Бришe сe франак у српском кредиту?
20. 10. 2017. у 11:02
Европски суд правде поништава везивање зајмова за стране монете, како то утиче на српске дужнике. Задужени у "швајцарцима" би враћали динарску вредност првобитно одобрених позајмица

Илустрација
ЈОШ није познато да ли ће српски дужници у швајцарским францима имати користи од одлуке Европског суда правде којом се поништава везивање зајмова за стране валуте ако их банке нису детаљно упозориле на све ризике које овакви кредити носе.
Уколико би ова одлука била обавезујућа и за Србију, многим задуженима би пао терет са плећа, јер би се уговори са банкама претворили искључиво у динарске. То би подразумевало нови обрачун рата, које не би биле везане ни за једну страну валуту. Тако би се многи задужени у "швајцарцима" већ раздужили, док би остали намиривали рате израчунате искључиво спрам динарске вредности првобитно одобреног зајма.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Оборен први кредит у швајцарским францима
Европски суд правде у Луксембургу сматра да су банке морале да упозоре грађане на све могуће последице подизања кредита у швајцарској валути. То, практично, значи да су одредбе о индексацији зајма - везивању за франак - ништавне. С обзиром на то да је Србија на путу ка ЕУ, и њу Споразум о придруживању и стабилизацији са ЕУ обавезује на поштовање одлука Европског суда.
Премијерка Србије Ана Брнабић није у четвртак желела конкретно да одговори на питање како ће се Србија понашати у односу на ову пресуду.
- Морам да будем веома опрезна приликом одговарања на овакво питање - рекла је Брнабићева. - Пред нашим судовима води се више од стотину случајева поводом кредита у швајцарским францима. Шта год да кажем, биће једно или друго. У овом тренутку не могу да одговорим на то питање, сачекаћемо одлуку наших судова. То је једино што нас занима. Такође, морам да поновим, Народна банка Србије, што није био случај у другим земљама, озбиљно је упозоравала грађане на ризик задуживања у "швајцарцима". То је био транспарентан ризик, на који је упозоравано и људи су имали слободну вољу да одлуче о подизању кредита. Ето, толико ћу рећи. Ми ћемо чекати одлуке наших судова.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - "НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Из "швајцараца" у евре и динаре
Према Европском суду правде, домаћи судови треба да утврде да ли су банке пре него што су одобриле зајам у францима клијенту објасниле све елементе који утичу на његов укупан трошак отплате кредита, као и ризике. На ову одлуку Европског суда и последице по српске дужнике указало је Удружење за заштиту банкарских корисника "ЦХФ Србија". По њиховом мишљењу, делови уговора о кредиту који се односе на везивање зајма за франак требало би да се прогласе ништавним. Једноставно речено - сам уговор не би био раскинут, али би постале неважеће све одредбе у којима се помиње - франак.
И ЕВРО И ДОЛАР?
У Удружењу банкарских клијената "Ефектива" истичу да, ако би се одлука Европског суда правде пренела на наше поднебље, то би значило да процес против банака могу да покрену сви који имају кредите везане за страну валуту. Тако би поступци могли да буду покренути код 70 одсто кредита, а то су сви они у еврима, францима и доларима. Поступак, како наводе, једино не би могли да покрену грађани задужени у динарима.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Адвокати обећавају сигуран раскид са швајцарским франком
- То би било у теорији, али постоје разлике између кредита у ЕУ и Србији, јер тамо је домаћа валута евро - истиче Дејан Гавриловић, председник "Ефективе". - Подсетио бих и на одлуку Врховног касационог суда Србије према којој је валутна клаузула дозвољена, али штета која је направљена може да буде надокнађена кроз раскид уговора.
pisi pa brisi
20.10.2017. 11:16
Gumica je u Evropskom sudu pravde.Postavlja se pitanje:Koje pravde?Svako ima pravo da podnese zahtev za kredit.Potpuna sloboda!Svako ima pravo,da posteno!!!!Obavesti podnosioca zahteva o uslovima dobijanja kredita.Na jasan i NEDVOSMISLEN NACIN!!!Bez"sitne cirilice i latinice"!!!Tek onda,kada je sve"cisto",donosi se odluka o dodeli odnosno"podizanju" kredita.Posotji jemstvo-garancije prema zajmodavcu,i obaveza duznika da savesno!I redovno vraca dug.I posle svega"cistog",na sud u tudjinu?Logika?
@pisi pa brisi - Nije bilo čisto, eto zato.
A zašto je euro u redu a franak nije? I euro je strana valuta.
Народна банка јесте упозоравала, кроз саопштења гувернера, али питање је ко од обичних грађана прати саопштења гувернера НБС. Ко од Вас прати саопштења Врховног суда, појединих министарстава и слично. Осим тога, држава је кроз НКОСК осигуравала ове кредите. Дакле, са једне стране је говорила да су штетни а са друге стране их је осигуравала.
ne razumem cemu ovolika briga oko onih neradnika kjoji su uzeli kredit u švajc. kada su uzimali vrištali su od smeha kako su oni vispreniji od onih koji su uzeli kredit u evrima ili dinarima šta da je franak pao ispod 50din kada su uzimali da li bi oni rekli placacemo rate po 50din kako smo uzeli niko ne bi sada ne vidim razlog zašto im treba pomoci sve koje sam pito zašto uzimate oni sa osmehom na licu kažću malo da kupujemo I putujemo da se opustimo niko ne kupi pla ili kucu na periferiji
Коментари (16)