Због лоше хигијене разболеле се малине
07. 12. 2017. у 08:02
Мађарска на граници зауставила и вратила пошиљку зараженог бобичастог воћа из Србије. Роба требало да иде и до Немачке. Произвођачи сумњају на реекспорт

Фото Танјуг
СИСТЕМ алармирања о безбедности хране обавестио је нашу земљу да је пошиљка малина из Србије, намењена Мађарској и Немачкој, заражена норовирусом. Роба је заустављена на граници са Мађарском, а упозорење српској страни стигло је прекјуче. Норовирус најчешће се преноси прљавим рукама и лошом хигијеном приликом брања и транспорта малина.
Како кажу у Министарству пољопривреде, службе контроле које прате обавештање РАСАФ, поступиле су по стандардној процедури. Надлежена пољопривредна иснпекција послата је на терен да прикупи податке о хладњачару, који је извезао малине. Обично је пракса да се роба врати извознику и да је он уништи уз присуство инспекције. Засада још не знају које су количине у питању.
- То је велики проблем за нашу земљу, јер овакви пропусти урушавају углед висококвалитетне српске малине - прича Дејан Радуловић, воћар из Чачка. - Дешава се и да са тим вирусом увезу малину, па је реекспортују као нашу. Свашта се ради, само да се сроза и спусти цена нашој малини, која је најароматичнија и најквалитетнија. Код нас и не постоје неке службе детаљне контроле. То мора озбиљно да се прегледа, а не површно. Није ни први пут да се норовирус пронађе у српској малини. Лоше вести се далеко чују, па жиг вируса, због једног камиона, трпе сви.
Према речима Радуловића, хладњачари морају да знају чиме су малине третиране и пре него што су ушле у хладњачу, мора да буду урађене анализе из било ког воћњака да је. То може да се деси само неозбиљним кућама које се баве овим пословима.
ПРОЧИТАЈТЕ И: Manjak-maline-za-bolju-cenu
- Треба испитати што је уопште камион са зараженим малинама пошао пут Европе - упозорава Радуловић. - Полиција да испита да није неко потурио, јер имамо добар увоз малина из БиХ по 1,5 евра, а извозе по 1,75 евра. За следећу годину апелујемо на воћаре, којима није малина једино средство чиме хране породицу, да малињаке закосе и не беру ово воће, јер мора да се сачека са хиперпродукцијом која је настала последњих година. Сада сви раде малину, Србија, БиХ, Косово, и они који се никад нису овим послом бавили имају бар један малињак. Уз то, имамо увознички лоби, који додатно уништава домаће произвођаче. Предвиђања за следећу годину су суморна, јер ће цена малине бити од 80 до 100 динара.
ГМ ХРАНА
ЈОШ крајем септембра на граници у Србији заустављена је роба, због аларма РАСАФ, јер је у храни за животиње, која садржи ГМО, пронађена ешерихија коли.
Како су нам рекли у Министарству пољопривреде, њих је РАСАФ о томе обавестио и пошиљка је заустављена на граници. Роба ће бити враћена извознику. У нашу земљу, свакако, ниједан производ који садржи ГМО не може да уђе, па је и то један од разлога што је пошиљка заустављена и враћена.
Ja
07.12.2017. 09:05
Nije problem bolest, problem su uzgajivači. Pitajte bilo kog ariljca koja je najbolja malina na, svetu svi će listom reći baš ariljska. Ali pitajte ih takođe šta rade na promociji i očuvanju brenda, jedino sto mogu da vam kažu je : blokiramo puteve i bučemo na sve strane kad je cena ispod 2 eura. Oni misle da je svet duzan da im plati cenu koju oni hoće za, kvalitet koji nije uvek dostojan ljudske ishrane.
Oni koji ostanu u poslu sa malinom treba da racunaju da deo treba da prerade i da idu tim putem a ne da cekaju da cena bude velika i da idu na kolicinu...tako je sa svakim vocem..
Svi znaju da pametuju, a niko motiku da uzme.
Kada sam pitao jednog malinara koji je prskao malinu u zrenju Peharom i Fobosom,da li zna za KARENCU ? Njegov odgovor je bio ja time ne prskam !!! Toliko o našem znanju ali znamo da blokiramo puteve,štrajkujemo,protestujemo zbog "niske cene malina"-a to na zapadu znaju debelo da kazne
Nema veze neka uniste i ovo malo od cega zivimo.Pa boze zdravlja idemo svi na Slaviju. I onako se ne isplati zivet od poljoprivrede i svog rada. Svi cemo da budemo IT strucnjaci i zabole nas. Beograd je buducnost ove zemlje...
Коментари (5)