Ускоро тендер за МСК, у прва три месеца 2018. и за РТБ

Танјуг

26. 11. 2017. у 09:07

Половином децембра биће расписан тендер за Метанолско-сирћетни коплекс у Кикинди, а у првом тромесечју идуће године и за Рударско-топионичарски басен у Бору

Ускоро тендер за МСК, у прва три месеца 2018. и за РТБ

Фото Архива ВН

Половином децембра биће расписан тендер за Метанолско-сирћетни коплекс у Кикинди, а у првом тромесечју идуће године и за Рударско-топионичарски басен у Бору, потврђено је РТС.

Јавни сервис преноси да има заинтересованих инвеститора за та предузећа и то највише за приватизацију кроз модел стратешког партнерстава.

РТС наводи да МСК ради по тржишним условима, а да пословање кочи скупи гас који им је основна сировина, те да Влада Србије тражи партнера за то предузеће који ће моћи да инвестира у нове технологије и дугорочно стабилизује производњу.

"Имали смо један јавни позив пре неколико месеци где смо тражили писмо о заинтересовности потецијалних инвеститора и добили смо неколико значајних, разговарали смо са њима. Очекујемо да ћемо већ крајем овог месеца имати готов текст јавног позива и очекујемо врло ошту конкуренцију", каже министар привреде Горан Кнежевић.

Писма заинтересовности за стратешко патнерство у РТБ-у до сада су стигла од девет великих рудрских корпорција из Русије, Кине, Америке и Канаде.

Међу њима је и "Руска бакарна компанија" која је ове седмице потвдила своје намере да инвестира у Бор.

У власништву већ има две топионице, пет рудника и у Европи 2019. отвориће још један.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Hemijski kompleks merka sedam kupaca

У Влади Србије кажу да интересовање за Борски басен расте јер боље послује захваљујући реорганизацији и већој цени бакра.

"За нас је то добро зато што нам треба добра утакмица и треба нам један широки спектар озбиљних партнера који имају могућност да инвестирају. Наша процена је да су минималне инвестиције потребне у РТБ "Бор" преко 500 милиона долара", каже министар рударства и енергетике Александар Антић.

Поред стратешких у Влади саопштавају да убрзано решавају и судбину осталих предузећа за приватизацију. Пре три године, 2014. било је 560 таквих предузеца, данас их је 143, а до краја године рачунају да ће се тај број смањити на 120 предузећа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације