Штедимо троструко више динара

Д. И. К.

14. 08. 2018. у 20:02

Депозити у домаћој валути достигли 54,4 милијарде динара, показују подаци НБС. И шпарање у девизама расло упркос сталном паду каматних стопа

Штедимо троструко више динара

ДИНАРСКА штедња је у последњих шест година утростручена, показују подаци Народне банке Србије. Она је са 18 милијарди динара, колико је износила у августу 2012. године, повећана на 54,4 милијарде динара закључно с претходним месецом ове године.

- У истом периоду повећана је и девизна штедња, са 7,9 милијарди евра, што је 936 милијарди динара, на 9,7 милијарди евра (1.147 милијарди динара) - наводе у Народној банци Србије. - Посебно охрабрује чињеница да су и динарска и девизна штедња повећане упркос смањењу каматних стопа на орочене депозите становништва, што говори о поверењу грађана у финансијски систем.

Према рачуници НБС, штедиша који је у августу 2012. године положио 100.000 динара на динарску штедњу и сваке године обнављао уговор добио је у јулу 2018. године око 32.000 динара (270 евра) више у односу на штедишу који је у истом периоду и уз исте претпоставке положио 100.000 динара у еврима на девизну штедњу.

- Уколико се, пак, анализира само исплативост штедње орочене на годину дана, без занављања штедног улога, анализа показује да је штедња у динарима била исплативија од штедње у еврима у готово свим посматраним потпериодима, и на дуже и на краће рокове - истичу у НБС.

У централној банци подсећају да су у протеклих шест година постигнути значајни резултати на стварању повољног домаћег економског амбијента. Међугодишња инфлација, која је у октобру 2012. године износила 12,9 одсто, смањена је до краја 2013. на ниво од 2,2 одсто, и већ пет година се успешно одржава на ниском и стабилном нивоу, упоредивом са инфлацијом у развијеним земљама.

- Постигнута је и очувана и релативна стабилност девизног курса. Динар је данас према евру на готово истом нивоу на којем је био у августу 2012. године, при чему су нето девизне резерве на највишем нивоу од 2000. године - наводе у НБС, подсећајући да су и претходних година указивали на већу исплативост динарске штедње у односу на девизну.


РЕЗУЛТАТ

ВЕЋА исплативост динарске штедње резултат је ниске инфлације и релативно стабилног курса динара према евру које је НБС постигла и одржала током претходних шест година, релативно виших каматних стопа на штедњу у домаћој валути него на девизну штедњу, чињенице да се на приходе од камата на динарску штедњу не плаћа порез, за разлику од девизне штедње на коју се каматни приход опорезује по стопи од 15 одсто - истиче НБС.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

Balkanska ruta

14.08.2018. 23:01

Euro, CHF i dinar, izbor izmeđju tri pokvarena pudinga. Doći će dan kada će im neko reći da su bili pohlepni a da ovi sto štede u eurima nisu bili glupi kada su izabrali manje.