga nemas u rukama. Spadam u mladju generaciju i uopste ne volim nacin placanja uopsteee. Sve se bojim da cemo i mi za koju godini kao Svedska da izbacimo novac iz uoptrebe. Jer se nama lako namecu novotarije....
upravo zato što sam informisan, da banke uzimaju proviziju, ničim zasluženu. Tako više ostaje onima koji se muče da zarade neki dinar.
Kartica nema konkurenciju. Koristim je svuda gde je prihvataju. Komforno je i kada se navikneš i prevaziđeš predrasude, više se ne vraćaš kešu - osim na zelenoj pijaci. Mada, potpuno se slažem sa "Niko-om" da od privatnosti tu više nema ni pomena. Sve ima svoju cenu.
Коментари (5)