До Руса кроз ситно решето
13. 01. 2018. у 20:03
Влада Србије донела Уредбу о евиденцији извозника воћа и поврћа на руско тржиште. Услов је објекат за складиштење, стручни кадар, сопствена или уговорена производња....

Фото Д. Дозет
БУДУЋЕ пошиљке воћа и поврћа за Русију пролазиће кроз густо решето инспектора. И српских, али и руских. Наиме, Влада Србије донела је Уредбу о евиденцији извозника воћа и поврћа у Руску Федерацију, па су сада строга правила, која су, углавном, и до сада постојала, коначно дефинисана и стављена на папир.
- Прецизирали смо оно што смо и до сада радили - објаснио је Небојша Милосављевић, директор Управе за заштиту биља. - Неки услови су додати, као што је објекат какав треба да постоји за складиштење воћа и поврћа. То су Руси сугерисали, јер има доста извозника који немају адекватан смештај, с обзиром на то да су воће и поврће врло осетљива роба. Уредбом су постављени минимални услови које неко мора да испуни. Тиме се обезбеђују следљивост, безбедност и квалитет производа. Руско тржиште је врло захтевно и увек мора боље и више да се ради.
Уредба предвиђа да свака пошљика воћа и поврћа, која се шаље за Русију, мора да има фитосанитарни сертификат, као и декларацију о безбедности прехрамбених производа биљног производа. Први пут прописује се Уредбом и евиденција извозника свежег воћа и поврћа са фитосанитарним ризиком, које су њихове обавезе и која је потребна документација за евидетнирање.
- Детаљно смо дефинисали оно што је раније потписано у протоколу између Србије и Русије - говори Милосављевић. - Тиме омогућавамо несметан извоз, јер су прецизно наведени услови који су потребни да би роба "ишла" за Русију. До сада смо то све примењивали кроз праксу, а сада је стављено у Уредбу.
Извозом воћа и поврћа у Русију, како стоји у Уредби, може да се бави свака фирма која је уписана у Регистар привредних субјеката, Централни регистар објеката и у Евиденцију извозника за подручје Русије. Да би неко био у овом регистру, предузеће мора да поседује хладњачу, капацитета најмање 500 тона за воће и 200 тона за поврће. Уз то, извозник мора да има простор за класирање, паковање и фитосанитарни преглед.
- Све службе у Србији укључене су у борбу против препакивања робе и слања за Русију - истиче Милосављевић. - Већ неколико месеци спроводе се контроле заједно са руским колегама. Свакако, увек може бити боља контрола, на вишем и оштријем нивоу.
Уредбом је одређено и да извозник треба да има запослене стручне људе, који морају бити одговорни за заштиту биља, као и да постоји сопствена или уговорена производња воћа и поврћа.
ЈАБУКЕ, ЈАГОДЕ, ВИШЊЕ...
ПРЕМА незваничним подацима, извоз на руско тржиште прошле године био је већи од милијарду долара. Русима највише извозимо свеже јабуке, јагоде, вишње, трешње, хулахоп чарапе, лекове, хартију и картон. У односу на ранији период, раст бележи извоз воћа, млечних производа, меса, поврћа и пића.
Руска Федерација је трећи трговински партнер Србије.
Tokyo
13.01.2018. 20:47
Srbija ima izvozni kapacitet proizvodnje od 350.000t jabuka godišnje, a samo Moskva ima veću potrebu od te količine (370.000t). Dakle, ni moskovske potrebe ne možemo zadovoljiti.Takođe, nedavno pročitah i da su naš izvozni artikal broj jedan u Rusiju - čarape.
Коментари (1)