ММФ очекује раст Србије од 4,2 одсто у овој години
04. 10. 2018. у 12:33
Међународни монетарни фонд очекује реални раст бруто домаћег производа (БДП) Србије у овој години од 4,2 одсто, а у наредној години од 3,5 процената, изјавио је данас шеф делегације ММФ-а Џејмс Руф

Фото Танјуг
"И даље се постижу добри макроекономски резултати. У 2018. години дошло је до убрзања раста захваљујући приватној потрошњи и динамичним страним директним инвестицијама и извозу", рекао је Руф на конференцији за новинаре на крају десетодневне посете тима ММФ-а Србији.
Настављено је, како је истакао, побољшање услова на тржишту рада, уз знатан раст запослености у формалном сектору, пад незапослености и стабилан раст зарада у приватном сектору. "Очекујемо да ће реалан раст БДП-а износити 4,2 процента у 2018. и 3,5 процената у 2019. години. Пуна имплементација програма структурних реформи ће се додатно позитивно одразити на потенцијал раста", истакао је Руф.
ММФ очекује да ће се укупна инфлација, која је порасла на 2,6 процената у августу, задржати близу средине циљаног распона од 3,0 процента током 2018. и 2019. године, "Фискални резултати су и даље добри. Очекује се да ће у овој години општи ниво државе забележити суфицит од 0,6 процената БДП-а, уз извршење капиталне потрошње изнад очекивања", рекао је он.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Мисија ММФ: Велики помак у реформи плата у Србији; Задовољни приватизацијом РТБ Бор
Додао је такође да бо јавни дуг требало до краја године да падне испод 55 процената БДП-а, те да су се приноси на државне хартије од вредности стабилизовале на нивоима који су близу историјских минимума.
Подсетио је да је, имајући у виду позитивне фискалне резултате, влада укинула привремена смањења пензија из времена кризе, што ће ступити на снагу у новембру 2018., и да је при томе истовремено обезбедила да се не повећа удео укупних пензија у БДП-у.
Руф је саопштио да је тим ММФ-а постигао договор са властима Србије о кључним параметрима буџета за 2019. годину, којима се планира укупан фискални дефицит од пола процента БДП-а, што би водило ка даљем смањењу јавног дуга.
Тиме би се, каже, одржала фискална дисциплина, уз отварање простора за реализацију мера којима се подстиче раст, као што су додатно повећање јавних инвестиција и умерено смањење пореског оптерећења рада. Очекује, такође, да ће укупни трошкови плата и пензија расти у складу са номиналним БДП-ом.
Руф је констатовао и да индикатори финансијског сектора настављају да се побољшавају. "Проблематични кредити у банкарском сектору су наставили да падају, а ажурирана стратегија за решавање проблематичних кредита ће се фокусирати на лоше кредите у државним финансијским институцијама, укључујући Агенцију за осигурање депозита".
Нови систем за инстант плаћања који планира да уведе Народна банка Србије, како је истакао, допринеће модернизацији трансакција у економији и снижењу њихових трошкова, као и смањењу сиве економије. "Остварен је даљи напредак у реализацији структурних реформи, али су потребни додатни напори да би се одржала висока стопа раста у наредним годинама. Приватизација РТБ Бора и ПКБ-а представља важан корак у изналажењу трајних решења за државна предузећа. Власти Србије остају одлучне у намери да приватизују Комерцијалну банку и Петрохемију и разматрају опције за решавање питања МСК".
Руф је такође похвалио напредак у реформи Пореске управе, уз подршку техничке помоћи ММФ-а и Светске банке. Власти Србије су, приметио је, и даље остале одлучне у намери да спроведу реформу система плата, која ће омогућити да сектори који то највише заслужују добију повишице. "Што се тиче наредног периода, програм органа власти Србије такође се фокусира на јачање управљања јавним инвестицијама, борбу против сиве економије и јачање корпоративног управљања у ЕПС-у и другим кључним јавним предузећима".
Руф је нагласио да је мисија ММФ-а водила конструктивне разговоре са властима Србије и постигла договор на нивоу тима о политикама које је неопходно реализовати ради окончања прве ревизије аранжмана у оквиру Инструмента за координацију политика. "Очекује се да ће квантитативни циљеви за крај септембра 2018. бити испуњени, и настављено је са спровођењем реформи у оквиру програма, мада уз кашњење у неким областима. Споразум зависи од реализације кључних мера, као и одобрења руководства и Извршног одбора ММФ-а. Разматрање на Одбору је провизорно заказано за средину децембра", закључио је шеф тима ММФ.
Тим ММФ-а је боравио у Београду у периоду од 24. септембра до 4. октобра ради разговора о првој ревизији аранжмана у оквиру Инструмента за координацију политика (ПЦИ).
Rade
04.10.2018. 13:04
Dolaze Nemci da rade u Srbiju
Mi cemo biti zadovoljni i sa 20%, vazno je da raste
Ni najveci optimisti nisu ovo ocekivali. Zaista lepe prognoze
Srbija napreduje i to je ono sto je najbitnije.
Uz dobru ekonomsku politiku Srbija stalno napreduje i stabilnost dinara je sve bolja.
Коментари (73)